Czytelnia

Jak wysłać paczki do Polski po Brexicie?

Wyślij paczki do Polski jak przed Brexitem! Bez VAT-u i cła. Ceny od £24.49, czas dostawy 2 dni robocze, bez formalności! Z Przesyłarka.pl zrobisz to szybko, tanio i sprawnie. 

 

 
 

Streszczenie informacji na temat wysyłki paczki do Polski po Brexicie:
1. Czas transportu paczki z UK do Polski w usłudze UPS Express wynosi 2 dni wobocze, w serwisie UPS Standard to 3-5 dni roboczych, a kurierem Parcelforce ok. 6-12 dni roboczych.
2. Nie musisz martwić się formalnościami - dokumenty celne przygotujemy dla Ciebie w cenie usługi.
3. Wskaż towary w paczce do Polski. Zobacz filmik instruktażowy Jak uzupełnić formularz zamówienia na Paczki do Anglii
4. Nie zdarzyło się, aby agencja celna podważyła wartość wysyłanych towarów. Wyceniasz towary według własnego uznania.
5. Nie zapłacisz VAT-u ani cła, jeśli wartość towaru będzie poniżej 200 zł/ 45 EUR/ 39 GBP -> zobacz naszą ofertę Paczki do Polski - zero VAT-u.


Paczki do Polski po Brexicie - jakiego kuriera wybrać?

Aktualnie w serwisie Przesylarka.pl możesz masz do wyboru trzy opcje wysyłki paczki po Brexicie: UPS Express Saver, UPS Standard i Parcelforce. Ty decydujesz, którego kuriera wybierzesz. Oferty różnią się ceną, czasem doręczenia paczki do Polski oraz max. wartością wysyłanego towaru.

Ile jedzie paczka do Polski po Brexicie?

Czas transportu paczek do Polski jest aktualnie taki sam, jak był przed Brexitem. Paczki w usłudze UPS Express doręczane są w ciągu 2 dni roboczych, paczki UPS Standard dochodzą w ciągu 3-5 dni roboczych, a paczki do Polski po Brexicie wysłane Parcelforce dotrą do adresata w ciągu 6-12 dni.

Jaka jest cena paczki do Polski po Brexicie?

Najtańszą opcją wysyłki paczki do Polski po Brexicie jest kurier UPS Standard. Za 9 kg paczkę zapłacisz £24,49, a koszt 30 kg przesyłki to £32.49. Ceny usług znajdziesz w tabeli poniżej.
Od końca 2023 roku firma UPS wprowadziała wysokie dopłaty do paczek powyżej 24 kg. Mamy dla Ciebie ofertę wysyłki dwóch paczek po 15 kg w cenie niższej niż jedenej paczki powyżej 24 kg.

Cana paczek do Polski po Brexcie 2024
Waga paczki  UPS Standard Parcelforce UPS Express
do 10 kg £24.89 £32.49 £79.89
do 20 kg £24.89 £32.49 £109,89
do 30 kg £36.49 £32.49 BRAK
 

Odprawa celna paczek do Polski po Brexicie

Wiele osób obawia się, że będzie musiało płacić VAT i cło za przesyłki wysyłane do Polski. Nie martw się - nie zapłacisz żadnej dopłaty, jeżeli deklarowana wartość towaru będzie wynosiła 200 zł/ 45 EUR/ 39 GBP.

Nie musisz też nic dodatkowo wypełniać - wszystkie dokumenty przygotujemy za Ciebie i wyślemy Ci na maila. Ty musisz jedynie wydrukować, podpisać i dołączyć dokumenty do paczki.

Odprawa celna polega na zgłoszeniu transportowanych towarów. Każda paczka wysyłana z Anglii, Walii i Szkocji do Polski musi zatem zostać zgłoszona do odprawy celnej.

Funkcjonuje kilka rodzajów dokumentów celnych, w zależności od firmy kurierskiej, która transportuje towar do Polski:

1. W Parcelforce wystawiany jest dokument CN23, który nadawca musi wydrukować w trzech kopiach, podpisać i załączyć w foliowej koszulce do zewnętrznej strony kartonu.  

