Czytelnia

Paczki do Anglii i do Polski po Brexicie

Stało się - od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej. Mimo wynegocjowanej umowy nastąpiły zmiany w transporcie paczek do Anglii i z UK do Polski. Poniżej znajdziesz aktualne informacje, jak można wysłać paczki do Anglii i do Polski od stycznia 2021.

Dwoimy się i troimy, aby jak najszybciej i jak najskuteczniej umożliwić Wam wysyłanie paczek między Polską a Wielką Brytanią. Poniżej przekazujemy info, jak idą prace:) 
 

 

Aktualizacja 09.04.2021, godz. 07:10 Mija 100 dni od Brexitu. Co udało się osiągnąć, a nad czym jeszcze pracujemy?

 • Uruchomiliśmy usługi DPD UK i Pracelforce z Anglii, Walii i Szkocji do Polski. Ceny są niskie, a przesyłki docierają do odbiorców w 3-5 dni roboczych. Usługi sa dostępne dla biznesów z UK i osób indywidualnych.
 • Udało się zorganizować usługę UPS w dobrej cenie. Na razie tylko dla Klienta indywidualnego, jednak pracujemy nad uruchomieniem serwisu dla biznesu i wysyłke paczek powyżej 39 GBP.
 • To był jeden z trudniejszych etapów w naszej firmie. Przez długi czas nie mogliśmy zaproponować żadnej usługi, ponieważ same firmy kurierskie nie oferowały dobrego serwisu, ale... Mamy sporo optymizmu i zapału do pracy. Nie poddamy się, ponieważ Przesyłarka to nasza pasja, a współpraca z naszymi Klientami to czysta przyjemność, która napędza nas do działania:) 

 

  Aktualizacja 30.03.2021, godz. 12:10

  • Podajemy średnie czasy transportu paczek w marcu 2021 (dane pochodzą z Trackera - programu analizującego przesyłki):
   - paczki do Anglii firmą UPS w 80% dostarczone były w ciągu 3-5 dni roboczych, 19% w ciągu 6-10 dni roboczych, ok. 1% powyżej 10 dni roboczych (najczęściej Klient nie dołączył dokumentów celnych);
   - paczki do Polski z Anglii, Walii i Szkocji wysłane DPD IP: 50% docierały do Odbiorcy w ciągu 3 dni roboczych, 30% w ciągu 5 dni roboczych, 19% ok 7 dni roboczych, 0,8% powyżej 7 dni roboczych, 0,2% Klient nie opłacił należności celnych i paczki zostały zawrócone do Nadawcy;
   paczki do Polski z Anglii, Walii i Szkocji wysłane Parcelforce: 90% dostarczonych było w ciągu 7 dni roboczych, 9% do 10 dni roboczych, a transport ok. 1% paczek trwa dłużej (głównie ze względu na niedozwoloną zawartość, paczki "utykają" w urzędzie celnym w Polsce).

   Bądźmy w kontakcie.

   Zostaw swój email - damy Ci znać na temat paczek do Anglii i do Polski.

    

   Aktualizacja 15.03.2021, godz. 12:50

   • Uruchomiliśmy nowy formularz zamówienia - dzięki niemu, możecie poprawnie składać zamówienie, co przyspieszy jego realizację. Teraz wybierasz najpierw kategorię produktu, a dopiero później wpisujesz nazwę towaru, materiał i przeznaczenie. Kategorie będą aktualizowane i dopasowywane do towarów, jakie wysyłacie. Jeżeli macie uwagi, co do formularza - napiszcie do nas.

    

   Aktualizacja 15.03.2021, godz. 12:50

   • Przekazujemy Państwu komunikat wydany przez Ambasadę Brytyjską w Polsce:
   "Pragniemy poinformować o ważnych zmianach w harmonogramie wprowadzania nowych procesów kontroli granicznej w imporcie towarów z UE do Wielkiej Brytanii.
   Nowy harmonogram został ogłoszony przez rząd Wielkiej Brytanii 11 marca.
   Pierwotny harmonogram obejmował stopniowe wprowadzanie kontroli importu z UE do Wielkiej Brytanii, aby zapewnić firmom czas na przygotowanie się do zmian. Decyzję o etapowym podejściu podjęto w oparciu o skutki pierwszej fali COVID. Dziś wiemy, że zakłócenia spowodowane przez COVID trwały dłużej i były głębsze, niż początkowo zakładano. W związku z powyższym, rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o aktualizacji pierwotnego harmonogramu.
   Chociaż zdajemy sobie sprawę, że wiele przedsiębiorstw zainwestowało swój czas i energię, aby być gotowym na czas, wzięliśmy także pod uwagę sytuację tych firm, które zdecydowanie stwierdziły, że potrzebują go więcej, aby odpowiednio dostosować swoje procesy w obecnych trudnych warunkach gospodarczych, wywołanych pandemią i jej skutkami.
   W związku z tym ogłaszamy dzisiaj następujący, nowy i przejrzysty harmonogram wprowadzenia kontroli:
    
   ·        Wymogi uprzedniego zgłaszania produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (PUPZ) i żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) zaczną obowiązywać 1 października 2021 r. Wymogi dotyczące eksportowego świadectwa zdrowia dla POAO a niektóre PUPZ wejdą w życie tego samego dnia.
   ·        Deklaracje celne importowe nadal będą wymagane, ale możliwość korzystania z odroczonego zgłoszenia, w tym składania zgłoszeń uzupełniających do sześciu miesięcy po imporcie towarów, została przedłużona do 1 stycznia 2022 roku.
   ·        Deklaracje bezpieczeństwa i ochrony dla importu nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 roku.
   ·        Fizyczne kontrole SPS dla POAO, niektórych PUPZ i HRFNAO nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 r. W tym momencie będą się one odbywać w punktach kontroli granicznej.
   ·        Fizyczne kontrole SPS w zakładach o wysokim priorytecie będą kontynuowane w miejscach przeznaczenia do 1 stycznia 2022 r., kiedy to zostaną przeniesione do punktów kontroli granicznej.
   ·        Od 1 stycznia 2022 r. Wymóg wstępnego powiadamiania, świadectw fitosanitarnych i kontroli dokumentów zostanie rozszerzony na wszystkie objęte regulacjami rośliny i produkty roślinne (tj. Nie tylko te, które mają „wysoki priorytet”).
   ·        Od marca 2022 r. w punktach kontroli granicznej będą odbywać się kontrole żywych zwierząt oraz wszystkich roślin i produktów roślinnych objętych regulacjami (tj. Nie tylko tych, które mają „wysoki priorytet”).
    
