Czytelnia
Co można wysłać w paczce do Anglii i do Polski po Brexicie?

Co można wysłać w paczce do Anglii i do Polski po Brexicie?

Chcesz wysłać przesyłkę do Anglii lub do Polski? Zastanawiasz się, co jest dozwolone, a czego nie możesz wysłać w paczce? Sprawdź, co można wysłać w przesyłce do Anglii, Walii, Szkocji i Polski po Brexicie. 


 

Streszczenie, co można wysłać w paczce do Anglii i do Polski po Brexicie:
Ogólna zasada, co można wysłać w paczce do Anglii i do Polski po Brexicie jest dosyć prosta - nie możesz wysłać towarów niebezpiecznych, zabronionych przez prawo międzynarodowe i wskazanych przez firmy kurierskie, jako niedozwolone. W międzynarodowym transporcie drogowym zakazane jest przewożenie: materiałów łatwopalnych, alkoholu, tytoniu, narkotyków, żywych roślin i zwierząt, produktów łatwopsujących się i płynnych. Dokładną listę towarów zabronionych w transporcie między Polską a UK znajdziesz poniżej.

 

 

Chcesz wysłać artykuły spożywcze typu czekolada, słodycze, herbata, kawa? Możesz to zrobić bez problemu i wpisać towar w formularzu zamówienia.
Jeżeli jednak chcesz wysłać towary łatwopsujące się i płynne (np. ryba, kiełbasa, barszcz czy miód) robisz to na własną odpowiedzialność. Pamiętaj - nie wpisuj tych towarów w formularzu zamówienia, ponieważ firma kurierska nie przyjmie takiego zlecenia.


Każdy, kto chce wysłać paczkę do Anglii lub z Anglii do Polski musi wiedzieć, że wszystkie przesyłki przechodzą odprawę celną. Towar, który jest wysyłany między Polską a Wielką Brytanią musi być dobrze opisany i zgłoszony do odprawy celnej. Jak opisać towar w zamówieniu – przeczytaj w naszym poradniku Paczki do Polski po Brexicie – przewodnik, jak złożyć zamówienie.

 

Czy mogę wysłać żywność do Anglii i z Anglii do Polski?

Możesz wysłać żywność suchą (herbata, kawa, słodycze). Inną żywność wysyłasz na własne ryzyko. Nie wpisuj jej jednak w formularz zamówienia - zostanie ono odrzucone przez nasz system.

Czy mogę wysłać suszone grzyby do Anglii?

Tak - Klienci wysyłają suszone grzyby do Anglii i nie zdarzyło się, aby paczka została z tego powodu zatrzymana lub zawrócona. Pamiętaj, aby nie wysyłać substancji psychotropowych.

Czy mogę wysłać leki do Anglii lub z UK do Polski?

Leki na receptę, tabletki i witaminy są zabronione w transporcie do UK i z UK do Polski. Trzeba mieć specjalne zezwolenia i koncesje na transport lekarstw. Jest to pilnowane przez agencje celne. Możesz dorzucić listek tabletek lub syrop, ale nie wpisuj tego w zawartości paczki i licz się, że przesyłka może zostać zawrócona. Żadko kiedy paczki są dokładnie sprawdzane przez agencje celne, niemniej nie możemy wykluczyć takiej ewentualności.

Czy mogę wysłać suplementy diety do Anglii lub z UK do Polski?

Możesz wysłać suplementy diety, pod warunkiem, że zostaną one dokładnie opisane w formularzu zamówienia. Należy wpisać pełną nazwę, producenta i pojemność opakowania. Nie dajemy gwarancji, że agencja celna nie zatrzyma takiej paczki do kontroli. Jeśli zatrzyma, po dosłaniu brakujących danych, paczki są zwalniane do doręczenia. 

Czego nie można wysłać w paczce z Anglii do Polski?

Aktualnie na Przesyłarka.pl oferujemy Państwu 2 serwisy kurierskie z UK do Polski –  UPS oraz Parcelforce. Każda z tych firm ma inną listę towarów zabronionych w transporcie paczek do Polski.
Zasada jest dosyć prosta - nie wysyłaj lekarstw na receptę ani witamin, żywności szybkopsującej się, alkoholu i wyrobów na bazie alkoholu oraz produktów odzwierzęcych. 

