Czytelnia

Paczki do Anglii i do Polski po Brexicie

Stało się - od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej. Mimo wynegocjowanej umowy nastąpiły zmiany w transporcie paczek do Anglii i z UK do Polski. Poniżej znajdziesz aktualne informacje, jak można wysłać paczki do Anglii i do Polski od stycznia 2021.

Dwoimy się i troimy, aby jak najszybciej i jak najskuteczniej umożliwić Wam wysyłanie paczek między Polską a Wielką Brytanią. Poniżej przekazujemy info, jak idą prace:) 
 

Aktualizacja 21.01.2021, godz. 014:40

 • Spotkaliśmy się dzisiaj z przedstawicielami firmy GLS. Przepraszają za zamieszanie związane z transportem paczek do Anglii, Walii i Szkocji. Zapewnili, że strona brytyjska jest już gotowa na przyjmowanie paczek z Polski. Aktualnie odprawiają kontenery z paczkami, ktore zostały wysłane w pierwszych tygodniach stycznia. Mamy nadzieje, że te zapewnienia będą aktualne i szybko poradzą sobie z transportem paczek do Anglii po Brexicie.
 • Kierunek Irlandia Północna - Polska jest wstrzymany. Czekamy na potwierdzenie, kiedy GLS będzie gotowy na transport z Irlandii Północnej do Polski. Rozmawiamy też z DPD Irlandia. Po wdrożeniu tego przewoźnika - odblokujemy kierunek.
 • Zobacz, co się zmieniło w wysyłce paczek do Polski i Anglii i Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie
 

  Aktualizacja 19.01.2021, godz. 08:40

  • Firma GLS po raz kolejny przełożyła termin odbioru paczek do Anglii. Poniżej komunikat od Przewoźnika. W imieniu GLS przepraszamy za niedogodności, które spowodowane są wymaganiami celnymi po Brexicie.
   Opłacone zamówienia zostaną przeniesione na inny termin między 26 a 29 stycznia, a nowe zamówienia można złożyć od 1 lutego.

  Komunikat GLS - paczki do Anglii - Przesylarka.pl

  • Agencja celna GLS wymaga, aby towary w paczce były opisywane bardziej szczegółowo, czyli:
   - buty, skórzane, damskie;
   - sweter, bawełna, męski;
   - odżywka do włosów itd.

  Aktualizacja 15.01.2021, godz. 09:40

  • Wczoraj firma GLS poinformowała nas o zawróceniach paczek do Anglii zawierających żywność i artykuły spożywcze. Na chwilę obecną, kiedy nawet kanapki z wędliną są zabierane kierowcom, zakazany jest transport żywności i artykułów spożywczych. Naszym Klientom cofnięto paczkę, która zawierała jedno opakowanie herbaty owocowej, a innej osobie - słodycze. Nie ryzykujcie i nie wysyłajcie żywności w żadnej postaci. 

  Aktualizacja 14.01.2021, godz. 15:40

  • Po chwilowych problemach technicznych GLS na kierunku Polska - Irlandia - paczki można zamawiać na odbiór 18 stycznia. Przewoźnik zapewnia, że problem techniczny został rozwiązany i paczki będą transportowane.
  • Cały czas czekamy na informacje od GLS odnośnie importu z Irlandii Północnej do Polski.
  • DPD UK zawiesiło do odwołania transport z UK do UE, GLS wstrzymało wysyłkę do 19 stycznia (na razie). To pokazuje jaki chaos panuje w związku z odprawą celną i nieprawidłowym wypełnianiem deklaracji. 
  • Nasza testowa paczka ze Szkocji opuściła UK i jest już w drodze do Polski. Czekamy na kolejne statusy. Jak widać Parcelforce jako operator pocztowy okazał się dobrze przygotowany na sytuację post-brexitową. 

   Aktualizacja 13.01.2021, godz. 15:40

   • Przed momentem firma GLS poinformowała nas, że mają problemy z odprawą celną po stronie brytyjskiej i wstrzymują odbiory z Polski do UK  do 19 stycznia. 