2. Kurier UPS wymaga, aby Klient wydrukował i dołączył do paczki Fakturę Proformę (dokumenty wysyłane są na adres mailowy dzień przed przyjazdem kuriera). Pracujemy nad tym, aby obieg dokumentów celnych był w pełni elektroniczny, a Klienci nie musieli drukować żadnych dodatkowych dokumentów, prócz etykiety.

Jak przygotowywane są dokumenty celne?

Dokumenty celne opracowywane są na podstawie danych z zamówienia. Dlatego tak ważne jest, aby w formularzu na stronie Przesylarka.pl wykazać towary w paczce.
Np. 3 x Spodnie damskie lub 4 x zabawki dziecięce, plastikowe, klocki lego, 1 x torebka damska itd.

Na podstawie opisu zawartości, nasi konsultanci przyporządkowują określony kod taryfy celnej, który jest niezbędny do prawidłowego wystawienia dokumentów celnych do odprawy. Zobacz, jak poprawnie wypełnić formularz zamówienia paczki do Polski.

Youtube Preview

Opłaty celne - paczki do Polski po Brexicie

Występują trzy rodzaje opłat:

1. Opłata celna eksportowa i importowa

Paczki do Polski przechodzą odprawę celną eksportową – przy wywozie z terenu UK (jej koszt zawarty jest już w cenie przesyłki) oraz odprawę celną importową – przy wwiezieniu towaru na teren Unii Europejskiej (koszt ponosi odbiorca paczki). 

W firmie Parcelforce, która działa jako operator pocztowy, paczki w Polsce doręcza Poczta Polska. Opłata importowa pobierana przez Pocztę to 8,50 zł. Powinien ją zapłacić odbiorca przed otrzymaniem przesyłki. 

W firmie UPS opłata importowa nie występuje, o ile paczki wysyłane są między osobami prywatnymi jako prezenty, a ich wartość nie przekracza 200 zł./ £37 Zobacz dokładne informacje na ten temat w naszym wpisie - Paczki do Polski po Brexicie - to musisz wiedzieć

2. VAT

Dla przesyłek niehandlowych (prezenty, próbki, mienie osobiste) o wartości poniżej 45 EUR (ok. 200 zł) nie wystąpi konieczność opłaty VAT importowego po stronie polskiej. Paczki o wyższej wartości, wysyłane w celach niehandlowych, będą podlegać polskiej ustawie o VAT i zostanie on naliczony Odbiorcy.

Dla przesyłek handlowych wystąpi VAT od każdej kwoty, ponieważ od 1 lipca 2021 nastąpiła likwidacja zwolnienia z VAT dla importu towarów z krajów trzecich o wartości nieprzekraczającej 22 EUR. Jeżeli wysyłasz towar w celach handlowych - skontaktuj się z biurem podatkowym w celu ustalenia formalności i szczegółów związanych z VAT.  To musisz wiedzieć przy wysyłce paczki do Polski po Brexicie.

3. Cło

Dzięki umowie, która została zawarta między Unią Europejską a Wielką Brytanią, towary są zwolnione z cła, jesli ich wartość jest poniżej 150 EUR. Jest jednak jeden warunek – powinny one pochodzić z jednego z krajów UE lub UK. Jeżeli towar pochodzi z innego kraju – cło może się pojawić. Chcesz więcej szczegółów? Przeczytaj Paczki do Polski z UK – co z VAT-em?

Towary zabronione w transporcie paczki do Polski po Brexicie


Po Brexicie towary, które są transportowane do Unii Europejskiej podlegają bardziej szczegółowej kontroli. Można nadać żywność suchą jak słodycze, artykuły spożywcze oraz suplementy diety, ale już przetwory, mięsa i leki są zabronione i wysyłając je - robisz to na własną odpowiedzialność. Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule Co można wysłać w paczce po Brexicie

Szczegóły odprawy celnej - paczki do Polski po Brexicie

1. Zleceniodawca

Należy określić, czy Nadawcą jest osoba indywidualna (prywatna), czy firma. W przypadku wysyłki B2B oraz B2C konieczne jest wskazanie numeru EORI nadawcy. Numer EORI Odbiorcy jest opcjonalny. Przeczytaj więcej o numerach EORI.