    
   Informujemy, że wymagania dotyczące handlu między Wielką Brytanią a UE, które zostały już wdrożone 1 stycznia 2020 r., pozostaną aktualne.
   Będziemy nadal intensywnie współpracować z przedsiębiorstwami, aby wspierać je w dostosowywaniu się do nowych, już obowiązujących, wymagań i przygotowywać się do nowych wymagań określonych powyżej, tak aby mogły one nadal z powodzeniem prowadzić działalność handlową w ramach nowych ustaleń."
    


   Aktualizacja 15.03.2021, godz. 11:50

   • Zobaczcie, jakie przedmioty są zabronione w transporcie do Anglii i do Polski po Brexicie - Co można wysłać w paczce po Brexicie?
   • Pracujemy nad bardziej funkcjonalnym sposobem wyprełnienia formularza zamówienia. Dzisiaj potestujemy i jak najszybciej oddamy do waszej dyspozycji lekko zmieniony formularz, który Wam i nam ułatwi procesowanie zamówień.

   Aktualizacja 09.03.2021, godz. 13:35

   • Mamy to:) możecie już wysyłać paczki do Anglii, Walii i Szkocji usługą UPS. Wielu z Was czekało na ten serwis - zapraszamy zatem do składania zamówień.
   • Najważniejsze informacje odnośnie kierunku Polska - Anglia:
    - max. waga 30 kg;
    - max. wartość £39 / 200 zł;
    - wysyłaka między osobami prywatnymi;
    - 80% naszych paczek doszła w ciągu 8-10 dni roboczych, pozostałe niestety dłużej, dlatego wskazujemy szczerze, że transport może się wydłużyć;
    - cena od 95 zł do 150,99 zł;
    - przygotujemy dla Was dokumenty celne (fakturę i Kartę Odprawy Celnej) i wyślemy na email wskazany w zamówieniu;
    - wystarczy wydrukować, podpisać i dołączyć do zewnętrznej strony kartonu dokumenty celne zgodnie z załączoną instrukcją;
    - etykiety naklejamy na paczkę i gotowe:)
   • Pracujemy nad serwisem dla biznesu oraz usługą dla osób prywatnych dla towarów o wartości powyżej £39 / 200 zł - uruchomimy, jak bedziemy pewni, że UPS poradzi sobie z pierwszymi paczkami. 
   • GLS niestety wciąż nie ma usługi dla brokerów i osób prywatnych. Mimo naszych starań, aby wysyłać Wasze paczki z naszą własną odprawą celną - nie mają rozwiązania. Walczymy dalej:)

    Aktualizacja 04.03.2021, godz. 13:45

    • Możecie już wysyłać paczki B2B i B2C z Anglii do Polski. Niezbędny jest do tego numer EORI nadawcy. 
    • W przyszłym tygodniu planujemy uruchomienie usługi UPS z Polski do Anglii, Walii i Szkocji :) Kończymy integrację i generowanie dokumentów odprawy celnej dla UPS. Wystartujemy z paczkami od osoby prywatnej do osoby prywatnej o wartości do 39 GBP, żeby odbiorca w UK nie płacił VAT-u. Nadawca, otrzyma od nas etykietę oraz dokumenty celne do wydrukowania, podpisania i naklejenia na paczkę. Cena za 30 kg przesyłkę to ok. 150 zł. Zawsze byliśmy z Wami szczerzy i nic się nie zmieniło:) Aktualnie czas transportu to 10 - 20 dni roboczych. Wynika to z faktu, że po Brexicie UPS jako jedna z niewielu firm kurierskich przyjmowała paczki do Anglii i tym samym "zakorkowała się". UPS deklaruje, że już wychodzi z problemów i z dnia na dzień czas transportu poprawia się. 

     

    Aktualizacja 01.03.2021, godz. 13:45

    • Czas transportu pierwszych paczek z DPD IP to 3 dni robocze. Przesyłki odebrane w środę 24 lutego w UK są już w poniedziałek 1 marca w doręczeniu w Polsce. Opłaty celne dla tych paczek zostały od razu opłacone przez Klientów, dzięki czemu mogły zostać sprawnie przetransportowane i wydane do doręczenia.

     

    Aktualizacja 24.02.2021, godz. 14:05

    • Poradnik, jak wysłać paczki do Polski po Brexicie
    • Możecie już wysyłać paczki z DPD UK i Parcelforce. We wcześniejszej aktualizacji podane są różnice w obu serwisach.
    • Uwaga! Przy wysyłce DPD UK odbiorca płaci 21% VAT i opłatę celną 6.05 EUR dla paczek o wartości pwyżej 22 EUR. 
    • Agencja celna DPD pobiera cło od paczek o wartości przekraczającej 150 EUR.
    • Wypełnij poprawnie formularz zamówienia, a unikniesz wydłużonego czasu transportu paczki z Anglii do Polski.