Towary zabronione w paczkach do Polski w usłudze Parcelforce:

Firma Parcelforce transportuje towary z Anglii do Polski jako operator pocztowy, dlatego też lista towarów, które są zabronione w transporcie jest inna niż w DPD. Towary zabronione i objęte restrykcjami (nieobjęte odszkodowaniem)

- Aerosole do higieny osobistej lub medyczne.  Obejmują kosmetyki lub leki w aerozolu w tym na przykład dezodoranty, spray do ciała, lakiery do włosów, pianki i żele do golenia i usuwania włosów, leki i odzywki w sprayu.

- Aerozole do innych zastosowań. Obejmują wszystkie produkty w sprayu w tym farby w sprayu. 

- Alkohol i napoje alkoholowe;

- Pieniądze i dokumenty finansowe. 

- Płyny powyżej 1 litra. 

- Broń i amunicja. 

- Baterie. Wszystkie rodzaje baterii w tym akumulatory, baterie litowe bez opakowania lub niepodłączone do urządzenia elektronicznego oraz uszkodzone baterie. Wyjątkiem są nowe baterie alkaliczne, nowe baterie niklowo-metalowo-wodorkowe, nowe niklowo-kadmowe baterie, nowe baterie cynkowo- powietrzne. Dopuszczone rodzaje baterii muszą być nowe, w nieotwartym opakowaniu oryginalnym owinięte folią bąbelkową dla amortyzacji. 

- Artykuły spożywcze łatwopsujące się. Zamarznięta woda i suchy lód są zabronione do przewozu. Świeże owoce, mięso, ryby i inne łatwo psujące się artykuły spożywcze mogą być nadane jedynie w serwisie „guaranteed next day serwice” (nie za pośrednictwem Przesylarka.pl) . Wszystkie inne serwisy zabraniają wysyłki artykułów łatwo psujących się. Produkty muszą być schłodzone i hermetycznie zapakowane. Nadawca jest w pełni odpowiedzialny za prawidłowe przygotowanie produktów do transportu. 

- Substancje biologiczne. Wszystkie substancje biologiczne oraz próbki do badań obejmujące między innymi krew; mocz; kał; szczątki zwierzęce. 

- Christmas Crackers.

- Odpady laboratoryjne oraz medyczne. Wszystkie odpady w tym miedzy innymi zakażone i brudne opatrunki; bandaże; igły. 

- Narkotyki i leki. Wszystkie leki na receptę oraz narkotyki w tym kokaina, heroina, LSD, marihuana, opium, azotyn izoamylu, liście czuwaliczki jadalnej Catha, roślina i nasiona Edulis, mopfina, substancje psychotroniczne. 

- Produkty i substancje żrące. Obejmują miedzy innymi farby, kwasy, substancje do usuwania farb i rdzy, wodoretlenek sodu, rtęć, gal. 

- Podrobiona lub sfałszowana waluta. Obejmuje również sfałszowane znaczki. 

- Suchy lód. 

- Urządzenia elektroniczne z niedołączonymi bateriami litowymi. Obejmują wszystkie urządzenia elektroniczne zasilane bateriami litowymi, gdzie baterie są odłączone. Dopuszcza się nadanie przedmiotów elektronicznych (w tym telefonów komórkowych, cyfrowych aparatów fotograficznych) gdzie baterie litowe są zainstalowane w urządzeniu.  Dopuszcza się do przewozu urządzeń elektrycznych, w których znajdują się maksymalnie 2 baterie zainstalowane do urządzenia. Baterie muszą spełniać warunki UN Manual of Tests and Criteria, część III, punkt 38.3. Baterie lub części uszkodzone lub niekompletne są zabronione. Przedmioty zawierające baterie muszą być zapakowane w sztywne pudełko i zabezpieczone przed przemieszczaniem w opakowaniu zewnętrznym. 

- Odpady Środowiskowe. Obejmują między innymi używane baterie, używane oleje. 

- Materiały łatwo wybuchowe. Obejmują między innymi fajerwerki, flary (rakiety sygnalizacyjne), detonatory, party poppery. 

- Bilety. Obejmują wszystkie rodzaje biletów w tym bilety na jakikolwiek transport oraz bilety, które można wymienić na towary; kupony loteryjne. 

- Produkty łatwopalne. Obejmują wszystkie produkty łatwopalne w tym ropa, płyn do zapalniczek, niektóre kleje, rozpuszczalnik, farby na bazie rozpuszczalnika, lakier do drewna, emalie, aceton, wszystkie lakiery do paznokci, magnez, luminofor, sód, cynk w proszku, zapalniczki.