    Komunikat GLS o wstrzymaniu transportu do Anglii
   • Nie chcemy ryzykować wysyłki Państwa towaru w pierwszym możliwym terminie i chcemy poczekać, aż sytuacja unormuje się, a GLS  potwierdzi, że paczki mogą być bezpiecznie transportowane.
    Dlatego planujemy uruchomienie odbiorów od 25 stycznia. Jeżeli możliwy będzie wcześniejszy termin - poinformujemy Państwa. Przepraszamy na utrudnienia, jednak początkowe tygodnie po Brexicie powodują ogromny chaos dla firm kurierskich.

   Aktualizacja 12.01.2021, godz. 19:32

   • Możecie już zamawiać paczki z Anglii, Walii i Szkocji do Polski z firmą Parcelforce na odbiór w czwartek 14 stycznia.
   • Pamiętajcie o kwotach wolnych od VAT (45 EUR). Jeżeli wysyłacie paczki do Polski jako firma, w celach handlowych, to należy podać numer EORI nadawcy i odbiorcy (w przypadku paczek B2B).
   • Każdy towar w paczce powinien być uwzględniony osobno i wyceniony - tutaj podpowiedź - Paczki z Anglii do Polski po Brexicie - jak złożyć zamówienie
   • Przed przyjazdem kuriera należy wydrukować etykietę i nakleić na paczkę oraz wydrukować, podpisać i dołączyć druk CN23. Wszystkie te dokumenty wyślemy Państwu na maila podanego w zamówieniu w dzień przed odbiorem paczki.
   • Zapoznajcie się z informacjami odnośnie paczek do Polski i opłat - Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie?
   • Dochodzą do nas informacje, że jeszcze nie wszyscy kurierzy GLS wiedzą, że mogą już odbierać paczki do Anglii, Walii i Szkocji. Jeśli kurier odmawia odbioru paczki - poproście go, aby skontaktował się ze swoim oddziałem i potwierdził, że może odebrać paczkę, jeśli jest kompletna - tzn. ma wydrukowane i podpisane faktury proformy. W razie dalszych problemów - prosimy o szybki kontakt z nami - poinstruujemy oddział i kuriera o nowych wytycznych:)
   • Kurierzy GLS nie zawsze wiedzą, że do Irlandii Północnej paczki transportowane są bez konieczności odprawy celnej - jeżeli spotkacie się z taką sytuacją - poproście kuriera o kontakt ze swoim oddziałem. Paczki do Irlandii Północnej trasportowane są bez odprawy celnej. W razie dalszych problemów - prosimy o szybki kontakt z nami - poinstruujemy oddział i kuriera o nowych wytycznych:)

   Aktualizacja 12.01.2021, godz. 09:12

   • Otrzymaliśmy informacje odnośnie opłat celnych pobieranych przez Pocztę Polską, która doręcza paczki z Anglii do Polski. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym wpisie: Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie?
   • Dzisiaj kurier Parcelforce odbiera nasze testowe paczki z Anglii do Polski. Jeśli odbiór przebiegnie sprawnie - uruchomimy usługę dla Was już od jutra.

   Aktualizacja 11.01.2021, godz. 09:35

   • Kurierzy GLS odbierają już paczki z Polski do Irlandii Północnej. Kierunek ten nie wymaga odprawy celnej, jeżeli kurier nie będzie chciał odebrać paczki do NIR ze względu na brak dokumentów do odprawy celnej - poproście, aby skontaktował się z oddziałek, ponieważ paczki do Irlandii Północnej nie wymagają odprawy celnej, a jeszcze nie wszyscy kurierzy o tym wiedzą.
   • Od jutra kurierzy GLS odbierają paczki z Polski do Anglii, Walii i Szkocji. W mailu otrzymasz od nas dokument odprawy celnej - fakturę proformę. Koniecznie przed przyjazdem kuriera wydrukuj ją, podpisz i doczep w foliowej koszulce do paczki.
   • Pracujemy, aby uruchomić już w tym tygodniu usługę transportu paczek do Polski z Anglii, Walii i Szkocji. Być może od środy możliwy będzie odbiór przesyłek przez firmę Parcelforce. Potwierdzimy, jak tylko testy na środowisku produkcyjnym przejdą pozytywną weryfikację i kurierzy odbiorą nasze tetsowe przesyłki.
   • Życzymy Wam udanego poniedziałku i wracamy do dalszej pracy:)