     

    Aktualizacja 22.02.2021, godz. 10:25

    • Uruchomiliśmy serwis DPD UK z Anglii, Szkocji i Walii do Polski. Średni czas transportu wynosi 7-10 dni roboczych. Paczki przechodzą odprawę celną w Holandii, dlatego odbiorca płaci opłatę celną importową w wysokości 6.05 EUR + VAT. Na podstawie dotychczasowych paczek widzimy, że VAT 21% pojawia się dla paczek o wartości powyżej 22 EUR. Firma DPD wysyła na adres mailowy odbiorcy wiadomość z linkiem do płatności. Należy w niego kliknąć i opłacić zobowiązania celne, w przeciwnym razie paczka zostanie zawrócona na koszt nadawcy. 
    • Wiemy już, że średni czas transportu paczek z firmą Parcelforce wynosi 10-20 dni roboczych. W tej usłudze, w dzień przed przyjazdem kuriera wysyłamy etykiety i dokumenty celne do wydrukowania, podpisu i załączenia w foliowej koszulce do zewnetrznej strony kartonu. W Polsce paczki doręcza Poczta Polska. Na chwilę obecną nie mieliśmy informacji, aby odbiorca musiał płacić opłatę celną importową i VAT w Polsce (mimo, że Poczta Polska wskazuje taką opłatę). Należy się liczyć z tym, że za jakiś czas opłata ta może się pojawić i stać wymagalna.
    • GLS raczej nie uruchomi serwisu z Polski do UK. Wciąż badamy czas transportu UPS i integrujemy się z Przewoźnikiem.
      

     Aktualizacja 19.02.2021, godz. 10:50

      • Uruchomiliśmy serwis UPS na kierunku Irlandia Północna - Polska. Zapraszamy do składania zamówień.
      • Paczki Parcelforce, które zostały wysłane 25 i 26 stycznia w 90% dotarły już do Polski i są w doręczeniu. Czekamy na aktualizację skanów paczek odebranych przed tym terminem. Przepraszamy za niedogodności - opóźnienia w transporcie są spowodowane Brexitem, Covidem i warunkami pogodowymi. 
      • Parcelforce skrócił średni czas transportu z 20 do 15 dni roboczych, dlatego od przyszłego tygodnia umożliwimy Wam składanie zamówień z PF. Prosimy mieć na uwadze wydłużony czas realizacji.
      • DPD UK - serwis zostanie umożliwiony od przyszłego tygodnia. Przy DPD UK mamy jeszcze kilka niewiadomych odnośnie opłaty importowej oraz VAT pobieranego przez urząd celny w Holandii. Do przyszłego tygodnia ustalimy szczegóły i podamy je do Waszej wiadomości. Uruchomimy jednocześnie Parcelforce i DPD UK, aby dać Wam wybór:)
      • Paczki z Polski do UK - jeszcze chwila cierpliwości i uruchomimy UPS-a. Czekamy, aż paczki pierwszej grupy wybranych Klientów dotrą na miejsce.
      • Udanego weekendu:) Jeśli chcecie jako pierwsi dowiedzieć się, że kierunki zostały odblokowane - zostawcie swój email w formularzu poniżej ->>
       
       

      Aktualizacja 17.02.2021, godz. 15:00

      • Jesteśmy coraz bliżej uruchomienia usługi DPD UK z Anglii, Walii i Szkocji do Polski:) Na początek dla osób indywidualnych, z czasem dla biznesu. Paczki dochodzą w 5-7 dni roboczych. Jeszcze ostatnie szlify i będziecie mogli korzystać z tej opcji. Zaczniemy od częściowego odblokowania kierunku - kilka dni w tygodniu. Z czasem uruchomimy regularny transport:)
      • Pracujemy nad usługą UPS z Polski do UK - na razie widzimy, że czas transportu to ok. 10 dni roboczych. Dopracujemy szczegóły i umożliwimy wysyłkę paczek z Polski do Anglii. 
      • Znaleźliśmy agencję celną, która jest w stanie odprawić Wasze paczki z Polski do Anglii. Pracujemy nad procesem wysyłki. Temat jest skomplikowany ze względu na VAT po stronie brytyjskiej, ale nie ustajemy w poszukiwaniu rozwiązań. Wszystko z myślą o Was!
      • GLS nie umie się określić odnośnie paczek z Irlandii Północnej do Polski. Dział międzynaroodowy przekazuje informacje, że można wysyłać, a za chwile okazuje się, że nie:) Usługa jest wstrzymana. Na dniach uruchomimy UPS do i z Irlandii Północnej.
      • Klientów Parcelforce prosimy jeszcze o cierpliwość i wyrozumiałość. Paczki z UK do Polski są w transporcie, który przedłuża się. Składamy reklamacje dla tych zamówień, którym zbliża się termin 30 dni od odebrania paczki. 

       

      Aktualizacja 11.02.2021, godz. 11:00

      • Chcielibyśmy podziękować Państwu za cierpliwość i wyrozumiałość w ciągu ostatnich tygodni i jednocześnie przeprosić za utrudnienia w transporcie paczek na kierunku Polska - UK i UK - Polska. Firmy kurierskie mają spore problemy w transporcie paczek do i z Anglii. Na opóźnienia Brexitowe nakładają się utrudnienia związane z koronawirusem oraz trudne warunki pogodowe. Naszym priorytetem zawsze było oferowanie Klientom Przesyłarki bardzo dobrego serwisu transportowego. Dlatego wstrzymujemy usługi, które nie spełniają Waszych i naszych oczekiwań. Aktualnie zawieszamy serwis Parcelforce do momentu aż Przewoźnik oraz Poczta Polska nie uregulują tematu odpraw celnych i czas transportu nie skróci się do 7-10 dni. Firma GLS również ma wstrzymane odbiory do UK. Ale nie przestajemy testować i szukać dla Was nowych, dobrych rozwiązań - o czym poniżej!
        
