Czytelnia

Koronawirus. Czy mogę wysłać paczkę za granicę?

Zamknięcie granic w krajach europejskich dotyczy ruchu pasażerskiego, a nie transportu towarów. Firmy kurierskie przewożą paczki międzynarodowe oraz krajowe. Możesz więc spokojnie wysyłać przesyłki.

Aktualizacja 27.03.2020

Firmy kurierskie funkcjonują bez większych utrudnień. Ze względu na wzrastającą liczbę przesyłek w sieciach kurierskich mogą pojawić się opóźnienia w doręczeniach.

W mocy pozostają poniższe informacje.

Aktualizacja 25.03.2020

Usługa DPD Drop Off zostaje zawieszona. Ze względu na bezpieczeństwo pracowników, klientów oraz restrykcje prawne - punkty nadania paczek DPD Drop Off w UK zostają zawieszone. Wciąż działają tradycyjne usługi kurierskie, także możecie wysyłać paczki zamawiając kuriera "od drzwi do drzwi". W sytuacji pandemii kurier odbierze paczkę bez podpisu nadawcy i doręczy ją pod drzwi odbiorcy bez podpisu, aby zminimalizować kontakt kurier-klient.

Aktualizacja 24.03.2020

Paczki wysyłane do Wielkiej Brytanii w usłudze GLS nie mogą być cięższe niż 30 kg. Paczki, które ważą powyżej będą od razu zwracane do Nadawcy na jego koszt. Wynika to z konieczności eliminacji dodatkowego kontaktu kurier-odbiorca - przy paczkach powyżej 30 kg w Wielkiej Brytanii odbiorca ma obowiązek pomóc kurierowi przenieść paczkę. Prosimy, abyście dokładnie ważyli przesyłki i respektowali przepisy.

Aktualizacja 23.03.2020

Transport krajowy i międzynarodowy odbywa się bez większych utrudnień. Paczki doręczane mogą być bez odpisu odbiocy.

Aktualizacja 20.03.2020

  • Ruch na granicach z Polską został udrożniony. Firmy kurierskie pracują bez większych utrudnień. Mogą pojawić się 24-48 godzinne opóźnienia w doręczeniu.
  • Przewoźnicy wprowadzili nowe procedury doręczeń. Aby ograniczyć kontakt kuriera z nadawcami i odbiorcami, kurier może zostawić paczkę pod drzwiami odbiorcy, bez podpisu.
  • Zanim nadasz paczkę, sprawdź, czy adres odbiorcy nie jest zamknięty (szkoły, kawiarnie, restauracje) i nie znajduje się w strefie wyłączonej z transportu (dotyczy: Włoch, Hiszpanii, Austrii i niektórych regionów Czech - szczegóły są dostępne na stronie Przewoźnika DPD).

Aktualizacja 19.03.2020

Uspokajamy, na ten moment firmy kurierskie transportują paczki bez większych problemów.

Zanim jednak wyślesz przesyłkę - upewnij się, że kod pocztowy odbiorcy jest obsługiwany przez Przewoźnika, a firma lub obiekt do którego nadajesz paczkę jest otwarty. Listę miejsc, do których transport jest ograniczony znajdziesz na stronie Przewoźnika DPD.

Wydłużenie transportu

Firmy kurierskie informują, że z powodu kolejek na granicach transport może się wydłużyć o 24-48 godzin.

Czego nie można przewozić

Zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego obowiązuje bezwzględny zakaz wywożenia za granicę leków tych na receptę jaki i bez recepty.

Przede wszystkim zabroniono eksportować:

- leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych,

- maseczek,

- igieł,

- termometrów,

- czepków medycznych,

- ochraniaczy na buty.

Praca kurierów

Firmy kurierskie podejmują szereg działań prewencyjnych dotyczących uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa.

1. Jeśli nadajesz paczkę do firm, rekomendowany jest skrócony pobyt kuriera do minimum oraz wyznaczenie jednego miejsca doręczenia, może to być np. recepcja.

2. Nadając paczkę do magazynu firmy kurierskie proponują wyznaczenie jednego miejsca i jednej osoby, która przeprowadzi proces odbioru przesyłki z kurierem.

3. Dostawa do domu, prosimy o przekazywanie paczek kurierom w drzwiach lub przed domem/ mieszkaniem.

4. Zgodnie z zaleceniami instytucji sanitarnych nie będą przekazywane klientom do rąk skanery, długopisy i inne przedmioty celem dokonania podpisu.

 

W razie dodatkowych pytań - zapraszamy do kontaktu z nami.

Rządowe zalecenia dla branży transportowej i logistycznej