Czytelnia

Paczki do Polski po Brexicie – przewodnik, jak złożyć zamówienie

Od stycznia 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, a co za tym idzie pojawiła się odprawa celna dla wszystkich przesyłek wysyłanych z Anglii, Szkocji i Walii do Polski oraz z Polski do UK.

Zobacz, jak należy poprawnie wypełnić formularz, aby paczka sprawnie przeszła odprawę celną oraz transport, a Nadawca nie musiał ponosić konsekwencji błędnego nadania paczki.
 

 

Streszczenie Paczki do Polski po Brexicie:
Paczki do Polski i do Anglii wysyłane są, tak jak przed Brexitem. Jest tylko kilka zmian:
- należy wskazać grupy towarów w paczce (np. 3 x ubrania męskie, 10 x ubranka dziecięce);
- trzeba określić wartość tych towarów (można wysyłać towary o wartości większej niż £36, ale trzeba zadeklarować, że są warte mniej. Nie zdarzyło się, aby agencja celna podważyła deklarowaną wartość towaru. Wyceniasz przedmioty według własnego uznania;
- należy wydrukować dokumenty celne w usłudze DHL i Parcelforce oraz UPS z UK do Polski. Nie trzeba drukować dokumentów celnych w serwisie UPS z Polski do Anglii;
- dokumenty celne przygotujemy dla Ciebie i wyślemy na adres email - Ty nie martwisz się nimi;
- paczki do Anglii kurierem UPS i DHL transportowane są w 3-5 dni roboczych, a paczki z UK do Polski kurierem UPS w 3-7 dni roboczych;
- można wysyłać słodycze i żywnośc suchą, nie można wysyłać leków i suplementów diety, przetworów oraz produktów zwierzęcych.

 

Szczegóły odprawy celnej - paczki do Polski

1. Zleceniodawca

Należy określić, czy Nadawcą jest osoba indywidualna (prywatna), czy firma. W przypadku wysyłki B2B oraz B2C konieczne jest wskazanie numeru EORI nadawcy. Numer EORI Odbiorcy jest opcjonalny. O numerach EORI pisaliśmy tutaj.

UWAGA! Przy wysyłce towarów niehandlowych, których wartość jest powyżej 45 EUR (ok 200 zł) odbiorca może być zobligowany do zapłaty VAT zgodnie z polską ustawą o VAT.

2. Przedmioty w paczce

Od stycznia 2021 należy wykazać każdy towar wysyłany w paczce i określić jego wartość. Jeżeli wysyłasz kilka przedmiotów – wszystkie należy wymienić w formularzu, określić liczbę sztuk oraz wartość jednej sztuki. Np.: 3 x spodnie bawełniane damskie, 2 x buty męskie skórzane, 3 x zabawki drewniane. Dodać przedmiot można poprzez kliknięcie w link Dodaj kolejny przedmiot w przesyłce. Wybierz zatem grupe towarów, a następnie opisz dokladnie wysyłany przedmiot. Pamiętaj o towarach, które są zabronione w transporcie między Polską a UK.

Towary w paczce z Anglii, Szkocji i Walii należy wymienić każdy osobno. Dodać je możesz poprzez formularz i link Dodaj kolejny przedmiot w przesyłce

Firmy kurierskie oraz służby celne wymagają, aby oprócz nazwy towaru stosować kody taryfy celnej (są to zunifikowane 8-cyfrowe kody, które wskazują na rodzaj towaru). Ponieważ kodów jest kilka tysięcy i dobranie ich do każdego towaru jest pracochłonne i czasochłonne – uzupełniamy te kody za Was zgodnie z naszą wiedzą i danymi uzupełnionymi w zgłoszeniu.

3. Kraj pochodzenia

Sugerujemy, aby wybrać kraj, z którego towar jest wysyłany.

4. Odpowiedzialność

Odprawa celna to proces skomplikowany. Służy temu, aby służby celne UE oraz UK miały kontrolę nad wywożonym i przywożonym towarem oraz VAT-em. Nie wszystkie paczki będą sprawdzone pod kątem zgodności towaru z zadeklarowanymi na dokumentach celnych pozycjami. Też nie wszystkie będą sprawdzane co do rzeczywistej wartości wysyłanego towaru. Jednak jest ryzyko, że Twoja paczka zostanie poddana kontroli i jeżeli okazałoby się, że są w niej towary niedozwolone lub niezgodne z opisem na odprawie celnej, nadawcy grozi kara za zatrzymanie całego transportu Przewoźnika oraz odpowiedzialność przed służbami celnymi.

Unikaj nieprzyjemności i problemów – wysyłaj w paczce do Polski wyłącznie rzeczy dozwolone do transportu drogowego i precyzyjnie wskaż zawartość przesyłki oraz wartość transportowanych towarów.

5. Cło, VAT i opłaty za odprawę celną pocztową

Poza większą liczbą formalności, od stycznia 2021 zmieniają się opłaty w związku z transportem towarów między UE a UK. Paczki do Polski oraz paczki do Anglii, Szkocji i Walii będą podlegały dodatkowych opłatom:

- VAT paczki Anglia - Polska

Dla przesyłek niehandlowych (prezenty, próbki, mienie osobiste) o wartości poniżej 45 EUR (ok. 200 zł) nie wystąpi konieczność opłaty VAT importowego po stronie polskiej. Paczki o wyższej wartości, wysyłane w celach niehandlowych, będą podlegać polskiej ustawie o VAT i zostanie on naliczony Odbiorcy.

Dla przesyłek handlowych wystąpi VAT od każdej kwoty, ponieważ od 1 lipca 2021 nastąpi likwidacja zwolnienia z VAT dla importu towarów z krajów trzecich o wartości nieprzekraczającej 22 EUR. Jeżeli wysyłasz towar w celach handlowych - skontaktuj się z biurem podatkowym w celu ustalenia formalności i szczegółów związanych z VAT.

- VAT paczki Polska – Anglia

Dla przesyłek niehandlowych (prezenty, próbki, mienie osobiste) o wartości poniżej 39 GBP (ok. 200 zł) nie wystąpi konieczność opłaty VAT importowego po stronie brytyjskiej. Paczki o wyższej wartości, wysyłane w celach niehandlowych, będą podlegać brytyjskiej ustawie o VAT i zostanie on naliczony Odbiorcy.

Dla przesyłek handlowych wystąpi VAT od każdej kwoty, ponieważ od stycznia 2021 nastąpi likwidacja zwolnienia z VAT dla importu towarów z krajów trzecich o wartości nieprzekraczającej 15 GBP.

 - Cło – nie wystąpi, jeśli wartośc towaru jest poniżej 150 EUR i towary pochodzą z krajów UE lub UK.

 - Opłaty za odprawę celną – odbiorca jest zobligowany do opłacenia 8,50 zł w usłudze Parcelforce przed odbiorem paczki. 

Zamawianie paczek jest nieco bardziej skomplikowane niż przed Brexitem, ale wierzymy, że poradzicie sobie, a w razie jakichkolwiek pytań – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Aktualne informacje na temat możliwości i terminów wysyłki paczek do Polski oraz do Anglii, Szkocji i Walii znajdziecie w naszym wpisie Paczki do Anglii i Polski po Brexicie, a dokładne informacje odnośnie opłat pobieranych przez Pocztę Polską - znajdziecie w tekście Paczki do Polski - jak wysłać po Brexicie