      • Nasze paczki testowe z Polski do UK firmą UPS dotarły w ciągu 10 dni roboczych. Aktualnie kontaktujemy się z wybranymi Klientami i będziemy sprawdzali usługę na większej liczbie paczek, aby mieć pewność, że Przewoźnik poradzi sobie z nimi.
        
      • Paczki testowe z UK do Polski wysłane DPD doszły w ciagu 7 dni roboczych. Aktualnie kontaktujemy się z wybranymi Klientami i będziemy sprawdzali usługę DPD na większej liczbie paczek, aby mieć pewność, że Przewoźnik poradzi sobie z nimi w rozsądnym czasie.
        
      • Klientom, którzy mają opłacone zamówienia GLS i Parcelforce, a nie korzystają z usługi UPS lub DPD zostaną zwrócone środki w ciągu 10 dni roboczych. 
        
      • Jeszcze raz dziekujemy za wyrozumiałość i pracujemy nad serwisem, który spełni Wasze oczekiwania (cenowe oraz czasowe).
        

       

      Aktualizacja 03.02.2021, godz. 15:00

      • Brexitowe zawirowania nie oszczędzają także naszych firmowych, testowych paczek:( Przesyłka do Anglii wysyłana UPS utknęła na odprawie celnej po stronie polskiej. Planowane jest opóźnienie w doręczeniu. 
      • GLS ponownie zablokował kierunek Irlandia Północna - Polska. Czekamy na informacje, co do dalszych działań na tym kierunku. 

      Aktualizacja 01.02.2021, godz. 12:25

      • Kontaktowaliśmy się z Klientami, którym dostarczono już paczki z Anglii. Kurierzy Poczty Polskiej doręczyli paczki bez dodatkowych opłat pocztowych i celnych. Nie wiemy, czy to reguła, czy początkowe procedury. Widzimy coraz więcej paczek już po stronie polskiej, które są w doręczeniu. Poczekamy jeszcze, aby więcej przesyłek dotarło do odbiorców i jeśli wszystko będzie poprawnie - odblokujemy dla Was Parcelforce.
      • Możecie już śledzić swoje paczki Parcelforce w Polsce. Działa już integracja z systemem trackingowym Poczty Polskiej i możecie śledzić już cały proces. 
      • Dzisiaj mają być dostarczone nasze testowe paczki w Szkocji przez UPS - jeśli wszystko pójdzie "gładko" uruchomimy dla Was usługę.
       

      Aktualizacja 29.01.2021, godz. 09:55

      • Dzisiaj pojawiają się pierwsze skany po stronie polskiej paczek z Anglii wysłanych Parcelforce 14 stycznia :) Paczki z Anglii do Polski były transportowane 10 dni roboczych. Jeszcze nie wszystkie przesyłki mają skany w oddziale w Polsce, ale mamy zapewnienie ze strony Poczty Polskiej, że paczki czekają na odprawę i zeskanowanie. Niestety nasze paczki testowe z 12 stycznia nie mają jeszcze skanów z kraju doręczenia, dlatego nie jesteśmy w stanie przekazać Wam informacji na temat procesu po stronie Poczty Polskiej. Czekamy na informacje od Was.
      • Uruchomimy niebawem link z możliwością śledzenia paczki na stronie Poczty Polskiej - tworzymy nową funkcjonalność w IT. 
      • Nasze testowe paczki do Anglii nadane UPS w poniedziałek 25 stycznia są planowane do doręczenia w UK w poniedziałek 1 lutego. Damy Wam oczywiście znać, jeżeli pojawią się jakieś komplikacje po drodze (oby nie:))

      Aktualizacja 27.01.2021, godz. 09:15

      • Transport paczek do Anglii, Szkocji i Walii z firmą GLS został wstrzymany do 15 lutego (z możliwością dalszego przedłużenia). GLS nieoficjalnie poinformował nas, że przyjmowanie paczek od pośredników/ brokerów kurierskich zostało wstrzymane na tym kierunku. Powodem są problemy z odprawą celną po stronie polskiej oraz brytyjskiej. Uruchomimy usługę, jak tylko będziemy pewni, że spełnia ona nasze wymagania i możemy ją Państwu zaoferować bez obaw o bezpieczeństwo Państwa paczek. Przepraszamy za niedogodności. Wysyłamy testowe zamówienia z firmą UPS. Jak tylko nasze paczki dojdą do UK całe i w akceptowalnym terminie - uruchomimy UPS na kierunku Polska - Anglia.
        
      • Transport paczek z Anglii, Walii i Szkocji do Polski został wstrzymany do 15 lutego (z możliwością dalszego przedłużenia). Parcelforce odbiera paczki do Polski, jednak nie mamy potwierdzeń, co do odpraw celnych po stronie brytyjskiej i polskiej. Skany paczek nie aktualizuja się i ani Parcelforce ani Poczta Polska na chwilę obecną nie przekazują nam informacji odnośnie przesyłek. Wznowimy usługę, jak proces między przewoźnikami zostanie usprawniony, a czas transportu skróci się do 7-10 dni. Przepraszamy za niedogodności. 
        
      • Pracujemy nad nowym, alternatywnym rozwiązaniem na transport paczek do UK i do Polski. O postępach będziemy Państwa na bieżąco informować.

