Czytelnia
Jak zapłacić opłatę celną za paczki do i z UK?

Jak zapłacić opłatę celną za paczki do i z UK?

W sytuacji, kiedy Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, wróciła odprawa celna dla paczek do i z Anglii. Nie oznacza to jednak, że wróciło cło. Kiedy więc płacimy cło i VAT w UE?
 


Kiedy płaci się cło?

Dzięki umowie, która została zawarta między Unią Europejską a Wielką Brytanią, paczki transportowane pomiędzy nimi powinny być zwolnione z cła. Jest tu jednak jeden warunek – przedmioty w przesyłce powinny pochodzić z jednego z krajów UE lub UK i ich wartośc nie może przekraczać 150 EUR. Dla ułatwienia, w formularzu serwisu Przesylarka.pl, domyślnie ustawione są dwa kraje pochodzenia towarów: Polska (dla paczek wysyłanych do UK) i Wielka Brytania (dla paczek wysyłanych do Polski), a max. wartość towaru jest mniejsza niż 150 EUR.

Opłata celna, ile wynosi

W tym momencie rodzi się zapewne pytanie, że skoro właściwie nie ma cła, to czym są opłaty celne. Otóż, po Brexicie wyróżnia się cztery rodzaje opłat. Pierwszą z nich jest wspomniane już cło. Kolejna jest opłata celna eksportowa - opłacana za wywóz paczki z Polski lub z UK. W przypadku wysyłki paczki przez Przesyłarka.pl zawarta jest już w cenie przesyłki. Do grupy opłat celnych zalicza się także opłata celna importowa, za wwiezienie przesyłki - obecnie naliczana jest jest tylko w jednym przypadku, a mianowicie dla przesyłek z Wielkiej Brytanii do Polski wysyłanych przez Parcelforce. Opłatę w wysokości 8,50 PLN pobiera Poczta Polska, która realizuje doręczenie na terenie kraju. Ostatnią z opłat celnych jest podatek VAT - i to właśnie z nim najczęściej do czynienia mają osoby przesyłające paczki.

Opłata celna za paczkę

Wysyłając przesyłki jako osoba prywatna, należy spełnić kilka warunków, żeby do paczki nie była naliczona opłata celna (VAT). Przede wszystkim odbiorca i nadawca nie mogą być tą samą osobą - wszystkie paczki wysyłane przez Przesyłarka.pl mają deklarację prezentu, a przecież nie można przesłać prezentu samemu sobie. Zwrócić należy też uwagę na wartość wysyłanych przedmiotów. Na trasie z Wielkiej Brytani do Polski dla paczki wysyłanej przez UPS nie można zadeklarować wartości paczki wyższej niż 36 GBP, a w przypadku Parcelforce wartość nie może przekroczyć 150 EUR, z zastrzeżeniem, że powyżej wartości 40 EUR mogą, ale nie muszą pojawić się opłaty celne. Z kolei na kierunku z Polski do UK w usłudze UPS i DHL maksymalna wartość przesyłki nie może przekroczyć 135 GBP z tym, że powyżej kwoty 39 GBP może być naliczony podatek VAT. 

Gdzie zapłacić VAT za paczkę

Formy płatności opłaty celnej są różne w zależności od wybranej firmy kurierskiej. W przypadku wysyłki paczki przez UPS opłatę celną można zapłacić online. Informacja o naliczeniu pojawia się na monitorowaniu paczki na stronie przewoźnika, gdzie można od razu przejść do bezpiecznej płatności. Opłaty w tym przypadku może dokonać zarówno odbiorca, jak i nadawca. Jeśli opłata nie zostanie uregulowana elektronicznie, to będzie musiał uiścić ją odbiorca przy odbiorze paczki - inaczej przesyłka nie zostanie mu przekazana. Natomiast podczas wysyłki przez DHL, odbiorca otrzymuje list w sprawie naliczonych opłat, które musi opłacic elektronicznie. W przypadku wyysłki przez Parcelforce płatności za ocloną przesyłkę dokonuje się przy odbiorze paczki, bezpośrednio kurierowi Poczty Polskiej. 

Jak zapłacić cło za paczkę

Agencja celna nie sprawdza wszystkich paczek pod kątem zgodności towaru z wymienionymi na dokumentach celnych przedmiotami. Nie wszystkie przesyłki będą też sprawdzane co do rzeczywistej wartości wysyłanego towaru. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że dana paczka zostanie poddana kontroli i jeżeli okazałoby się, że są w niej towary niedozwolone lub niezgodne z opisem, to nadawcy grozi kara za zatrzymanie całego transportu Przewoźnika oraz odpowiedzialność przed służbami celnymi. Przeważnie jednak agenci nie są aż tak surowi i zazwyczaj cała sprawa kończy się na zawróceniu paczki do Nadawcy.

Wysyłasz paczki do Anglii lub z UK do Polski jako osoba indywidualna? Postępuj zgodnie z wskazówkami w naszym formularzu zamówienia, a unikniesz niepotrzebnych opłat celnych. 

Czytaj więcej:

Paczki do Polski z UK - bez VAT-u i cła

Paczki do Anglii - wywiad w ekspertem