Czytelnia
Ile trwa odprawa celna paczki?

Ile trwa odprawa celna paczki?

Po Brexicie wiele się zmieniło. Poza przedsiębiorcami, odczuły to również osoby, których krewni lub znajomi mieszkają na Wyspach Brytyjskich. Wszystkie paczki do i z Wielkiej Brytanii (oprócz Irlandii) przechodzą teraz odprawę celną.

Jeśli zastanawiacie się, czy należy się tego bać, to odpowiedź jest prosta – nie! Wystarczy znać zasady i postępować zgodnie ze wskazówkami Przesylarka.pl.

 

 

Streszczenie najważniejszych informacji o odprawie celnej:
1. Dla Klientów Przesyłarka.pl odprawę robimy w cenie usługi transportu.
2. Nie musisz nic dodatkowo uzupełniać - otrzymasz od nas komplet wypełnionych dokumentów.
3. Dobrze wypełniony formularz zamówienia skraca czas odprawy celnej.
4. Odprawa w Parcelforce trwa dłużej niż w UPS.

 

Odprawa celna dokumenty

Podstawą do odprawy celnej są dokumenty i w zdecydowanej większości przypadków od ich poprawnego wypełnienia zależy długość odprawy celnej. Zamawiając wysyłkę paczki do Anglii czy z paczki z UK do Polski poprzez Przesyłarka.pl nie musisz się martwić o ich uzupełnianie i kompletowanie, bo Przesyłarka zrobi to za Ciebie. Cały komplet dokumentów celnych zostanie wygenerowany na podstawie danych podanych podczas składania zamówienia. Sam proces składania zamówienia jest prosty, a elektroniczny formularz po kolei wyświetla potrzebne dane, wystarczy, że je wypełnisz. Jeśli pojawią się wątpliwości co wpisać, to możesz skorzystać z podpowiedzi, umieszczonych pod pomarańczowym znakiem z literką “i”. Wszystkie potrzebne dokumenty, które są różne w zależności od wybranej firmy kurierskiej, zostaną przesłane dzień przed planowanym odbiorem i wystarczy je wydrukować, podpisać i dołączyć do paczki.

Jak długo trwa odprawa celna?

Odprawy celne dokonywane są elektronicznie przez urzędników celnych i nikt nie ma wpływu na to, jak długo mogą trwać. Z doświadczenia wiemy jednak, że poprawnie wypełniony dokument celny znacznie ułatwia i przyśpiesza cały proces. Większość odpraw dokonywana jest w ciągu 1-2 dni roboczych i nie wpływa na wydłużenie czasu transportu, ponieważ odbywa się równolegle. Odprawa celna paczki z UK lub do UK może trwać dłużej, jeśli agenci celni muszą się skontaktować z nadawcą, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje. Najczęściej zdarza się to wtedy, kiedy w opisie przedmiotu pojawiają się zbyt ogólne określenia, typu ubrania, rzeczy, akcesoria, prezenty. Wiemy, że im precyzyjniej opisane są przedmioty w przesyłce, tym odprawa przebiega sprawniej. Czas oczekiwania na odprawę może wydłużyć się w tzw. “szczycie paczkowym” ze względu na zwiększony wolumen przesyłanych paczek. 

Jeśli zastanawiasz się czy celnicy otwierają paczki, to owszem, mają takie prawo. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Zazwyczaj przesyłki są tylko prześwietlane i jeśli nic z zawartości nie wzbudzi podejrzeń celników albo nie wykaże niezgodności z zawartością wskazaną w deklaracji, to paczka bez opóźnień przechodzi odprawę.

Odprawa celna zakończona, co to znaczy

Kiedy wysyłasz lub czekasz na paczkę, to pamiętaj, że zawsze warto monitorować jej aktualny status, najlepiej na stronie Przesylarka.pl/zlokalizuj lub bezpośrednio na stronie firmy kurierskiej. Jak sprawdzić, czy paczka jest w urzędzie celnym? Taką informację zawsze widać właśnie na jej monitorowaniu. Moment, na który warto czekać, to status odprawa celna zakończona - przesyłka z agencji celnej wydawana jest do dalszego transportu i doręczenia.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące odprawy celnej – skontaktuj się nami.

 

 

Czytaj więcej:
Paczki do Polski i do Anglii nadaj w punkcie
Paczki do Anglii
Ile kosztuje odprawa celna paczki?