      Aktualizacja 21.01.2021, godz. 14:40

      • Spotkaliśmy się dzisiaj z przedstawicielami firmy GLS. Przepraszają za zamieszanie związane z transportem paczek do Anglii, Walii i Szkocji. Zapewnili, że strona brytyjska jest już gotowa na przyjmowanie paczek z Polski. Aktualnie odprawiają kontenery z paczkami, ktore zostały wysłane w pierwszych tygodniach stycznia. Mamy nadzieje, że te zapewnienia będą aktualne i szybko poradzą sobie z transportem paczek do Anglii po Brexicie.
      • Kierunek Irlandia Północna - Polska jest wstrzymany. Czekamy na potwierdzenie, kiedy GLS będzie gotowy na transport z Irlandii Północnej do Polski. Rozmawiamy też z DPD Irlandia. Po wdrożeniu tego przewoźnika - odblokujemy kierunek.
      • Zobacz, co się zmieniło w wysyłce paczek do Polski i Anglii i Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie

       Aktualizacja 19.01.2021, godz. 08:40

       • Firma GLS po raz kolejny przełożyła termin odbioru paczek do Anglii. Poniżej komunikat od Przewoźnika. W imieniu GLS przepraszamy za niedogodności, które spowodowane są wymaganiami celnymi po Brexicie.
        Opłacone zamówienia zostaną przeniesione na inny termin między 26 a 29 stycznia, a nowe zamówienia można złożyć od 1 lutego.

       Komunikat GLS - paczki do Anglii - Przesylarka.pl

       • Agencja celna GLS wymaga, aby towary w paczce były opisywane bardziej szczegółowo, czyli:
        - buty, skórzane, damskie;
        - sweter, bawełna, męski;
        - odżywka do włosów itd.

       Aktualizacja 15.01.2021, godz. 09:40

       • Wczoraj firma GLS poinformowała nas o zawróceniach paczek do Anglii zawierających żywność i artykuły spożywcze. Na chwilę obecną, kiedy nawet kanapki z wędliną są zabierane kierowcom, zakazany jest transport żywności i artykułów spożywczych. Naszym Klientom cofnięto paczkę, która zawierała jedno opakowanie herbaty owocowej, a innej osobie - słodycze. Nie ryzykujcie i nie wysyłajcie żywności w żadnej postaci. 

       Aktualizacja 14.01.2021, godz. 15:40

       • Po chwilowych problemach technicznych GLS na kierunku Polska - Irlandia - paczki można zamawiać na odbiór 18 stycznia. Przewoźnik zapewnia, że problem techniczny został rozwiązany i paczki będą transportowane.
       • Cały czas czekamy na informacje od GLS odnośnie importu z Irlandii Północnej do Polski.
       • DPD UK zawiesiło do odwołania transport z UK do UE, GLS wstrzymało wysyłkę do 19 stycznia (na razie). To pokazuje jaki chaos panuje w związku z odprawą celną i nieprawidłowym wypełnianiem deklaracji. 
       • Nasza testowa paczka ze Szkocji opuściła UK i jest już w drodze do Polski. Czekamy na kolejne statusy. Jak widać Parcelforce jako operator pocztowy okazał się dobrze przygotowany na sytuację post-brexitową. 

        Aktualizacja 13.01.2021, godz. 15:40

        • Przed momentem firma GLS poinformowała nas, że mają problemy z odprawą celną po stronie brytyjskiej i wstrzymują odbiory z Polski do UK  do 19 stycznia. 

         Komunikat GLS o wstrzymaniu transportu do Anglii
        • Nie chcemy ryzykować wysyłki Państwa towaru w pierwszym możliwym terminie i chcemy poczekać, aż sytuacja unormuje się, a GLS  potwierdzi, że paczki mogą być bezpiecznie transportowane.
         Dlatego planujemy uruchomienie odbiorów od 25 stycznia. Jeżeli możliwy będzie wcześniejszy termin - poinformujemy Państwa. Przepraszamy na utrudnienia, jednak początkowe tygodnie po Brexicie powodują ogromny chaos dla firm kurierskich.

        Aktualizacja 12.01.2021, godz. 19:32

        • Możecie już zamawiać paczki z Anglii, Walii i Szkocji do Polski z firmą Parcelforce na odbiór w czwartek 14 stycznia.
        • Pamiętajcie o kwotach wolnych od VAT (45 EUR). Jeżeli wysyłacie paczki do Polski jako firma, w celach handlowych, to należy podać numer EORI nadawcy i odbiorcy (w przypadku paczek B2B).
        • Każdy towar w paczce powinien być uwzględniony osobno i wyceniony - tutaj podpowiedź - Paczki z Anglii do Polski po Brexicie - jak złożyć zamówienie
        • Przed przyjazdem kuriera należy wydrukować etykietę i nakleić na paczkę oraz wydrukować, podpisać i dołączyć druk CN23. Wszystkie te dokumenty wyślemy Państwu na maila podanego w zamówieniu w dzień przed odbiorem paczki.
        • Zapoznajcie się z informacjami odnośnie paczek do Polski i opłat - Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie?
        • Dochodzą do nas informacje, że jeszcze nie wszyscy kurierzy GLS wiedzą, że mogą już odbierać paczki do Anglii, Walii i Szkocji. Jeśli kurier odmawia odbioru paczki - poproście go, aby skontaktował się ze swoim oddziałem i potwierdził, że może odebrać paczkę, jeśli jest kompletna - tzn. ma wydrukowane i podpisane faktury proformy. W razie dalszych problemów - prosimy o szybki kontakt z nami - poinstruujemy oddział i kuriera o nowych wytycznych:)
        • Kurierzy GLS nie zawsze wiedzą, że do Irlandii Północnej paczki transportowane są bez konieczności odprawy celnej - jeżeli spotkacie się z taką sytuacją - poproście kuriera o kontakt ze swoim oddziałem. Paczki do Irlandii Północnej trasportowane są bez odprawy celnej. W razie dalszych problemów - prosimy o szybki kontakt z nami - poinstruujemy oddział i kuriera o nowych wytycznych:)

        Aktualizacja 12.01.2021, godz. 09:12

        • Otrzymaliśmy informacje odnośnie opłat celnych pobieranych przez Pocztę Polską, która doręcza paczki z Anglii do Polski. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym wpisie: Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie?
        • Dzisiaj kurier Parcelforce odbiera nasze testowe paczki z Anglii do Polski. Jeśli odbiór przebiegnie sprawnie - uruchomimy usługę dla Was już od jutra.

