Czytelnia
Paczki do Polski po Brexicie - to musisz wiedzieć

Paczki do Polski po Brexicie - to musisz wiedzieć

Chcesz wysłać paczki z Anglii, Walii lub Szkocji do Polski? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

Czy wszystkie paczki przechodzą odprawę celną?

Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie towary, które są transportowane w paczkach do Polski muszą być zgłoszone do odprawy celnej. Dla Ciebie niewiele się zmieniło - należy wypisać wszystkie rzeczy, które są w paczce podczas składania zamówienia. Resztą zajmujemy się my.

Kiedy otrzymam dokumenty odprawy celnej?

W usłudze Parcelforce dokument odprawy celnej CN23/ FV Proforma zostaną wysłane mailem dzień przed odbiorem paczki. Należy wydrukować je w trzech egzemplarzach, podpisać w oznaczonych miejscach i dołączyć do paczki w koszulce foliowej lub innej przyldze. 

W usłudze UPS otrzymasz komplet dokumentów wraz z instrukcją. Należy wydrukować 4 x FV Proformę i etykietę. List przewozowy naklejasz na paczkę, trzy kopie FV Proformy dołączasz do kartonu w koszulce foliowej, a jeden egzemplarz oddajesz kurierowi.

Paczki do Polski - w jaki sposób zapłacę należny VAT i opłatę pocztową?

W chwili doręczenia przesyłki listonosz lub kurier Poczty Polskiej pobiorą wymaganą kwotę w gotówce. Przy odbiorze przesyłki z placówki pocztowej możliwa jest płatność gotówką lub kartą. Na chwilę obecną Poczta Polska nie nie pobiera należności w formie elektronicznej. Jeżeli dostaniesz SMS-a z liniem do płatności - nie klikaj w niego - to może być oszustwo.

W UPS otrzymasz link do płatności online tylko w kilku przypadkach:
1. Jeśli wartość Twojej paczki lub suma paczek do jednego odbiorcy przekroczyła £37;
2. Kiedy towar kierowany jest od lub do firmy - np. dekored do Canal+
3. Kiedy nadawca i odbiorca mają te same dane - paczki wysyłane są jako prezenty. Agencja celna UPS nie dopuszcza wysyłki prezentu samemu sobie.
4. Gdy wartośc towaru jest eweidentnie zaniżona - np. komputer o wartości £1 lub 30 kg paczka o wartości £2.

Jeśli masz wątpliwości, co do naliczonych opłat celnych - skontakuj sie z nami. Wyjaśnimy temat z agencją celną.  

Ile wynosi opłata pocztowa od odprawy celnej?

Opłata za odprawę celną importową przesyłek o niskiej wartości wynosi 8,50 zł. Odprawa przesyłek handlowych na dokumencie SAD kosztuje 25 zł. Opłata ta jest zgodna z Cennikiem Poczty Polskiej:

 

Jeśli przesyłka będzie wysłana w celach niehandlowych, ale jej wartość przekroczy 45 EUR powinien być naliczony VAT?

Tak. Z opłat VAT zwolnione są przesyłki wysyłane jako prezenty między osobami fizycznymi o wartości do 45 EUR. Jeżeli wartość towaru jest powyżej 45 EUR wtedy naliczony zostanie 23% VAT. Jeżeli wartość towaru jest powyżej 150 EUR - wtedy dodatkowo naliczone zostanie cło.

Do jakiej wartości zwalnia się od należności celno-podatkowych towary niehandlowe w przesyłce “pocztowej”, która wysyłana jest z Anglii do Polski przez osobę fizyczną do osoby fizycznej.

Zwolnione z należności celnych są towary zawarte w przesyłkach wysyłanych z Anglii, Walii i Szkocji do Polski przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej, pod warunkiem, że taki przywóz ma charakter niehandlowy, a towary wysyłane są jako prezenty. Jako przywóz “niehandlowy” uważa się:

  • przywóz o charakterze okazjonalnym;

  • zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują swoją ilością ani przeznaczeniem na charakter handlowy;

  • są wysyłane do odbiorcy bez żadnego rodzaju opłat.

Zwolnienia od VAT stosuje się do kwoty 45 euro na przesyłkę/ 200 zł lub £37.

Co stanowi podstawę naliczenia należności celno-podatkowych?

Podstawą jest tzw. wartość celna paczki. Standardowo jest to: koszt towarów w przesyłce + koszt transportu do kraju przeznaczenia + ewentualne ubezpieczenie przesyłki.

Żródło: Poczta Polska i Krajowa Administracja Skarbowa i Ustawa o VAT

Czytaj więcej:

Paczki do Anglii i paczki do Polski po Brexicie

P
aczki do Polski po Brexicie - jak złożyć zamówienie

Paczki do Polski z UK - co z VAT-em?