Czytelnia
5 sposobów na bezpieczny odbiór paczki

5 sposobów na bezpieczny odbiór paczki

Czekasz na kuriera i dostarczenie paczki czy to krajowej, czy zagranicznej? Jak odebrać przesyłkę w bezpieczny dla zdrowia sposób i uniknąć zarażenia Covid-19?


W czasie pandemii liczba wysyłanych i odbieranych paczek wzrosła o kilkadziesiąt procent. Jest to prostym następstwem przeniesienia zakupów do Internetu i unikania osobistego kontaktu z bliskimi, rodzina i znajomymi. Zamiast pójść do galerii handlowej, wybieramy sklepy online. Zamiast jechać na urodziny chrześniaka – wysyłamy prezent przesyłką kurierską. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że wirus może pozostawać na kartonie do 24 godzin. Aby uniknąć zarażenia warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Odbiór paczki z zachowaniem dystansu

Firmy kurierskie umożliwiają odbiór przesyłek bez konieczności bezpośredniego kontaktu z kurierem. Otrzymujesz na sms-a kod odbioru paczki i po jego przekazaniu, kurier zostawi przesyłkę w bezpiecznej odległości. Zagraniczne firmy kurierskie mogą zostawić paczkę pod drzwiami do mieszkania, domu lub na dole na klatce schodowej. Wszystko po to, aby zachować bezpieczny dystans. Jeżeli chcesz osobiście odebrać paczkę i sprawdzić jej zawartość – pamiętaj o zachowaniu 2 metrowej odległości od kuriera.

2. Higiena rąk

Umyj starannie ręce po odebraniu paczki. Wyjmij towar z przesyłki, a karton zgnieć i wyrzuć jak najszybciej. Ponownie umyj dokładnie ręce.

3. Dezynfekcja powierzchni

Po rozpakowaniu towaru z paczki, zdezynfekuj powierzchnię, gdzie stał karton. Jeśli nie masz płynu do dezynfekcji, wystarczy środek czyszczący.

4. Unikanie dotykania ust i nosa

W trakcie rozpakowywania przesyłki i utylizacji kartonu – nie dotykaj oczu ani ust – zmniejszysz ryzyko zakażenia. Możesz także zastosować rękawiczki do rozpakowania paczki, a po zakończeniu – wyrzucić je.

5. Izolacja przesyłki

Jeżeli powyższe sposoby nie przekonują Cię i wciąż boisz się o swoje zdrowie – możesz pozostawić paczkę w bezpiecznym miejscu (np. na balkonie) na kilka lub kilkanaście godzin i po tym czasie dopiero rozpakować przesyłkę.

Zachowanie podstawowych zasad higieny i dystansu powinno być wystarczające do bezpiecznego odbierania przesyłek krajowych i międzynarodowych. Bądźmy zdrowi i zachowajmy zdrowy rozsądek z czasie pandemii.

Aktualne informacje na temat możliwości wysyłki paczek w czasie panedmii znajdziesz w naszym wpisie Koronawirus. Czy moge wysłać paczkę?