        Aktualizacja 11.01.2021, godz. 09:35

        • Kurierzy GLS odbierają już paczki z Polski do Irlandii Północnej. Kierunek ten nie wymaga odprawy celnej, jeżeli kurier nie będzie chciał odebrać paczki do NIR ze względu na brak dokumentów do odprawy celnej - poproście, aby skontaktował się z oddziałek, ponieważ paczki do Irlandii Północnej nie wymagają odprawy celnej, a jeszcze nie wszyscy kurierzy o tym wiedzą.
        • Od jutra kurierzy GLS odbierają paczki z Polski do Anglii, Walii i Szkocji. W mailu otrzymasz od nas dokument odprawy celnej - fakturę proformę. Koniecznie przed przyjazdem kuriera wydrukuj ją, podpisz i doczep w foliowej koszulce do paczki.
        • Pracujemy, aby uruchomić już w tym tygodniu usługę transportu paczek do Polski z Anglii, Walii i Szkocji. Być może od środy możliwy będzie odbiór przesyłek przez firmę Parcelforce. Potwierdzimy, jak tylko testy na środowisku produkcyjnym przejdą pozytywną weryfikację i kurierzy odbiorą nasze tetsowe przesyłki.
        • Życzymy Wam udanego poniedziałku i wracamy do dalszej pracy:)

        Aktualizacja 08.01.2021, godz. 15:23

        • Paczki do Anglii, Walii i Szkocji możecie już zamawiać na 12 stycznia z GLS. Na razie przyjmowane są zamówienia od osób prywatnych do osób prywatnych o wartości do 39 GBP. Dokumenty celne będą wysłane dzień przed przyjazdem kuriera. Należy je wydrukować w trzech kopiach, podpisać i załączyć do kartonu przed przyjazdem kuriera.
        • Paczki do Irlandii Północnej można zamawiać już od 11 stycznia - na tym kierunku nie obowiązuje odprawa celna. Rozmawiamy z DPD Irlandia o ofercie na kierunku Irlandia Północna - Polska - jak tylko uzyskamy cennik i zintegrujemy się - udostępnimy Państwu usługę.

        Aktualizacja 05.01.2021, godz. 16:06

        • Integracja z GLS jest ukończona dla klienta C2C - zamówienia w środowisku testowym działają tip-top, otrzymujemy dokumenty celne. Będzie można zamawiać odbiór paczek już w przyszłym tygodniu.

        Aktualizacja 05.01.2021, godz. 10:57

        • Uruchomiliśmy odbiory paczek z Polski do Irlandii Północnej i z Irlandii Północnej do Polski z firmą GLS. Możecie zamawiać kuriera na 11 stycznia.
        • GLS informuje, że odbiory z Polski do Anglii, Walii i Szkocji planowane są od poniedziałku 11 stycznia. Ostatnie szlify integracji i uruchomimy paczki do Anglii z GLS w przyszłym tygodniu.
        • Zobaczcie, jak dodać towary, które znajdują się w paczce do Anglii, Szkocji, Walii i z UK do Polski: 

        Aktualizacja 05.01.2021, godz. 8:44

        • Czekamy na informacje z GLS oraz Parcelforce odnośnie możliwości wcześniejszego uruchomienia transportu paczek do Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej. Wczoraj firmy DPD UK i Parcelforce miały dzień wolny, stąd nie udało nam się uzyskać informacji.
        • Dzisiaj pracujemy nad dalszą integracją i jak najszybszym oddaniem kolejnych usług na wysyłkę paczek do Anglii.

        Aktualizacja 04.01.2021, godz. 8:58

        • Witamy w Nowym Roku i zabieramy się do dalszej pracy, aby jak najszybciej przywrócić wszystkie możliwe usługi na trasie Polska - Anglia i Anglia - Polska.

         Aktualizacja 31.12.2020, godz. 12:55

         • Uruchomiliśmy usługę GLS i wysyłkę paczek do Anglii, Walii, Szkocji:) Na teraz można zamawiać kuriera na 18 stycznia. Jak tylko GLS potwierdzi, że można uruchomić usługe szybciej - odblokujemy wcześniejsze terminy.
         • Na tę chwilę jesteśmy zintegrowani z GLS tylko na przesyłki niehandlowe od osób fizycznych do osób fizycznych o wartości do £39. Odprawa celna dla przesyłek B2B i B2C jest droga - jak uda nam się wynegocjować niższą cenę - uruchomimy usługę.
         • Po Nowym Roku dokończymy integrację z UPS i wtedy będzie mozliwość wysyłania paczek o wyższej wartości niż £39.
         • Na dzisiaj kończymy aktualizację - wracamy w Nowym Roku. A przy okazji życzymy Państwu: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w 2021 roku.

         Aktualizacja 31.12.2020, godz. 8:25

         • Świat Przesyłek poinformował nas, że 3-go stycznia 2021 wychodzi od nich pierwszy testowy transport do UK. Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie - uruchomimy tego kuriera w drugim lub trzecim tygodniu stycznia. Czas transportu będzie dłuższy, ale to dodatkowy sposób na wysyłkę paczek z Polski do Anglii.
         • Robimy ostatnie "szlify" na kurierze GLS i dzisiaj mamy w planie uruchomić usługę z Polski do Anglii - zamówienie kuriera od 18 stycznia (jeśli będzie możliwość wysyłki szybciej - odblokujemy wcześniejsze terminy).

