Czytelnia
Paczki do Polski z UK – co z VAT-em?

Paczki do Polski z UK – co z VAT-em?

W Polsce nie trzeba płacić VAT-u ani cła, jeżeli przy wysyłce paczki z UK zostaną spełnione określone w przepisach warunki. Zobacz, jak wysłać paczkę z Anglii, aby nie dopłacać VAT-u. To proste!

 

 
 

Nie zapłacisz VAT-u przy wysyłce paczki do Polski z UK kurierem UPS, jeśli:
1. W deklaracji max. wartość towaru to 200 zł, czyli ok. £36 - £37. Rzeczywista wartość paczki może być większa niż w deklaracji celnej.
2. Suma wartości kilku paczek do tego samego odbiorcy nie przekroczy równowartości 200 zł (ok. £36 - zależy od aktualnego kursu walutowego).
3. Przy wielkopakach, każdą paczkę skierujesz pod ten sam adres, ale wpiszesz innego odbiorcę.
4. Dane nadawcy i odbiorcy muszą być inne (nie wysyłaj paczki do Polski sobie).
5. Dekodery wyślij znajomemu, a on może przesłać dalej do firmy. Canal+ i Cyfrowy Polsat nie przyjmą paczki z UK. 

 

Wartość rzeczywista towaru może być wyższa niż deklaracja

W usługach kurierskich z VAT-u zwolnione są przesyłki o wartości do £39/ 45 EUR/ 200 zł. Jednak kwota ostateczna zależy od kursu walutowego i przelicznika, który stosuje agencja celna. Np. od stycznia do końca lipca 2022 było to £37 funtów, a od sierpnia 2022 to już £36.90. Uaktualniamy nasz kalkulator, jak tylko agencja celna UPS wskazuje nam realną wartość towaru zwolnionego z VAT-u.

System Przesyłarka.pl nie przepuści zamówień o wyższej wartości, także nie musisz liczyć samodzielnie. Deklaracja na potrzeby odprawy celnej nie oznacza, że taka jest wartość towaru. Rzeczywista wartość może być większa niż ta zgłoszona w formularzu. Od Brexitu nie zdarzyło się, aby agencja celna UPS miała wątpliwości, co do wpisanej wartości towaru, o ile nadawca zachował umiar i nie wysyłał komputera o wartości £0,01 lub 30 kilogramowej paczki o wartości £2.

Paczki są ubezpieczone do £60

Wartość paczki do £36 - £37 wskazywana jest na potrzeby odprawy celnej. Możesz wskazać większą wartość paczki do ubezpieczenia na wypadek zaginięcia lub uszkodzenia. Aktualnie max. ubezpieczenie w UPS to £60, ale już niebawem będzie można ubezpieczyć paczki z Anglii do Polski do wyższej wartości.

Wycena kilku paczek z UK do Polski

Suma wartości paczek do jednego odbiorcy jest sumowana przez agencje celną. Z VAT-u zwolnione będą paczki, których łączna wartość nie przekracza wspomnianych wcześniej £36 - £37. Dlatego wysyłając kilka paczek pod jeden adres należy:
- samodzielnie zsumować wartości towaru z wszystkich paczek i dopilnować, aby nie przekroczyły £36

lub

- każdą paczkę wysłać na ten sam adres, ale wskazać inne imię odbiorcy. Czyli zamawiasz np. dwie paczki na ul. Grabiszyńską 151 we Wrocławiu. Jedną paczkę wysyłasz do Anny Kowalskiej, drugą do Jana Kowalskiego. Agencja celna potraktuje te przesyłki, jako prezenty wysyłane do różnych osób i na to przepisy zezwalają.

Paczka z UK jako prezent dla siebie 

Z VAT-u zwolnione są przesyłki wysyłane jako prezenty między osobami prywatnymi. Trudno wysłać prezent samemu sobie :) Dlatego nawet jeśli w paczce wysyłasz rzeczy osobiste, ponieważ jedziesz na urlop do Polski, to w zamówieniu wpisz inne dane nadawcy i odbiorcy. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych dopłat.

Wysyłka dekoderów z UK do Polski

Chcesz odesłać dekoder Canal+ lub Cyfrowego Polsatu? Nie wysyłaj go do firm Canal+ czy Cyfrowy Polsat. Spółki te odmawiają przyjęcia paczek z UK, ponieważ na przesyłki wysyłane do firmy nakładany jest VAT, którego spółki te nie chcą płacić. Prostym rozwiązaniem jest wysłanie paczki do znajomego w Polsce, a on może przesłać go dalej usługą krajową. Zamówienie może złożyć na naszej stronie w 3 minuty, a za paczkę zapłaci ok. 30 zł. Ten sposób jest znacznie szybszy i tańszy niż wysyłka do Canal+ czy Cyfrowego Polsatu.

Czytaj wiecej:

Jak wysłać paczki do Polski z Anglii?

Dokumenty potrzebne do odprawy celnej do Polski