   Aktualizacja 08.01.2021, godz. 15:23

   • Paczki do Anglii, Walii i Szkocji możecie już zamawiać na 12 stycznia z GLS. Na razie przyjmowane są zamówienia od osób prywatnych do osób prywatnych o wartości do 39 GBP. Dokumenty celne będą wysłane dzień przed przyjazdem kuriera. Należy je wydrukować w trzech kopiach, podpisać i załączyć do kartonu przed przyjazdem kuriera.
   • Paczki do Irlandii Północnej można zamawiać już od 11 stycznia - na tym kierunku nie obowiązuje odprawa celna. Rozmawiamy z DPD Irlandia o ofercie na kierunku Irlandia Północna - Polska - jak tylko uzyskamy cennik i zintegrujemy się - udostępnimy Państwu usługę.

   Aktualizacja 05.01.2021, godz. 16:06

   • Integracja z GLS jest ukończona dla klienta C2C - zamówienia w środowisku testowym działają tip-top, otrzymujemy dokumenty celne. Będzie można zamawiać odbiór paczek już w przyszłym tygodniu.

   Aktualizacja 05.01.2021, godz. 10:57

   • Uruchomiliśmy odbiory paczek z Polski do Irlandii Północnej i z Irlandii Północnej do Polski z firmą GLS. Możecie zamawiać kuriera na 11 stycznia.
   • GLS informuje, że odbiory z Polski do Anglii, Walii i Szkocji planowane są od poniedziałku 11 stycznia. Ostatnie szlify integracji i uruchomimy paczki do Anglii z GLS w przyszłym tygodniu.
   • Zobaczcie, jak dodać towary, które znajdują się w paczce do Anglii, Szkocji, Walii i z UK do Polski: 

   Aktualizacja 05.01.2021, godz. 8:44

   • Czekamy na informacje z GLS oraz Parcelforce odnośnie możliwości wcześniejszego uruchomienia transportu paczek do Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej. Wczoraj firmy DPD UK i Parcelforce miały dzień wolny, stąd nie udało nam się uzyskać informacji.
   • Dzisiaj pracujemy nad dalszą integracją i jak najszybszym oddaniem kolejnych usług na wysyłkę paczek do Anglii.

   Aktualizacja 04.01.2021, godz. 8:58

   • Witamy w Nowym Roku i zabieramy się do dalszej pracy, aby jak najszybciej przywrócić wszystkie możliwe usługi na trasie Polska - Anglia i Anglia - Polska.

    Aktualizacja 31.12.2020, godz. 12:55

    • Uruchomiliśmy usługę GLS i wysyłkę paczek do Anglii, Walii, Szkocji:) Na teraz można zamawiać kuriera na 18 stycznia. Jak tylko GLS potwierdzi, że można uruchomić usługe szybciej - odblokujemy wcześniejsze terminy.
    • Na tę chwilę jesteśmy zintegrowani z GLS tylko na przesyłki niehandlowe od osób fizycznych do osób fizycznych o wartości do £39. Odprawa celna dla przesyłek B2B i B2C jest droga - jak uda nam się wynegocjować niższą cenę - uruchomimy usługę.
    • Po Nowym Roku dokończymy integrację z UPS i wtedy będzie mozliwość wysyłania paczek o wyższej wartości niż £39.
    • Na dzisiaj kończymy aktualizację - wracamy w Nowym Roku. A przy okazji życzymy Państwu: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w 2021 roku.

