Czytelnia
Jak zapłacić opłatę celną za paczki do i z UK?

Jak zapłacić opłatę celną za paczki do i z UK?

W sytuacji, kiedy Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, wróciła odprawa celna dla paczek do i z Anglii. Nie oznacza to jednak, że wróciło cło i VAT. Kiedy więc płacimy cło i VAT w UE?
 


Kiedy płaci się cło?

Dzięki umowie, która została zawarta między Unią Europejską a Wielką Brytanią, paczki transportowane pomiędzy nimi powinny być zwolnione z cła. Jest tu jednak jeden warunek – przedmioty w przesyłce muszą pochodzić z jednego z krajów UE lub UK i ich wartośc nie może przekraczać 150 EUR. Dla ułatwienia, w formularzu serwisu Przesylarka.pl, domyślnie ustawione są dwa kraje pochodzenia towarów: Polska (dla paczek wysyłanych do UK) i Wielka Brytania (dla paczek wysyłanych do Polski), a max. wartość towaru jest mniejsza niż 150 EUR.

Opłata celna, ile wynosi

W tym momencie rodzi się zapewne pytanie, że skoro właściwie nie ma cła, to czym są opłaty celne. Otóż, po Brexicie wyróżnia się cztery rodzaje opłat. Pierwszą z nich jest wspomniane już cło. Kolejna jest opłata celna eksportowa - opłacana za wywóz paczki z Polski lub z UK. W przypadku wysyłki paczki przez Przesyłarka.pl zawarta jest już w cenie przesyłki. Do grupy opłat celnych zalicza się także opłata celna importowa, za wwiezienie przesyłki - obecnie naliczana jest jest tylko w jednym przypadku, a mianowicie dla przesyłek z Wielkiej Brytanii do Polski wysyłanych przez Parcelforce. Opłatę w wysokości 8,50 PLN pobiera Poczta Polska, która realizuje doręczenie na terenie kraju. Ostatnią z opłat celnych jest podatek VAT - i to właśnie z nim najczęściej do czynienia mają osoby przesyłające paczki.

Opłata celna za paczkę

Wysyłając przesyłki jako osoba prywatna, należy spełnić kilka warunków, żeby do paczki z UK nie była naliczona opłata celna (VAT). Przede wszystkim odbiorca i nadawca nie mogą być tą samą osobą - wszystkie paczki wysyłane przez Przesyłarka.pl mają deklarację prezentu, a przecież nie można przesłać prezentu samemu sobie. Zwrócić należy też uwagę na wartość wysyłanych przedmiotów. Na trasie z Wielkiej Brytani do Polski dla paczki wysyłanej przez UPS nie można zadeklarować wartości paczki wyższej niż 36 GBP, a w przypadku Parcelforce wartość nie może przekroczyć 150 EUR, z zastrzeżeniem, że powyżej wartości 40 EUR mogą, ale nie muszą pojawić się opłaty celne. Z kolei na kierunku z Polski do UK w usłudze UPS i DHL maksymalna wartość przesyłki nie może przekroczyć 135 GBP z tym, że powyżej kwoty 39 GBP może być naliczony podatek VAT. 

Gdzie zapłacić VAT za paczkę

Jak zapłacić opłatę celną za paczki do i z UK? Formy płatności opłaty celnej są różne w zależności od wybranej firmy kurierskiej. W przypadku wysyłki paczki przez UPS opłatę celną można zapłacić online. Informacja o naliczeniu pojawia się na monitorowaniu paczki na stronie przewoźnika, gdzie można od razu przejść do bezpiecznej płatności. Opłaty w tym przypadku może dokonać zarówno odbiorca, jak i nadawca. Jeśli opłata nie zostanie uregulowana elektronicznie, to będzie musiał uiścić ją odbiorca przy odbiorze paczki - inaczej przesyłka nie zostanie mu przekazana. Natomiast podczas wysyłki przez DHL, odbiorca otrzymuje list w sprawie naliczonych opłat, które musi opłacic elektronicznie. W przypadku wyysłki przez Parcelforce płatności za ocloną przesyłkę dokonuje się przy odbiorze paczki, bezpośrednio kurierowi Poczty Polskiej. FedEx odbiorca otrzyma FV i na jej podstawie powinien uiścić opłatę. 

Jak zapłacić cło za paczkę

Agencja celna nie sprawdza wszystkich paczek pod kątem zgodności towaru z wymienionymi na dokumentach celnych przedmiotami. Nie wszystkie przesyłki będą też sprawdzane co do rzeczywistej wartości wysyłanego towaru. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że dana paczka zostanie poddana kontroli i jeżeli okazałoby się, że są w niej towary niedozwolone lub niezgodne z opisem, to nadawcy grozi kara za zatrzymanie całego transportu Przewoźnika oraz odpowiedzialność przed służbami celnymi. Przeważnie jednak agenci nie są aż tak surowi i zazwyczaj cała sprawa kończy się na zawróceniu paczki do Nadawcy.

Wysyłasz paczki do Anglii lub z UK do Polski jako osoba indywidualna? Postępuj zgodnie ze wskazówkami w naszym formularzu zamówienia, a unikniesz niepotrzebnych opłat celnych. 

Czytaj więcej:

Paczki do Polski z UK - bez VAT-u i cła

Paczki do Anglii - wywiad w ekspertem