Czytelnia

Jak wysłać paczki do Polski po Brexicie?

Zastanawiasz się, jak wysłać paczki do Polski po Brexicie? Wciąż możesz wysłać paczki do Polski szybko, tanio i sprawnie. Wystarczy, że wydrukujesz dokumenty celne, które Ci wyślemy i dołączysz do paczki.

W związku z Brexitem, od stycznia 2021 roku wszystkie paczki wysyłane z Anglii, Walii i Szkocji do Polski przechodzą odprawę celną. 
 

 

Odprawa celna paczek do Polski

Odprawa celna polega na kontroli dokumentów oraz transportowanych towarów i pobraniu należnych opłat celnych: VAT i cła. Każda paczka wysyłana z Anglii, Walii i Szkocji do Polski musi zatem zostać zgłoszona do odprawy celnej.

Funkcjonuje kilka rodzajów dokumentów celnych, w zależności od firmy kurierskiej, która transportuje towar do Polski. 

W Parcelforce wystawiany jest dokument CN23, który nadawca musi wydrukować w trzech kopiach, podpisać i załączyć w foliowej koszulce do zewnętrznej strony kartonu.  

W usłudze DPD International Parcel od osoby prywatnej do osoby prywatnej, dokumenty celne (Faktura Proforma) przesyłane są do agencji w formie elektronicznej – nadawca nie musi ich drukować.

Jak przygotowywane są dokumenty celne?

Dokumenty celne opracowywane są na podstawie danych z zamówienia. Dlatego tak ważne jest, aby w formularzu na stronie Przesylarka.pl wykazać wszystkie grupy towarów w przesyłce, określić materiał, z jakiego są wykonane, wskazać do czego służy dany przedmiot i określić ich wartość. Np. 3 x Spodnie damskie, bawełniane lub 4 x zabawki dziecięce, plastikowe, klocki lego, 1 x torebka damska ze sztucznej skóry itd.

Na podstawie opisu zawartości, nasi konsultanci przyporządkowują określony kod taryfy celnej, który jest niezbędny do prawidłowego wystawienia dokumentów celnych do odprawy.

Zobacz, jak poprawnie wypełnić formularz zamówienia paczki do Polski.

Opłaty celne

Występują trzy rodzaje opłat:

1. Opłata celna eksportowa i importowa

Po Brexicie cena usług wzrosła ze względu na dodatkową prace po stronie agencji celnych. Paczki do Polski przechodzą odprawę celną eksportową – przy wywozie z terenu UK (jej koszt zawarty jest już w cenie przesyłki) oraz odprawę celną importową – przy wwiezieniu towaru na teren Unii Europejskiej (koszt ponosi odbiorca paczki). 

W firmie Parcelforce, która działa jako operator pocztowy, paczki w Polsce doręcza Poczta Polska. Opłata importowa pobierana przez Pocztę to 8,50 zł. Powinien ją zapłacić odbiorca przed otrzymaniem przesyłki. Z dotychczasowych doświadczeń naszych Klientów wynika, że opłata ta nie została pobrana przez Przewoźnika.

W firmie DPD opłata celna importowa wynosi 6.05 EUR i opłaca ją odbiorca w momencie, kiedy paczka dotrze do agencji celnej DPD w Holandii. Otrzymuje maila z informacją o płatności i linkiem. Płatność jest w walucie EUR i można jej dokonać kartą płatniczą.


2. VAT

Wszystkie towary przywożone z Anglii na teren Unii Europejskiej powinny być objęte VAT-em europejskim. Generalna przepisy w Polsce mówią o zwolnieniu z podatku VAT towarów, których wartość nie przekracza 45 EUR i wysyłane są w celach niehandlowych. Pisaliśmy o tym w tym wpisie.

3. Cło

Dzięki umowie, która została zawarta między Unią Europejską a Wielką Brytanią, towary są zwolnione z cła. Jest jednak jeden warunek – powinny one pochodzić z jednego z krajów UE lub UK. Jeżeli towar pochodzi z innego kraju – cło może się pojawić. Widzimy, że agencja celna DPD w Holandii nakłada cło na towary, których wartość przekracza 150 EUR.

Towary zabronione w transporcie do Polski 


Po Brexicie towary, które są transportowane do Unii Europejskiej podlegają bardziej szczegółowej kontroli. O ile wcześniej można było nadać na własną odpowiedzialność słodycze i artykuły spożywcze, tak aktualnie są one wyłączone całkowicie z transportu w firmie DPD IP. Zdarzają się sytuacje, kiedy tego typu produkty przejdą przez odprawę celną w firmie Parcelforce. 

Prosimy mieć na uwadze, że do każdego towaru przypisany jest kod taryfy celnej. Po przesłaniu tych danych do agencji celnej, od razu wiedzą oni, co jest zawartością przesyłki i towary zabronione są wstrzymywane i zawracane na koszt nadawcy. 

Lista towarów zabronionych Parcelforce

Lista towarów zabronionych DPD IP

Pewnie za jakiś czas lista towarów zabronionych ulegnie zmianie, a procedury transportowe zostaną złagodzone. Aktualnie jednak trzymamy się wytycznych firm kurierskich Parcelforce i DPD IP.

 
 
Rozmawiaj z konsultantem