    Aktualizacja 31.12.2020, godz. 8:25

    • Świat Przesyłek poinformował nas, że 3-go stycznia 2021 wychodzi od nich pierwszy testowy transport do UK. Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie - uruchomimy tego kuriera w drugim lub trzecim tygodniu stycznia. Czas transportu będzie dłuższy, ale to dodatkowy sposób na wysyłkę paczek z Polski do Anglii.
    • Robimy ostatnie "szlify" na kurierze GLS i dzisiaj mamy w planie uruchomić usługę z Polski do Anglii - zamówienie kuriera od 18 stycznia (jeśli będzie możliwość wysyłki szybciej - odblokujemy wcześniejsze terminy).

    Aktualizacja 30.12.2020

    • Kolejny sukces - możecie już składać zamówienia na paczki z Polski do Irlandii Północej i z Irlandii Północnej do Polski z firmą GLS. Aktualnie jako pierwszy termin odbioru wskazujemy 11 stycznia. Jeśli GLS potwierdzi, że paczki będą odbierane szybciej - odblokujemy wcześniejsze daty. Teraz przy wyborze kierunku mamy dwie Brytanie:) Rozdzieliliśmy kierunek na: Wielka Brytania (Anglia, Walia, Szkocja) i Wielka Brytania (Irlandia Północna). 
    • Widzimy, że zamawiacie paczki do Polski z Parcelforce - super. Pamiętajcie, że w zamówieniach należy wymienić wszystkie towary w paczce. Można to zrobić poprzez link Dodaj kolejny przedmiot w przesyłce. Stworzyliśmy krótki poradnik, jak poprawnie złożyć zamówienie na paczkę z Anglii do Polski
    • Opłata za odprawę celną po stronie polskiej w usłudze Parcelforce - odbiorca w Polsce zobowiązany będzie do dokonania opłaty w wysokości 17,90 PLN za pocztową odprawę celną. 
    • Z VAT zwolnione są przesyłki niehandlowe wysyłane od osoby fizycznej do osoby fizycznej (C2C) o wartości poniżej 45 EUR (ok. 200 zł). Dla paczek powyżej 45 EUR - najprawdopodobniej wystąpi konieczność dopłaty VAT po stronie polskiej przez odbiorcę. Polska ustawa o VAT przewiduje kilka zwolnień z VAT od importu - możecie doczytać o nich w ustawie o VAT od art.48.
    • VAT w Polsce zapłaci odbiorca w przypadku paczek B2B i B2C od każdej kwoty, o ile towar jest wysyłany w celach handlowych.
    • W pierwszej fazie integracji z GLS będzie możliwe wysyłanie paczek z Polski do UK od osób prywatnych do osób prywatnych w formie prezentów, próbek o wartości max. 39 GBP. Po uruchomieniu tej opcji będziemy integrować przesyłki B2C i C2C z GLS, a następnie UPS (C2C, B2B i B2C). Na chwilę obecną mamy 80% integracji z UPS, ale ponieważ Przewoźnik zawiesił kierunek PL-UK i UK - PL do końca roku nie jesteśmy w stanie przejść do kolejnych etapów integracji i testów.

