Czytelnia

Jak wysłać paczki do Polski po Brexicie?

Wyślij paczki do Polski jak przed Brexitem! Ceny od £23.69, czas dostawy 3 dni robocze, bez formalności! Z Przesyłarka.pl zrobisz to szybko, tanio i sprawnie.
 

 
 

Streszczenie informacji na temat wysyłki paczek do Polski:
1. Czas transportu paczki z UK do Polski w usłudze UPS to 3-7 dni roboczych, a kurierem Parcelforce  10 - 20 dni roboczych.
2. Nie musisz martwić się formalnościami - dokumenty celne przygotujemy dla Ciebie w cenie usługi.
3. Wskaż towary w paczce do Polski. Zobacz filmik instruktażowy Jak uzupełnić formularz zamówienia na Paczki do Anglii
4. Nie zdarzyło się, aby agencja celna podważyła wartość wysyłanych towarów. Wyceniasz towary według własnego uznania.
5. Nie zapłacisz VAT-u ani cła, jeśli wartość towaru będzie poniżej 200 zł/ 45 EUR/ 39 GBP.

 
 

Odprawa celna paczek do Polski

Wiele osób obawia się, że będzie musiało płacić VAT i cło za przesyłki wysyłane do Polski. Nie martw się - nie zapłacisz żadnej dopłaty, jeżeli wartość towaru będzie wynosiła 200 zł/ 45 EUR/ 39 GBP.
Nie musisz też nic dodatkowo wypełniać - wszystkie dokumenty przygotujemy za Ciebie i wyślemy Ci na maila. Ty musisz jedynie wydrukować, podpisać i dołączyc dokumenty do paczki.

Odprawa celna polega na zgłoszeniu transportowanych towarów. Każda paczka wysyłana z Anglii, Walii i Szkocji do Polski musi zatem zostać zgłoszona do odprawy celnej.

Funkcjonuje kilka rodzajów dokumentów celnych, w zależności od firmy kurierskiej, która transportuje towar do Polski. 

W Parcelforce wystawiany jest dokument CN23, który nadawca musi wydrukować w trzech kopiach, podpisać i załączyć w foliowej koszulce do zewnętrznej strony kartonu.  

W usłudze DPD AirClassic od osoby prywatnej do osoby prywatnej, dokumenty celne (Faktura Proforma) przesyłane są do agencji w formie elektronicznej – nadawca nie musi ich drukować.

Kurier UPS wymaga, aby Klient wydrukował i dołączył do paczki Fakturę Proformę (dokumenty wysyłane są na adres mailowy dzień przed przyjazdem kuriera). Pracujemy nad tym, aby obieg dokumentów celnych był w pełni elektroniczny, a Klienci nie musieli drukować żadnych dodatkowych dokumentów, prócz etykiety.

Jak przygotowywane są dokumenty celne?

Dokumenty celne opracowywane są na podstawie danych z zamówienia. Dlatego tak ważne jest, aby w formularzu na stronie Przesylarka.pl wykazać wszystkie grupy towarów w przesyłce i określić materiał, z jakiego są wykonane i określić ich wartość.
Np. 3 x Spodnie damskie, bawełniane lub 4 x zabawki dziecięce, plastikowe, klocki lego, 1 x torebka damska ze sztucznej skóry itd.

Na podstawie opisu zawartości, nasi konsultanci przyporządkowują określony kod taryfy celnej, który jest niezbędny do prawidłowego wystawienia dokumentów celnych do odprawy.

Zobacz, jak poprawnie wypełnić formularz zamówienia paczki do Polski.

Opłaty celne

Występują trzy rodzaje opłat:

1. Opłata celna eksportowa i importowa

Po Brexicie cena usług wzrosła ze względu na dodatkową prace po stronie agencji celnych. Paczki do Polski przechodzą odprawę celną eksportową – przy wywozie z terenu UK (jej koszt zawarty jest już w cenie przesyłki) oraz odprawę celną importową – przy wwiezieniu towaru na teren Unii Europejskiej (koszt ponosi odbiorca paczki). 

W firmie Parcelforce, która działa jako operator pocztowy, paczki w Polsce doręcza Poczta Polska. Opłata importowa pobierana przez Pocztę to 8,50 zł. Powinien ją zapłacić odbiorca przed otrzymaniem przesyłki. Z dotychczasowych doświadczeń naszych Klientów wynika, że opłata ta nie została pobrana przez Przewoźnika.

W pozostałych firmach (DPD i UPS) opłata importowa nie występuje, o ile paczki wysyłane są między osobami prywatnymi jako prezenty, a ich wartość nie przekracza 200 zł. 

2. VAT

Wszystkie towary przywożone z Anglii na teren Unii Europejskiej powinny być objęte VAT-em europejskim. Generalna przepisy w Polsce mówią o zwolnieniu z podatku VAT towarów, których wartość nie przekracza 45 EUR i wysyłane są w celach niehandlowych. Pisaliśmy o tym w tym wpisie.

3. Cło

Dzięki umowie, która została zawarta między Unią Europejską a Wielką Brytanią, towary są zwolnione z cła, jesli ich wartość jest poniżej 150 EUR. Jest jednak jeden warunek – powinny one pochodzić z jednego z krajów UE lub UK. Jeżeli towar pochodzi z innego kraju – cło może się pojawić. 

Towary zabronione w transporcie do Polski 


Po Brexicie towary, które są transportowane do Unii Europejskiej podlegają bardziej szczegółowej kontroli. Można nadać żywnośc suchą (słodycze i artykuły spożywcze), ale juz przetwory, mięsa i płyny są zabronione i wysyłając je - robisz to na własną odpowiedzialność.

Prosimy mieć na uwadze, że do każdego towaru przypisany jest kod taryfy celnej. Po przesłaniu tych danych do agencji celnej, od razu wiedzą oni, co jest zawartością przesyłki i towary zabronione są wstrzymywane i zawracane na koszt nadawcy. 

Co można wysłać w paczce po Brexicie

Lista towarów zabronionych Parcelforce

Lista towarów zabronionych DPD IP

Pewnie za jakiś czas lista towarów zabronionych ulegnie zmianie, a procedury transportowe zostaną złagodzone. Aktualnie jednak trzymamy się wytycznych firm kurierskich Parcelforce i DPD IP.