- Przedmioty wartościowe. Obejmują antyki, przedmioty wyrobione w dużej części ze złota lub srebra lub innych wartościowych metali, przedmioty kolekcjonerskie, diamenty oraz inne kamienie wartościowe, naturalne futra, karty sim.  Przedmioty te nie podlegają ubezpieczeniu.  

- Biżuteria. Obejmuje wszystkie rodzaje biżuterii w tym zegarki. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.

- Przedmioty delikatne i kruche. Obejmują artykuły ceramiczne lub zawierające części ceramiczne, artykuły wykonane z kamienia lub zawierające części kamienia; artykuły szklane oraz zawierające części szklane w tym telewizory, laptopy, tablety, monitory. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu. 

- Materiały ilustracyjne, graficzne, przedmioty sztuki. Obejmuje wszystkie przedmioty podatne na uszkodzenia oraz te o znaczącej wartości w tym obrazy, rysunki, wazy, wydruki, statuetki i inne elementy sztuki. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.

 -Dzieła sztuki. Działa sztuki nie podlegają ubezpieczeniu w przypadku zagubienia lub uszkodzenia, nie mniej mogą być nadane.

- Produkty filmowe. Obejmują wszystkie filmy, zdjęcia, negatywy i pochodne. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.

- Walizki i opakowania etui. Obejmują wszystkie rodzaje walizek oraz etui twardych.  Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.

- Oświetlenie. Obejmuje lampy i świetlówki jarzeniowe, neonowe, neonowe znaki i wyroby, wszystkie rodzaje żarówek, lampy rentgenowskie. 

- Części motoryzacyjne w tym części samochodowe i motocyklowe, silniki I ich części, części karoserii. Przedmioty te nie podlegają pod ubezpieczenie. 

- Meble – wszystkie rodzaje mebli we flatpacku oraz zmontowanych, w tym stoły, krzesła, półki, szafki i inne. Przedmioty te nie podlegają pod ubezpieczenie. 

- Modele zabawkowe w tym domki dla lalek, modele do składania. Przedmioty te nie podlegają pod ubezpieczenie. 

- Artykuły budowlane w tym cement, elementy granitowe i inne. Przedmioty te nie podlegają pod ubezpieczenie.

- Dokumenty tożsamości w tym paszporty, akty urodzenia, wizy, prawo jazdy. Przedmioty nie są objęte ubezpieczeniem.

- Gaz. Obejmuje wszystkie rodzaje gazu w tym gazy toksyczne i skompresowane, nowe, używane oraz puste pojemniki gazowe, butan, etan, wkłady do zapalniczek, gaśnice, butle tlenowe, kamizelki ratunkowe, kanistry z dwutlenkiem azotu i węgla, syfony. 

- Elektryczna deskorolka i skuter. Obejmują hoverboard i elektryczne skutery. 

- Szczątki ludzkie i zwierzęce. Obejmują wszystkie szczątki ludzkie i zwierzęce oraz prochy, nieżywe zwierzęta, zakonserwowane części zwierząt lub skór. 

- Nieprzyzwoite, obsceniczne, obraźliwe artykuły. Obejmują wszystkie nieprzyzwoite i obraźliwe teksty, plakaty, książki, fotografie i zdjęcia. 

- Substancje zaraźliwe lub chorobotwórcze. Obejmują wszystkie substancje zgodnie z ICAO. 

- Zapalniczki i wkłady do zapalniczek z łatwopalnym gazem lub płynem. Obejmują nowe, używane i puste kanistry z butanem, benzyną oraz zapalniczki. 

- Żywe zwierzęta, insekty, pszczoły i osy, pająki. Wszystkie żywe zwierzęta, insekty i inne. 

- Materiał magnetyczne. Obejmuje magnesy oraz materiały magnetyczne na dystans większy niż 4.6 metra mierzony od opakowania. 

- Materiały gipsowe. Obejmują gładź szpachlową, wszystkie rodzaje gipsu.  

- Zapałki. Wszystkie rodzaje zapałek w tym zapałki bezpieczne.  

- Mylące lansowanie. Przesyłki nie mogą zawierać żadnych słów, znaków, zdjęć czy logo bez autoryzacji, które mogą zmylić odbiorcę ,jako przesyłka pochodząca z serwisu Królowej Wielkiej Brytanii. 