         Aktualizacja 30.12.2020

         • Kolejny sukces - możecie już składać zamówienia na paczki z Polski do Irlandii Północej i z Irlandii Północnej do Polski z firmą GLS. Aktualnie jako pierwszy termin odbioru wskazujemy 11 stycznia. Jeśli GLS potwierdzi, że paczki będą odbierane szybciej - odblokujemy wcześniejsze daty. Teraz przy wyborze kierunku mamy dwie Brytanie:) Rozdzieliliśmy kierunek na: Wielka Brytania (Anglia, Walia, Szkocja) i Wielka Brytania (Irlandia Północna). 
         • Widzimy, że zamawiacie paczki do Polski z Parcelforce - super. Pamiętajcie, że w zamówieniach należy wymienić wszystkie towary w paczce. Można to zrobić poprzez link Dodaj kolejny przedmiot w przesyłce. Stworzyliśmy krótki poradnik, jak poprawnie złożyć zamówienie na paczkę z Anglii do Polski
         • Opłata za odprawę celną po stronie polskiej w usłudze Parcelforce - odbiorca w Polsce zobowiązany będzie do dokonania opłaty w wysokości 17,90 PLN za pocztową odprawę celną. 
         • Z VAT zwolnione są przesyłki niehandlowe wysyłane od osoby fizycznej do osoby fizycznej (C2C) o wartości poniżej 45 EUR (ok. 200 zł). Dla paczek powyżej 45 EUR - najprawdopodobniej wystąpi konieczność dopłaty VAT po stronie polskiej przez odbiorcę. Polska ustawa o VAT przewiduje kilka zwolnień z VAT od importu - możecie doczytać o nich w ustawie o VAT od art.48.
         • VAT w Polsce zapłaci odbiorca w przypadku paczek B2B i B2C od każdej kwoty, o ile towar jest wysyłany w celach handlowych.
         • W pierwszej fazie integracji z GLS będzie możliwe wysyłanie paczek z Polski do UK od osób prywatnych do osób prywatnych w formie prezentów, próbek o wartości max. 39 GBP. Po uruchomieniu tej opcji będziemy integrować przesyłki B2C i C2C z GLS, a następnie UPS (C2C, B2B i B2C). Na chwilę obecną mamy 80% integracji z UPS, ale ponieważ Przewoźnik zawiesił kierunek PL-UK i UK - PL do końca roku nie jesteśmy w stanie przejść do kolejnych etapów integracji i testów.

         Aktualizacja 29.12.2020

         • Od stycznia 2021 paczki na trasie Polska - UK będą przechodziły odprawę celną (nie dotyczy Irlandii Północnej). 
         • Jesteśmy zintegrowani na nowych warunkach celnych z firmą Parcelforce i od 29.12.2020 możecie zamawiać paczki do Polski. Z uwagi na chaos, który zapanuje w pierwszych tygodniach stycznia na granicy, umożliwiliśmy składanie zamówień na odbiór od 18 stycznia. Ta data wydaje się nam bezpieczna, ale nie możemy dać gwarancji, że do tego czasu unormuje się sytuacja na przejściu. Będziemy na bieżąco śledzić informacje i jeśli będzie możliwość, aby Wasze paczki nadać szybciej - poinformujemy o tym i odblokujemy wcześniejszą możliwość wysyłki paczek do Polski.
         • Firma GLS nie podaje na razie pewnego terminu, kiedy będzie można nadać paczkę z Polski do Anglii. Integracja od strony technicznej przebiega sprawnie, jednak to Przewoźnik musi dać nam "zielone Światło" na transport na kierunku Polska - UK. 
         • Irlandia Północna będzie działała jak dotychczas - paczki z Polski do Irlandii Północnej i z Irlandii Północnej do Polski będzie można wysyłać na aktualnych zasadach (bez odprawy celnej). Ponieważ Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa, firmy kurierskie muszą wydzielić ją jako osobny region i ustalić trasę transportu. Na chwilę obecną wiemy, że najprawdopodobniej paczki do Irlandii Północnej będą transportowane przez Niemcy z pominięciem UK. Jak tylko GLS i Parcelforce dadzą sygnał, że można wysyłać paczki - poinformujemy o tym.
         • DPD UK będzie transportowało paczki z Irlandii Północnej do Polski, jednak z uwagi na aktualne kolejki na granicy i spodziewany chaos na początku stycznia - nie podają jeszcze daty, kiedy to nastąpi. Przypuszczamy, że w drugim, trzecim tygodniu stycznia kierunek zostanie odblokowany.
         • Wszystkie informacje na temat aktualnej sytuacji związanej z wysyłką paczek do i z Wielkiej Brytanii będziemy aktualizować w tym wpisie oraz na FB.

          

          

         -------

         Aktualnie transport paczek między Polską a Wielką Brytanią przebiega bez utrudnień, kontroli granicznych i celnych. Wszystko, łącznie z cenami, zmieni się po Nowym Roku. 

         Brexit – wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

         Zjednoczone Królestwo negocjuje z Unią Europejską kształt przyszłej umowy. Na chwilę obecną ugoda jest możliwa, ale trudna do osiągnięcia z powodów politycznych. Bez względu na to, czy umowa zostanie wynegocjowana, czy nie, kilka czynników zmieni się.

         Formalności celne, odprawy i kontrole

         Aktualnie nie obowiązują żadne formalności celne w obrocie towarami między Polską a UK. Od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania wychodzi z unii celnej. Od tego dnia towary importowane do i eksportowane ze Zjednoczonego Królestwa będą z mocy prawa UE podlegały formalnościom celnym. Organy celne UE będą prowadzić kontrole, które z wielkim prawdopodobieństwem będą powodować wydłużony czas transportu oraz dodatkowe obciążenia administracyjno – formalne.

         EORI – numer identyfikacyjny 

         Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy z UE chcący handlować z Wielką Brytanią będą musieli posiadać numer EORI. 