UWAGA! Przy wysyłce towarów niehandlowych, których wartość jest powyżej 45 EUR (ok 200 zł) odbiorca może być zobligowany do zapłaty VAT zgodnie z polską ustawą o VAT.

2. Przedmioty w paczce

Od stycznia 2021 należy wykazać każdy towar wysyłany w paczce i określić jego wartość. Jeżeli wysyłasz kilka przedmiotów – wszystkie należy wymienić w formularzu, określić liczbę sztuk oraz wartość jednej sztuki. Np.: 3 x spodnie bawełniane damskie, 2 x buty męskie skórzane, 3 x zabawki drewniane. Dodać przedmiot można poprzez kliknięcie w link Dodaj kolejny przedmiot w przesyłce. Wybierz zatem grupe towarów, a następnie opisz wysyłany przedmiot. 

Firmy kurierskie oraz służby celne wymagają, aby oprócz nazwy towaru stosować kody taryfy celnej (są to zunifikowane 8-cyfrowe kody, które wskazują na rodzaj towaru). Ponieważ kodów jest kilka tysięcy i dobranie ich do każdego towaru jest pracochłonne i czasochłonne – uzupełniamy te kody za Was zgodnie z naszą wiedzą i danymi uzupełnionymi w zgłoszeniu.

3. Kraj pochodzenia

Sugerujemy, aby wybrać kraj, z którego towar jest wysyłany. W przeciwnym razie zostanie naliczone cło w Polsce.

4. Odpowiedzialność

Odprawa celna to proces skomplikowany. Służy temu, aby służby celne UE oraz UK miały kontrolę nad wywożonym i przywożonym towarem oraz VAT-em. Nie wszystkie paczki będą sprawdzone pod kątem zgodności towaru z zadeklarowanymi na dokumentach celnych pozycjami. Też nie wszystkie będą sprawdzane co do rzeczywistej wartości wysyłanego towaru. Jednak jest ryzyko, że Twoja paczka zostanie poddana kontroli i jeżeli okazałoby się, że są w niej towary niedozwolone lub niezgodne z opisem na odprawie celnej, nadawcy grozi kara za zatrzymanie całego transportu Przewoźnika oraz odpowiedzialność przed służbami celnymi.

Unikaj nieprzyjemności i problemów – wysyłaj w paczce do Polski wyłącznie rzeczy dozwolone do transportu drogowego i precyzyjnie wskaż zawartość przesyłki oraz wartość transportowanych towarów.

Zamawianie paczek jest nieco bardziej skomplikowane niż przed Brexitem, ale wierzymy, że poradzicie sobie, a w razie jakichkolwiek pytań – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Dokładne informacje odnośnie opłat pobieranych przez Pocztę Polską przy wysyłce paczek firmą Parcelforce - znajdziecie w tekście Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie

Czy wszystkie paczki przechodzą odprawę celną?

Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie towary, które są transportowane w paczkach do Polski muszą być zgłoszone do odprawy celnej. Dla Ciebie niewiele się zmieniło - należy wypisać wszystkie rzeczy, które są w paczce podczas składania zamówienia. Resztą zajmujemy się my.

Kiedy otrzymam dokumenty odprawy celnej?

W usłudze Parcelforce dokument odprawy celnej CN23/ FV Proforma zostaną wysłane mailem dzień przed odbiorem paczki. Należy wydrukować je w trzech egzemplarzach, podpisać w oznaczonych miejscach i dołączyć do paczki w koszulce foliowej lub innej przyldze. 

W usłudze UPS otrzymasz komplet dokumentów wraz z instrukcją. Należy wydrukować 4 x FV Proformę i etykietę. List przewozowy naklejasz na paczkę, trzy kopie FV Proformy dołączasz do kartonu w koszulce foliowej, a jeden egzemplarz oddajesz kurierowi.

Paczki do Polski - w jaki sposób zapłacę należny VAT i opłatę pocztową?

W chwili doręczenia przesyłki listonosz lub kurier Poczty Polskiej pobiorą wymaganą kwotę w gotówce. Przy odbiorze przesyłki z placówki pocztowej możliwa jest płatność gotówką lub kartą. Na chwilę obecną Poczta Polska nie nie pobiera należności w formie elektronicznej. Jeżeli dostaniesz SMS-a z liniem do płatności - nie klikaj w niego - to może być oszustwo.