    Aktualizacja 29.12.2020

    • Od stycznia 2021 paczki na trasie Polska - UK będą przechodziły odprawę celną (nie dotyczy Irlandii Północnej). 
    • Jesteśmy zintegrowani na nowych warunkach celnych z firmą Parcelforce i od 29.12.2020 możecie zamawiać paczki do Polski. Z uwagi na chaos, który zapanuje w pierwszych tygodniach stycznia na granicy, umożliwiliśmy składanie zamówień na odbiór od 18 stycznia. Ta data wydaje się nam bezpieczna, ale nie możemy dać gwarancji, że do tego czasu unormuje się sytuacja na przejściu. Będziemy na bieżąco śledzić informacje i jeśli będzie możliwość, aby Wasze paczki nadać szybciej - poinformujemy o tym i odblokujemy wcześniejszą możliwość wysyłki paczek do Polski.
    • Firma GLS nie podaje na razie pewnego terminu, kiedy będzie można nadać paczkę z Polski do Anglii. Integracja od strony technicznej przebiega sprawnie, jednak to Przewoźnik musi dać nam "zielone Światło" na transport na kierunku Polska - UK. 
    • Irlandia Północna będzie działała jak dotychczas - paczki z Polski do Irlandii Północnej i z Irlandii Północnej do Polski będzie można wysyłać na aktualnych zasadach (bez odprawy celnej). Ponieważ Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa, firmy kurierskie muszą wydzielić ją jako osobny region i ustalić trasę transportu. Na chwilę obecną wiemy, że najprawdopodobniej paczki do Irlandii Północnej będą transportowane przez Niemcy z pominięciem UK. Jak tylko GLS i Parcelforce dadzą sygnał, że można wysyłać paczki - poinformujemy o tym.
    • DPD UK będzie transportowało paczki z Irlandii Północnej do Polski, jednak z uwagi na aktualne kolejki na granicy i spodziewany chaos na początku stycznia - nie podają jeszcze daty, kiedy to nastąpi. Przypuszczamy, że w drugim, trzecim tygodniu stycznia kierunek zostanie odblokowany.
    • Wszystkie informacje na temat aktualnej sytuacji związanej z wysyłką paczek do i z Wielkiej Brytanii będziemy aktualizować w tym wpisie oraz na FB.

     

     

    -------

    Aktualnie transport paczek między Polską a Wielką Brytanią przebiega bez utrudnień, kontroli granicznych i celnych. Wszystko, łącznie z cenami, zmieni się po Nowym Roku. 

    Brexit – wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

    Zjednoczone Królestwo negocjuje z Unią Europejską kształt przyszłej umowy. Na chwilę obecną ugoda jest możliwa, ale trudna do osiągnięcia z powodów politycznych. Bez względu na to, czy umowa zostanie wynegocjowana, czy nie, kilka czynników zmieni się.

    Formalności celne, odprawy i kontrole

    Aktualnie nie obowiązują żadne formalności celne w obrocie towarami między Polską a UK. Od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania wychodzi z unii celnej. Od tego dnia towary importowane do i eksportowane ze Zjednoczonego Królestwa będą z mocy prawa UE podlegały formalnościom celnym. Organy celne UE będą prowadzić kontrole, które z wielkim prawdopodobieństwem będą powodować wydłużony czas transportu oraz dodatkowe obciążenia administracyjno – formalne.

    EORI – numer identyfikacyjny 

    Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy z UE chcący handlować z Wielką Brytanią będą musieli posiadać numer EORI. 

    Czym jest EORI

    EORI to numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Przedsiębiorcy są zobowiązani do posługiwania się tym numerem w celach celno- podatkowych. Numer ten ma na celu przyspieszyć i ułatwić formalności celne w ramach Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy spoza UE mogą wystąpić do któregoś z krajów członkowskich UE o nadanie numeru EORI. 

    Jak uzyskać numer EORI 

    Nadanie numeru trwa zazwyczaj kilka dni i warto o niego wystąpić teraz – jeszcze przed końcem okresu przejściowego. W styczniu 2021 roku urząd celny może być „zarzucony” wnioskami przedsiębiorców. O numer EORI możesz wnioskować elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych. Czytelna i intuicyjna instrukcja dostępna jest na stronach Krajowej Administracji Skarbowej. Numer nadawany jest bezpłatnie. Jeżeli wystąpią braki we wniosku – urząd kontaktuje się z przedsiębiorcą w celu uzupełnienia brakujących informacji lub dokumentów.

    UWAGA! Firmy z Wielkiej Brytanii, które mają nadany numer EORI przez HMRC zmuszone będą do złożenia wniosku o nadanie EORI w jednym z krajów członkowskich UE. Numery wystawione przez UK będą ważne tylko na terenie UK.

    Prawo celne – taryfy – VAT – akcyza

    Aby towary, będące przedmiotem wymiany handlowej między UE a Wielką Brytanią, były traktowane preferencyjnie, konieczne będzie wykazanie ich pochodzenia. Towary, które nie spełnią tych wymogów zostaną objęte należnościami celnymi. Towary wwożone z UK na obszar UE będą objęte podatkiem VAT (taka sama stawka jak VAT na ten towar w UE). Towary wywożone z UE do UK będą zwolnione z podatku VAT. Eksporter musi jednak udowodnić, że towar opuścił UE. Towary akcyzowe (alkohol, wyroby tytoniowe itp.) będą podlegały akcyzie.

