Czytelnia
Brexit - co z paczkami po 12 kwietnia?

Brexit - co z paczkami po 12 kwietnia?

Brexit – nowa rzeczywistość po 12 kwietnia 2019

Sytuacja odnośnie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię jest wciąż niepewna. Być może 13 kwietnia obudzimy się w zupełnie innej rzeczywistości. Być może Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy i dojdzie do tzw. „twardego Brexitu”. Co to oznacza dla osób wysyłających paczki do i z UK?

Jeśli UK wyjdzie z UE bez umowy to wspólny rynek, a więc swoboda przepływu osób i towarów przestanie funkcjonować. Pojawią się cła na granicy, odprawy celne i handel międzynarodowy między Polską w UK będzie musiał być dostosowany do wymogów Światowej Organizacji Handlu a nie prawa Unii Europejskiej. 

Co to oznacza dla Klientów Przesyłarki?

1. Zmiana cen

Z pewnością zmienią się ceny usług transportowych.  O ile sam transport wzrośnie o kilka procent, o tyle pojawią się opłaty związane z odprawą celną. Nie jesteśmy w stanie ustalić ceny na tym etapie, ponieważ firmy kurierskie  nie mają jeszcze cenników dostosowanych na taką ewentualność. 

2. Czas transportu

Z uwagi na wymagania celne (odprawę celną eksportową plus odprawę celną importową), z pewnością wydłuży się czas transportu przesyłek. Jak szacują analitycy może on wydłużyć się nawet o 3-4 dni robocze. Dużo będzie zależało od przepustowości na granicy.

3. Wymagane dane

Dotychczas wypełnialiście Państwo prosty formularz zamówienia, a zawartość paczki ograniczała się do wypisania kilku towarów zawartych w przesyłce. Po wprowadzeniu kontroli celnej oprócz dotychczasowych danych, będzie trzeba wskazać każdy przedmiot w paczce i oszacować jego wartość oraz podać kod towaru. Ułatwimy to Państwu, jak to tylko możliwe, jednak należy się liczyć, że będziemy potrzebowali więcej danych niż dotychczas. Ważne będzie, aby były to dane prawdziwe i rzeczywiste – agencja celna będzie weryfikowała zawartość paczki z deklaracją. 

4. Dodatkowe dokumenty

Na podstawie zebranych danych, będzie generowana faktura systemowo (pro forma lub handlowa), którą trzeba będzie wydrukować i umieścić w przyldze / foliowej koszulce doklejonej do paczki. Komplet do wydrukowania otrzymacie Państwo od nas.

5. Podatki i cła

Podatek i cło opłacane są, gdy przesyłki dotrą do kraju doręczenia. Jeżeli pojawi się konieczność uiszczenia opłaty – Urząd Celny skontaktuje się z odbiorcą i dopiero po dokonaniu płatności paczka będzie wydana do doręczenia. Inaczej wygląda sytuacja przy transporcie rzeczy na własny użytek, próbek towarów oraz tzw. mienia przesiedleńczego. Do określonej wartości towary będą zwolnione z cła.

Alternatywa

Przygotowując się do Brexitu bez umowy, testujemy dla Państwa nową usługę, która będzie konkurencyjna cenowo oraz logistycznie korzystniejsza. Usługa zostanie wprowadzona w momencie tzw. Twardego Brexitu.

Liczymy na to, że Wielka Brytania wyjdzie z UE w sposób uporządkowany, jeśli jednak tak się nie stanie –  będziemy gotowi zaoferować Państwu usługę transportu do i z UK. Proszę mieć na uwadze, że pierwsze dni kwietnia mogą przynieść chaos i wydłużony czas transportu, jednak z czasem sytuacja unormuje się. Trzymamy kciuki za mądre decyzje polityczne.

W razie pytań – prosimy o kontakt mailowy.

 

 
Rozmawiaj z konsultantem