W UPS otrzymasz link do płatności online tylko w kilku przypadkach:
1. Jeśli wartość Twojej paczki lub suma paczek do jednego odbiorcy przekroczyła £37;
2. Kiedy towar kierowany jest od lub do firmy - np. dekored do Canal+
3. Kiedy nadawca i odbiorca mają te same dane - paczki wysyłane są jako prezenty. Agencja celna UPS nie dopuszcza wysyłki prezentu samemu sobie.
4. Gdy wartośc towaru jest eweidentnie zaniżona - np. komputer o wartości £1 lub 30 kg paczka o wartości £2.

Jeśli masz wątpliwości, co do naliczonych opłat celnych - skontakuj sie z nami. Wyjaśnimy temat z agencją celną.  

Ile wynosi opłata pocztowa od odprawy celnej?

Opłata za odprawę celną importową przesyłek o niskiej wartości wynosi 8,50 zł. Odprawa przesyłek handlowych na dokumencie SAD kosztuje 25 zł. Opłata ta jest zgodna z Cennikiem Poczty Polskiej:

 

Jeśli przesyłka będzie wysłana w celach niehandlowych, ale jej wartość przekroczy 45 EUR powinien być naliczony VAT?

Tak. Z opłat VAT zwolnione są przesyłki wysyłane jako prezenty między osobami fizycznymi o wartości do 45 EUR. Jeżeli wartość towaru jest powyżej 45 EUR wtedy naliczony zostanie 23% VAT. Jeżeli wartość towaru jest powyżej 150 EUR - wtedy dodatkowo naliczone zostanie cło.

Do jakiej wartości zwalnia się od należności celno-podatkowych towary niehandlowe w przesyłce “pocztowej”, która wysyłana jest z Anglii do Polski przez osobę fizyczną do osoby fizycznej.

Zwolnione z należności celnych są towary zawarte w przesyłkach wysyłanych z Anglii, Walii i Szkocji do Polski przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej, pod warunkiem, że taki przywóz ma charakter niehandlowy, a towary wysyłane są jako prezenty. Jako przywóz “niehandlowy” uważa się:

  • przywóz o charakterze okazjonalnym;

  • zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują swoją ilością ani przeznaczeniem na charakter handlowy;

  • są wysyłane do odbiorcy bez żadnego rodzaju opłat.

Zwolnienia od VAT stosuje się do kwoty 45 euro na przesyłkę/ 200 zł lub £37.

Co stanowi podstawę naliczenia należności celno-podatkowych?

Podstawą jest tzw. wartość celna paczki. Standardowo jest to: koszt towarów w przesyłce + koszt transportu do kraju przeznaczenia + ewentualne ubezpieczenie przesyłki.

Doręczenie Paczki do Polski

Jeżeli wysyłasz paczkę do Polski kurierem UPS, to odbiorcy przesyłke dostarczy kurier UPS. Dodatkowo możesz wykupić opcję powiadomienia SMS. W dniu doręczenia przesyłki, odbiorca otrzyma wiadomość z przewidywaną godziną dostarczenia paczki przez kuriera UPS. 
Jeżeli decydujesz się na wysyłkę paczki kurierem Parcelforce, to w Polsce doręczy ją kurier Poczty Polskiej, ponieważ jest to usługa pocztowa, a nie kurierska. 

Nadanie paczki do Polski

Paczki do Polski możesz nadać w dowolnym punkcie UPS lub Parcelforce, o ile waga przesyłki nie przekracza 20 kg. Paczki powyżej 20 kg zostaną odebrane przez kuriera. W podstawowej usłudze paczki w UK odbierane są między 9 AM a 8 PM. Można jednak zawęzić przedział, w którym kurier UPS ma podjechać po przesyłkę. Jest to usługa dodatkowo płatna ok £2, daje jednak swobodę i wygodę nadawcy.

Żródło: Poczta Polska i Krajowa Administracja Skarbowa i Ustawa o VAT

Czytaj więcej:

Paczki do Anglii i paczki do Polski po Brexicie

P
aczki do Polski po Brexicie - jak złożyć zamówienie

Paczki do Polski z UK - co z VAT-em?