czytelnia

Jak przygotować paczkę do wysyłki kurierem?

Zamierzasz wysłać paczkę kurierem? Sprawdź jak bezpiecznie zapakować paczkę i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów. Za jakość przygotowania paczki do transportu odpowiada Nadawca, a nie firma kurierska. To na Nadawcy spoczywa odpowiedzialność właściwego przygotowania przesyłki, w sposób umożliwiający jej transport, a także właściwe zabezpieczenie przedmiotów wewnątrz.

Poznaj 5 zasad pakowania paczek kurierskich, które pomogą uniknąć Ci problemów

Przygotowanie paczki dla kuriera, to tak naprawdę nic trudnego, pod warunkiem, że trzymasz się kilku podstawowych zasad.

1. Sprawdź zawartość paczki

Każdy z przewoźników ma własne regulacje dotyczące transportu paczek i przesyłanych przedmiotów. Poszczególne restrykcje dotyczące przedmiotów mogą się różnić, jednak u wszystkich firm kurierskich jest zakaz przesyłania takich przedmiotów jak: pieniądze, dokumenty osobiste (paszport, prawo jazdy itp) karty płatnicze, czeki, cenne przedmioty jak biżuteria, antyki, dzieła sztuki, narkotyki, środki farmaceutyczne, żywe zwierzęta i rośliny. Szczegółowe listy przedmiotów, które nie mogą znaleźć się w paczce znajdziesz tu. (link) a w razie wątpliwości skontaktuj się z nam.

2. Znajdź odpowiedni karton

Firmy kurierskie wymagają by nadawane przedmioty znajdowały się w kartonach - paczka ma mieć regularny kształt prostopadłościanu. Do pakowanie używaj kartonu odpowiedniej wielkości i trwałości. Jeśli chcesz w tym celu wykorzystać karton wcześniej już użyty, upewnij się, że jest on odpowiednio wytrzymały i sztywny. Nie używaj kartonów, które są już zużyte, słabe - podczas transportu mogą ulec uszkodzeniu. Wytrzymałość a więc grubość kartonu powinna być dopasowana do ciężaru paczki, w przypadku wysyłki cięższych przedmiotów koniecznie użyj kartonu o grubszych ściankach.
Niedopuszczalne jest “oklejanie” paczki kartonem A gdy masz już przygotowany odpowiedni karton, pora zabrać się za pakowanie.

3. Pakowanie - kreatywnie ale z głową

Różne przedmioty wymagają innego sposobu pakowanie, układania i zabezpieczenia i w tym temacie zasada jest jedna - pakuj tak by w miarę możliwości zabezpieczyć wysyłane przedmioty. Twoja paczka będzie wielokrotnie przenoszona, przewożona, mechanicznie sortowana, układana niczym klocki - miej to na uwadze.
Jeśli w Twojej paczce znajdują się delikatne i kruche przedmioty, zabezpiecz je np. folią bąbelkową i dodatkowym mniejszym pudełkiem. A układając w kartonie postaraj się aby znalazły się w centralnej części paczki i nie dotykały jego ścianek.
Ułóż wszystkie wysyłane przedmioty w kartonie, a pozostałe wolne przestrzenie koniecznie wypełnij wypełniaczem, styropianem, folią bąbelkową, czy kulkami zwiniętego papieru. Przedmioty w paczce muszą być unieruchomione, tak by nie mogły swobodnie przemieszczać się w nim w czasie transportu. Pozbycie się wszystkich wolnych przestrzeni dodatkowo nadaje sztywności paczce, będzie ona mniej podatna na odkształcenie.

4. Nie łącz, nie owijaj

W żadnym wypadku nie łącz kilku paczek w jedną przesyłkę sklejając ją taśmą czy folią stretch - jest to niedozwolone w standardowych usługach kurierskich. Nie owijaj dodatkowo paczki folią, papierem czy sznurkiem - może to utrudnić jej transport po taśmie w sortowni. Taka paczka będzie wymagała ręcznego sortowania - zostaniesz też obciążony dodatkową opłatą za transport przesyłki niestandardowej. Z naszego doświadczenia wynika, że 90% takich paczek ginie, inne zostają zawrócone do nadawcy.

5.  Bądź czujny - dwa razy sprawdź

Koniecznie sprawdź poprawność etykiet, adresów i danych. Pamiętaj, kurier ma obowiązek nakleić etykiety w Twojej obecności, jeśli nie ma ich przy sobie, zapomniał - nie wydawaj swojej paczki. Jeśli wysyłasz kilka paczek, koniecznie sprawdź czy etykiety zostały prawidłowo naklejone. Dobrą praktyką jest dodatkowe naklejenie własnych naklejek z adresem. Wiele problemów z realizacją transportu dotyczy właśnie błędnie naklejonych etykiet.
 

 

 

Rozmawiaj z konsultantem