Jak zapłacić opłatę celną za paczki do i z UK?
W sytuacji, kiedy Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, wróciła odprawa celna dla paczek do Anglii i przesyłek z UK do Polski. Nie oznacza to jednak, że wróciło cło i VAT. Kiedy więc płacimy cło i VAT w UE?
Kiedy płaci się cło?
Dzięki umowie, która została zawarta między Unią Europejską a Wielką Brytanią, paczki transportowane pomiędzy nimi powinny być zwolnione z cła. Jest tu jednak jeden warunek – przedmioty w przesyłce muszą pochodzić z jednego z krajów UE lub UK i ich wartośc nie może przekraczać 150 EUR. Dla ułatwienia, w formularzu serwisu Przesylarka.pl, domyślnie ustawione są dwa kraje pochodzenia towarów: Polska (dla paczek do Anglii) i Wielka Brytania (dla paczek z Anglii do Polski), a max. wartość towaru jest mniejsza niż 150 EUR.
Opłata celna, ile wynosi?
W tym momencie rodzi się zapewne pytanie, że skoro właściwie nie ma cła, to czym są opłaty celne. Otóż, po Brexicie wyróżnia się cztery rodzaje opłat.
1. Pierwszą z nich jest wspomniane już cło.
2. Kolejną jest opłata celna eksportowa - opłacana za wywóz paczki z Polski do Anglii lub z UK do Polski. W przypadku wysyłki paczki przez Przesyłarka.pl ta opłata celna eksportowa zawarta jest już w cenie przesyłki.
3. Do grupy opłat celnych zalicza się także opłata celna importowa, za wwiezienie przesyłki - obecnie naliczana jest jest tylko w jednym przypadku, a mianowicie dla przesyłek z Wielkiej Brytanii do Polski wysyłanych przez Parcelforce. Opłatę w wysokości 8,50 PLN pobiera Poczta Polska, która realizuje doręczenie na terenie kraju.
4. Ostatnią z opłat celnych jest podatek VAT - i to właśnie z nim najczęściej do czynienia mają osoby przesyłające paczki.
Opłata celna za paczkę
Wysyłając przesyłki jako osoba prywatna, należy spełnić kilka warunków, żeby do paczki z UK nie była naliczona opłata celna (VAT). Przede wszystkim odbiorca i nadawca nie mogą być tą samą osobą - wszystkie paczki wysyłane przez Przesyłarka.pl mają deklarację prezentu, a przecież nie można przesłać prezentu samemu sobie. Zwrócić należy też uwagę na wartość wysyłanych przedmiotów. Na trasie z Wielkiej Brytani do Polski dla paczki wysyłanej przez UPS lub FedEx nie można zadeklarować wartości paczki wyższej niż £36, a w przypadku Parcelforce wartość nie może przekroczyć 150 EUR, z zastrzeżeniem, że powyżej wartości 40 EUR mogą, ale nie muszą pojawić się opłaty celne. Z kolei dla paczek do UK w usłudze UPS i DHL maksymalna wartość przesyłki nie może przekroczyć £135, a w usłudze FedEx £39 z tym, że powyżej kwoty £39 może być naliczony podatek VAT.
Jak zapłacić cło za paczkę?
Jak zapłacić cło za paczkę do Anglii i za przesyłkę z UK do Polski? Formy płatności opłaty celnej są różne w zależności od wybranej firmy kurierskiej. W przypadku wysyłki paczki przez UPS i FedEx opłatę celną można zapłacić online. Informacja o naliczeniu pojawia się na monitorowaniu paczki na stronie przewoźnika, gdzie można od razu przejść do bezpiecznej płatności. Opłaty w tym przypadku może dokonać zarówno odbiorca, jak i nadawca. Jeśli cło za paczkę nie zostanie uregulowane elektronicznie, to będzie musiał uiścić ją odbiorca przy odbiorze paczki - inaczej przesyłka nie zostanie mu przekazana. Natomiast podczas wysyłki przez DHL, odbiorca otrzymuje list w sprawie naliczonych opłat, które musi opłacić elektronicznie. W przypadku wysyłki przez Parcelforce płatności za ocloną przesyłkę dokonuje się przy odbiorze paczki, bezpośrednio kurierowi Poczty Polskiej. W usłudze FedEx odbiorca otrzyma FV za cło i na jej podstawie powinien uiścić opłatę.
Cło z UK
Agencja celna nie sprawdza wszystkich paczek pod kątem zgodności towaru z wymienionymi na dokumentach celnych przedmiotami. Nie wszystkie przesyłki będą też sprawdzane co do rzeczywistej wartości wysyłanego towaru. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że dana paczka zostanie poddana kontroli i jeżeli okazałoby się, że są w niej towary niedozwolone lub niezgodne z opisem, to nadawcy grozi kara za zatrzymanie całego transportu Przewoźnika oraz odpowiedzialność przed służbami celnymi. Przeważnie jednak agenci nie są aż tak surowi i zazwyczaj cała sprawa kończy się na zawróceniu paczki do Nadawcy.
Wysyłasz paczki do Anglii lub przesyłki z UK do Polski jako osoba indywidualna? Postępuj zgodnie ze wskazówkami w naszym formularzu zamówienia, a unikniesz niepotrzebnych opłat celnych.
Czytaj więcej:
Paczki do Polski z UK - bez VAT-u i cła
Paczki do Anglii - wywiad w ekspertem