Czytelnia
Zmiany w podatku VAT dla paczek B2C z UK do Polski

Zmiany w podatku VAT dla paczek B2C z UK do Polski

Sprzedajesz towary z Wielkiej Brytanii do UE? Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy odnośnie podatku VAT od towarów importowanych z krajów trzecich do krajów Unii Europejskiej w kanale B2C.

 

Zgodnie z Unijną Dyrektywą towary importowane w celach handlowych z krajów trzecich (poza UE) są zwolnione z podatku VAT jeśli ich wartość nie przekracza 22 EUR. Ten stan prawny obowiązuje do 30 czerwca 2021 roku. 

Od 1 lipca 2021 roku wszystkie towary sprzedawane konsumentom UE z krajów trzecich, bez względu na ich wartość, będą podlegały podatkowi VAT. Wysokość podatku zależy od kraju, do którego importowany jest towar. W Polsce VAT wynosi on 23% a np. w Holandii – 21%.

Zmiany w rozliczaniu VAT-u mają zapobiegać oszustwom podatkowym, wyrównać konkurencyjność firm europejskich i z krajów trzecich oraz ułatwić i uszczelnić VAT.  Główną przyczyną wprowadzenia tych usprawnień był rosnący z roku na rok import tanich produktów z Chin, które dzięki cenie niższej o podatek VAT, były niekonkurencyjne wobec rodzimych producentów. Rykoszetem zmiany obejmą także sprzedaż B2C z UK do Polski.

IOSS – czym jest

Dzięki rejestracji w serwisie online, jakim jest IOSS (Import One Stop Shop) będzie można pobrać, zadeklarować i odprowadzić podatek VAT we właściwym miejscu. Skorzystać z niego mogą sprzedawcy towarów B2C o wartości poniżej 150 EUR.  Numer IOSS VAT to 12 alfanumerycznych znaków. Rejestracja nie jest obligatoryjna, natomiast niesie ze sobą wiele ułatwień.

Jak działa IOSS

1. Sprzedawca brytyjski rejestruje się na platformie IOSS w jednym z wybranych Państw członkowskich UE.

2. Konsument z kraju UE zamawia towar.

3. Konsument płaci za towar netto + VAT.

4. Zamówienie zostaje zapakowane, etykieta naklejona i dane do deklaracji celnej uzupełnione przez np. DPD.

5. Przesyłka jest transportowana do Polski i przechodzi odprawę celną.

6. Nie są pobierane żadne opłaty importowe.

7. Przesyłka zostaje doręczona do konsumenta.

8. Sprzedawca brytyjski otrzymuje podsumowanie z systemu IOSS zgodnie z jego numerem identyfikacyjnym IOSS.

Podobne wymagania w handlu B2C dotyczyć będą platform i innych marketplace-ów poprzez które dokonywana jest sprzedaż z UK na rzecz europejskiego konsumenta. Platformy online będą odpowiedzialne za właściwe pobranie i rozliczenie VAT-u w imieniu sprzedawcy w UK.

W związku ze zmianą pakietu VAT e-commerce od 1 lipca zmieni się także formularz zamówienia dla biznesu. O zmianach będziemy informować, jak zostaną ustalone finalnie z firmą DPD UK.

Czytaj więcej:

Brexit i eksport towarów do UK – poradnik dla biznesu

Paczki do Anglii i do Polski po Brexicie