         Czym jest EORI

         EORI to numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Przedsiębiorcy są zobowiązani do posługiwania się tym numerem w celach celno- podatkowych. Numer ten ma na celu przyspieszyć i ułatwić formalności celne w ramach Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy spoza UE mogą wystąpić do któregoś z krajów członkowskich UE o nadanie numeru EORI. 

         Jak uzyskać numer EORI 

         Nadanie numeru trwa zazwyczaj kilka dni i warto o niego wystąpić teraz – jeszcze przed końcem okresu przejściowego. W styczniu 2021 roku urząd celny może być „zarzucony” wnioskami przedsiębiorców. O numer EORI możesz wnioskować elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych. Czytelna i intuicyjna instrukcja dostępna jest na stronach Krajowej Administracji Skarbowej. Numer nadawany jest bezpłatnie. Jeżeli wystąpią braki we wniosku – urząd kontaktuje się z przedsiębiorcą w celu uzupełnienia brakujących informacji lub dokumentów.

         UWAGA! Firmy z Wielkiej Brytanii, które mają nadany numer EORI przez HMRC zmuszone będą do złożenia wniosku o nadanie EORI w jednym z krajów członkowskich UE. Numery wystawione przez UK będą ważne tylko na terenie UK.

         Prawo celne – taryfy – VAT – akcyza

         Aby towary, będące przedmiotem wymiany handlowej między UE a Wielką Brytanią, były traktowane preferencyjnie, konieczne będzie wykazanie ich pochodzenia. Towary, które nie spełnią tych wymogów zostaną objęte należnościami celnymi. Towary wwożone z UK na obszar UE będą objęte podatkiem VAT (taka sama stawka jak VAT na ten towar w UE). Towary wywożone z UE do UK będą zwolnione z podatku VAT. Eksporter musi jednak udowodnić, że towar opuścił UE. Towary akcyzowe (alkohol, wyroby tytoniowe itp.) będą podlegały akcyzie.

         Normy, zezwolenia i świadectwa

         Po Nowym Roku Wielka Brytania i Unia Europejska będą stanowiły dwa osobne obszary regulacyjne i prawne. Produkty wywożone z UE do UK będą musiały spełnić normy i przepisy Zjednoczonego Królestwa. Podobnie z towarami przywożonymi z UK do UE – będą podlegały kontroli zgodności z normami bezpieczeństwa, zdrowia itd. 

         Jeżeli prowadzisz wymianę handlową z Wielką Brytanią lub Polską – sprawdź, czy wiesz, jak zmienią się przepisy w odniesieniu do Twoich towarów.

         1. Jeżeli sprzedajesz towary do UK – jesteś eksporterem, jeżeli sprowadzasz je z UK – stajesz się importerem w myśl przepisów celno – podatkowych Unii Europejskiej. Podobnie sprawa ma się, jeżeli jesteś przedsiębiorcą z UK – podlegasz prawu UK i UE.

         2. Przepisy celne będą obowiązywały wobec wszystkich towarów wprowadzanych na obszar celny UE lub wywożonych z UE do UK. Towary będą podlegały kontroli z normami zgodności pod kątem bezpieczeństwa, zdrowia i polityki publicznej.

         3. Będziesz zobowiązany wykazać status pochodzenia towarów będących przedmiotem wymiany handlowej. Aby towar był zwolniony z cła musi spełniać preferencyjne warunki pochodzenia. 

         4. Zmienią się przepisy dotyczące VAT-u  i akcyzy. 

         FV proforma - paczki do i z Anglii 

         Każdy towar zawarty w paczce będzie musiał być uwzględniony na FV proformie (jeżeli wysyłany jest jako prezent, próbki itp). Na FV należy wymienić wszystkie towary, określić ich wartość oraz wskazać kraj pochodzenia. Każda FV będzie musiała być podpisana i dołączona do paczki wraz z listem przewozowym. UWAGA! Towar w paczce musi odpowiadać rzeczywistości – inaczej na nadawcę zostanie nałożona kara przez urząd celny. Ewentualne zobowiązania celne i podatkowe są po stronie odbiorcy. Służby celne przed wydaniem paczki skontaktują się z adresatem. Paczka zostanie zwolniona do wydania po uiszczeniu opłaty.

         FV handlowa 

         Na FV sprzedażowej powinny znaleźć się elementy, takie jak: 

         nazwa dokumentu „Faktura” lub „Invoice”,

         • data wystawienia faktury, numer faktury, miejscowość,

         • nazwa i pełen adres nadawcy/wystawcy faktury wraz z numerem NIP,

         • nazwa, pełen adres odbiorcy z numerem telefonu kontaktowego,

         • jeżeli dostawa towaru odbywa się na inny adres niż adres płatnika faktury, adres faktycznego odbiorcy również musi znaleźć się na fakturze,

         • dokładny opis towaru, ilość towaru, cenę jednostkową oraz wartość towaru (opis powinien jednoznacznie określać informację, co jest przedmiotem wysyłki, żadna z pozycji faktury nie może przyjąć wartości zerowej, np. 0 EUR),

         • wagę netto i brutto każdej pozycji wymienionej na fakturze

         • całkowitą wartość faktury z podaniem waluty (bez VAT),

         • wagę paczek (netto, brutto),

         • deklarację pochodzenia towaru (opieczętowaną i podpisaną przez wystawcę faktury),

         • pieczątkę firmową wystawcy faktury i podpis osoby uprawnionej do wystawienia dokumentu.

         Ostateczny kształt przyszłej współpracy UE z UK jest negocjowany i nie znamy szczegółów. Sprawdź najświeższe informacje w sprawie Brexitu.
         W razie pytań - skontaktuj się z nami.

          
         Rozmawiaj z konsultantem