- Lakiery do paznokci.  Wszystkie rodzaje lakierów i produktów do malowania paznokci w każdej ilości. Wskazówki dotyczące opakowania: Objętość za sztukę nie może przekraczać 30 ml. Nie więcej niż cztery przedmioty w jednej paczce. Musi być umieszczony w mocnym opakowaniu zewnętrznym i amortyzowany, aby zapobiec złamaniu. Nazwa i adres nadawcy muszą być widoczne na przesyłce. Te przesyłki należy przesłać tylko za pośrednictwem Urzędu Pocztowego i okazać przy nadaniu.

- Żywica i podobne. Obejmuje wszystkie rodzaje żywicy, bursztyny. 

- Utleniacze i rozjaśniacze. Obejmuj a środki dezynfekujące, azotan, farby do włosów, inne farby koloryzujące zawierające wodę utlenioną. 

- Perfumy i woda po goleniu. Obejmują wszystkie perfumy, wody toaletowe, wody kolońskie, wody po goleniu w każdej ilości. 

- Instrumenty muzyczne. Obejmuje wszystkie instrumenty muzyczne. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.

- Rośliny. Żywe rośliny są traktowane tak samo jak Produkty łatwopsujące się- mogą być nadane jedynie w usłudze „guaranteed next day serwice”.

- Środki ochrony roślin. Obejmują wszystkie chemiczne środki używane do usuwania chwastów i insektów. 

- Trucizna, toksyczne płyny, ciała stałe i gazy. Obejmują substancje, które mogą spowodować śmierć lub uraz, jeśli zostaną połknięte lub wchłonięte lub przez bezpośredni kontakt ze skórą. Substancje obejmują między innymi arszenik, cyjanek, fluor, trucizna na szczury. 

- Leki na receptę, narkotyki na potrzeby lecznicze lub naukowe. Dotyczy jedynie niepalnych przedmiotów w tym inhalatorów na astmę. Konieczna jest recepta. Leki musza być umieszczone w torbie plastikowej a następnie dokładnie zabezpieczone. Imię i nazwisko oraz adres nadawcy musi być dopisany na opakowaniu przesyłki. 

- Radioaktywne materiały i próbki. Wszystkie przedmioty radioaktywne są traktowane, jako niebezpieczne. 

- Ostre przedmioty. Dopuszcza się nadanie ostrych przedmiotów jedynie, gdy są poprawnie zabezpieczone tak, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa dla obsługi ani innych paczek. 

- Odpady, kurz, brud. Obejmuje wszystkie rodzaje odpadów i brudów w tym także odpadki domowe. Wyjątkiem są próbki ziemi na potrzeby laboratoryjne, ale poprawnie zabezpieczone tak, aby przecieki nie wydostały się z zewnętrznego opakowania. 

- Farby wodne, emalie, farby do drewna. Dopuszczalne są jedynie w pojemnikach 150ml. Konieczne jest opakowanie w torbę plastikową i owinięcie taśmą. Następnie należy owinąć łatwo chłonnym materiałem oraz gąbka w celu amortyzacji. Imię i nazwisko oraz adres nadawcy musi być widoczny na zewnętrznym opakowaniu. 

- Artykuły przemysłowe różne. Towary wytwarzane w więzieniach zagranicznych, z wyjątkiem tych, które są przywożone w celach niehandlowych.

- Pod żadnym względem firma Parcelforce nie wypłaca odszkodowania za utratę, uszkodzenie, opóźnienie w odbiorze lub dostawę towarów zabronionych.

Poczta Polska stosuje tzw. słownik negatywny, czyli listę towarów, której nie odprawi:

  • Ramy rowerowe
  • Koła łańcuchowe i piasty, rowerowe
  • Hamulce, piasty hamujące rowerowe
  • Korby i pedały rowerowe
  • Bagażniki, kierownice, koła, koła zamachowe, przerzutki, sztyce rowerowe
  • Oryginalne rzeźby i posągi, z dowolnych materiałów;
  • Antyki o wieku przekraczającym 100 lat
  • Gitary i pozostałe instrumenty strunowe
  • Gitary elektryczne
  • Perfumy, wody toaletowe
  • Produkty lecznicze
  • Zabawki - suszone uszy świńskie
  • Przynęty na ryby
  • Naczynia z drewna tropikalnego
  • Naczynia kuchenne z porcelany lub porcelany chińskiej
  • Naczynia kuchenne inne niż z porcelany lub porcelany chińskiej
  • Paliwo z odzysku
  • Nasiona fasoli
  • Owoce i warzywa za wyjątkiem bananów, durianu, kokosów, ananasów, daktyli
  • Płyn do papierosów elektronicznych
  • Susz tytoniowy
  • Papierosy, cygara, cygaretki
  • Tytoń do palenia
  • Wyroby nowatorskie
  • E-papieros
  • Płyn do papierosów elektronicznych
  • Części do e-papierosa
  • Przetwory spożywcze, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone (Tylko przetwory zawierające mięso i/lub mleko)
  • Suplementy diety w kapsułkach, tabletkach, pastylkach i innych odmierzanych dawkach oraz w postaci płynu, który wymaga rozcieńczenia przed spożyciem - niezgodne z prawodawstwem UE.
  • Białko w proszku pochodzenia zwierzęcego
  • Przynęty na ryby
  • Żywe rośliny (cebule, bulwy, korzenie, sadzonki, zrazy, grzybnia, kwiaty cięte, pąki, liście, pozostałe części roślin, słód, nasiona, orzeszki, rośliny, części roślin)
  • Laktoza i syrop laktozowy
  • Ekstrakt słodowy; przetwory spożywcze z mąki, kasz, mączki, skrobi lub z ekstraktu słodowego, niezawierające kakao lub zawierające mniej niż 40 % masy kakao, obliczone w stosunku do całkowicie odtłuszczonej bazy, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; przetwory spożywcze z towarów objętych pozycjami od 0401 do 0404, niezawierające kakao lub zawierające mniej niż 5 % masy kakao, obliczone w stosunku do całkowicie odtłuszczonej bazy, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone (Tylko przetwo
  • Folia aluminiowa spożywcza w rolkach
  • Artykuły spożywcze wszelkiego pochodzenia

Co można wysłać w paczce do Anglii po Brexcie?

Aktualnie na trasie Polska – UK współpracujemy z firmą UPS oraz DHL. Możesz wysłać wszystko, co nie jest zabronione w transporcie do Anglii. Z najbardziej popularnych towarów, które były wysyłane przed Brexitem, a nie są dozwolone po Brexicie to: przetwory mięsne i lekarstwa. Do ich transportu wymagane są odpowiednie pozwolenia.

Towary zakazane w paczkach do Anglii po Brexicie

Tych produktów nie możesz wskazać w zawartości paczki. Możesz na własną odpowiedzialność zataić je i wysłać w paczce, licząc się z konsekwancjami takiej wysyłki.

Żywe zwierzęta bezkręgowe, np. owady, robaki

Mięso i podroby jadalne

Żywe zwierzęta

Ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne

Produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione

Produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione

Żywe drzewa i inne rośliny; cebulki, korzenie i tym podobne; kwiaty cięte i liście ozdobne

Nasiona i owoce oleiste; różne ziarna, nasiona i owoce; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza

Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski zwierzęce lub roślinne

Przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych

Cukry i wyroby cukiernicze

Kakao i przetwory kakaowe

Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; wyroby cukiernicze

Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub innych części roślin

Różne przetwory jadalne

Pozostałości i odpady przemysłu spożywczego; gotowa pasza dla zwierząt

Produkty farmaceutyczne, olejki eteryczne i rezinoidy; preparaty perfumeryjne, kosmetyczne lub toaletowe

Substancje albuminoidowe; skrobie modyfikowane; kleje; enzymy

Surowe skóry i skórki (inne niż skóry futerkowe) oraz skóry wyprawione

Artykuły ze skóry; wyroby rymarskie i uprząż; artykuły podróżne, torebki i podobne pojemniki; artykuły z jelit zwierzęcych (innych niż z jelit jedwabników)

Skóry futerkowe i futra sztuczne

Drewno i artykuły z drewna; węgiel drzewny

Wełna, cienka lub gruba sierść zwierzęca; przędza i tkanina z włosia końskiego

Włókna odcinkowe chemiczne

Pióra i puch preparowane oraz artykuły z piór lub puchu; sztuczne kwiaty; artykuły z włosów ludzkich

Broń i części do broni

Wyroby akcyzowe

Podobnie, jak w przypadku paczek z UK do Polski - dany przedmiot z listy zabronionej nie może znaleźć się na liście towarów do transportu, ale na własną odpowiedzialność można dołożyć do paczki czekoladę lub inne słodkości. Z dotychczasowego doświadczenia wiemy, że co dziesiąta paczka jest sprawdzana pod względem zawartości.

Dokładny opis przedmiotów zabronionych znajdziesz w naszym regulaminie, w kategorii Przedmioty zabronione w transporcie drogowym

Paczki do Anglii - porównujemy kurierów

Jak wysłać paczki do Anglii - zamów kuriera

Paczki do Anglii i paczki do Polski po Brexicie