    Normy, zezwolenia i świadectwa

    Po Nowym Roku Wielka Brytania i Unia Europejska będą stanowiły dwa osobne obszary regulacyjne i prawne. Produkty wywożone z UE do UK będą musiały spełnić normy i przepisy Zjednoczonego Królestwa. Podobnie z towarami przywożonymi z UK do UE – będą podlegały kontroli zgodności z normami bezpieczeństwa, zdrowia itd. 

    Jeżeli prowadzisz wymianę handlową z Wielką Brytanią lub Polską – sprawdź, czy wiesz, jak zmienią się przepisy w odniesieniu do Twoich towarów.

    1. Jeżeli sprzedajesz towary do UK – jesteś eksporterem, jeżeli sprowadzasz je z UK – stajesz się importerem w myśl przepisów celno – podatkowych Unii Europejskiej. Podobnie sprawa ma się, jeżeli jesteś przedsiębiorcą z UK – podlegasz prawu UK i UE.

    2. Przepisy celne będą obowiązywały wobec wszystkich towarów wprowadzanych na obszar celny UE lub wywożonych z UE do UK. Towary będą podlegały kontroli z normami zgodności pod kątem bezpieczeństwa, zdrowia i polityki publicznej.

    3. Będziesz zobowiązany wykazać status pochodzenia towarów będących przedmiotem wymiany handlowej. Aby towar był zwolniony z cła musi spełniać preferencyjne warunki pochodzenia. 

    4. Zmienią się przepisy dotyczące VAT-u  i akcyzy. 

    FV proforma - paczki do i z Anglii 

    Każdy towar zawarty w paczce będzie musiał być uwzględniony na FV proformie (jeżeli wysyłany jest jako prezent, próbki itp). Na FV należy wymienić wszystkie towary, określić ich wartość oraz wskazać kraj pochodzenia. Każda FV będzie musiała być podpisana i dołączona do paczki wraz z listem przewozowym. UWAGA! Towar w paczce musi odpowiadać rzeczywistości – inaczej na nadawcę zostanie nałożona kara przez urząd celny. Ewentualne zobowiązania celne i podatkowe są po stronie odbiorcy. Służby celne przed wydaniem paczki skontaktują się z adresatem. Paczka zostanie zwolniona do wydania po uiszczeniu opłaty.

    FV handlowa 

    Na FV sprzedażowej powinny znaleźć się elementy, takie jak: 

    nazwa dokumentu „Faktura” lub „Invoice”,

    • data wystawienia faktury, numer faktury, miejscowość,

    • nazwa i pełen adres nadawcy/wystawcy faktury wraz z numerem NIP,

    • nazwa, pełen adres odbiorcy z numerem telefonu kontaktowego,

    • jeżeli dostawa towaru odbywa się na inny adres niż adres płatnika faktury, adres faktycznego odbiorcy również musi znaleźć się na fakturze,

    • dokładny opis towaru, ilość towaru, cenę jednostkową oraz wartość towaru (opis powinien jednoznacznie określać informację, co jest przedmiotem wysyłki, żadna z pozycji faktury nie może przyjąć wartości zerowej, np. 0 EUR),

    • wagę netto i brutto każdej pozycji wymienionej na fakturze

    • całkowitą wartość faktury z podaniem waluty (bez VAT),

    • wagę paczek (netto, brutto),

    • deklarację pochodzenia towaru (opieczętowaną i podpisaną przez wystawcę faktury),

    • pieczątkę firmową wystawcy faktury i podpis osoby uprawnionej do wystawienia dokumentu.

    Ostateczny kształt przyszłej współpracy UE z UK jest negocjowany i nie znamy szczegółów. Sprawdź najświeższe informacje w sprawie Brexitu.
    W razie pytań - skontaktuj się z nami.