Czytelnia
Brexit i eksport towarów do UK – poradnik dla biznesu

Brexit i eksport towarów do UK – poradnik dla biznesu

Od stycznia 2021 handel z Wielką Brytanią zmienił się. Doszły kontrole celne, deklaracje celne i co ważne dla przedsiębiorców – zmieniły się zasady dotyczące VAT-u.
 

 

Od początku roku 2021 Wielka Brytania (poza Irlandią Północną) traktowana jest jako kraj trzeci. Oznacza to, że sprzedając towary na rynek brytyjski, polski eksporter musi pamiętać o kilku istotnych szczegółach, bez których sprzedaż będzie niemożliwa.

Numer EORI

Każdy przedsiębiorca chcący wysłać towar z Polski do UK musi mieć nadany numer EORI. 

Czym jest EORI

EORI to numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Przedsiębiorcy są zobowiązani do posługiwania się tym numerem w celach celno- podatkowych. Numer ten ma na celu przyspieszyć i ułatwić formalności celne w ramach Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy spoza UE mogą wystąpić do któregoś z krajów członkowskich UE o nadanie numeru EORI. 

Jak uzyskać numer EORI 

Nadanie numeru trwa zazwyczaj kilka dni. O numer EORI możesz wnioskować elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych. Czytelna i intuicyjna instrukcja dostępna jest na stronach Krajowej Administracji Skarbowej. Numer nadawany jest bezpłatnie. Jeżeli wystąpią braki we wniosku – urząd kontaktuje się z przedsiębiorcą w celu uzupełnienia brakujących informacji lub dokumentów.

VAT – paczki do UK o wartości do £135

Od stycznia 2021 roku VAT od przesyłek zagranicznych, których wartość jest mniejsza niż £135 będzie naliczany w miejscu sprzedaży, a nie w miejscu doręczenia (supply VAT zamiast import VAT). Sprzedawca powinien zatem pobrać 20% VAT przy sprzedaży produktów dla osoby fizycznej lub podmiotu, który nie jest płatnikiem VAT w UK. Następnie pobrany VAT należy odprowadzić do HMRC w UK. Aby to zrobić trzeba zarejestrować się w HMRC i tam odprowadzić należy podatek.

Można także skorzystać ze sprzedaży na platformach typu marketplace - sa one zobligowane do poprawnego pobierania VAT-u od sprzedawców i odprowadzenia go w UK.

Nie trzeba pobierać i odprowadzać VAT-u w przypadku sprzedaży dla przedsiębiorstwa które jest płatnikiem VAT w UK (zostanie zastosowane odwrotne obciążenie). Należy wskazać na formularzu zamówienia ten numer i na FV dopisać:
Do rozliczenia podatku VAT zobowiązany jest nabywca usługi (odwrotne obciążenie)/ Levy of VAT reverse charged to recipient of service (inverse liabilities)

Jak zarejestrować się na potrzeby VAT w HMRC

Sam proces rejestracji nie jest skomplikowany. Na stronie HMRC wybierz link How to register, następnie kliknij w Register online.
Kliknij w register online

Po kliknięciu w Register online zobaczysz screen:

Rejestracja firmy VAT HMRC

Wybierz Create sign in details – wtedy zobaczysz podstronę, gdzie należy wpisać adres email, na który zostanie wysłany kod:  

Rejestracja w HMRC

Na wskazany adres email otrzymasz kod dostępu, który należy wpisać na stronie:

Rejestracja HMRC - Przesylarka.pl

Dalsza część rejestracji jest intuicyjna i dość prosta. Jeżeli masz problem z rejestracją firmy w HMRC i rozliczeniem VAT-u polecamy skontaktować się z zaprzyjaźnionym biurem księgowym w UK TaxOne. Z pewnością pomogą we wszelkich formalnościach. 

Od 1 lipca zaszły zmiany w warunkach transportu przesyłek do Polski. Wprowadzono ustawę o VAT, która spowodowała, że wszystkie towary wysyłane z Anglii do Polski podlegają opłacie VAT w Polsce (nie obowiązuje już zwolnienie towarów o wartości do 22 EUR). Przeczytaj szczegóły tej zmiany i konsekwencje dla biznesu - Zmiany w podatku VAT dla paczek B2C z UK do Polski

Najnowsze informacje odnośnie transportu z i do Anglii znajdzisz w naszym wpisie Paczki do Anglii i do Polski po Brexicie