Czytelnia

Jak przygotować paczkę do wysyłki kurierem?

Zamierzasz wysłać paczkę kurierem? Sprawdź jak bezpiecznie zapakować paczkę i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów. Za jakość przygotowania paczki do transportu odpowiada Nadawca, a nie firma kurierska. To na Nadawcy spoczywa odpowiedzialność właściwego przygotowania przesyłki, w sposób umożliwiający jej transport, a także właściwe zabezpieczenie przedmiotów wewnątrz.


Poznaj 5 zasad pakowania paczek kurierskich, które pomogą uniknąć Ci problemów:

Przygotowanie paczki dla kuriera, to tak naprawdę nic trudnego, pod warunkiem, że trzymasz się kilku podstawowych zasad.

1. Sprawdź zawartość paczki

Każdy z przewoźników ma własne regulacje dotyczące transportu paczek i przesyłanych przedmiotów. Poszczególne restrykcje dotyczące przedmiotów mogą się różnić, jednak u wszystkich firm kurierskich jest zakaz przesyłania takich przedmiotów jak: pieniądze, dokumenty osobiste (paszport, prawo jazdy itp) karty płatnicze, czeki, cenne przedmioty jak biżuteria, antyki, dzieła sztuki, narkotyki, środki farmaceutyczne, żywe zwierzęta i rośliny. Szczegółowe listy przedmiotów, które nie mogą znaleźć się w paczce znajdziesz tu. (link) a w razie wątpliwości skontaktuj się z nam.

2. Znajdź odpowiedni karton

Firmy kurierskie wymagają by nadawane przedmioty znajdowały się w kartonach - paczka ma mieć regularny kształt prostopadłościanu. Do pakowanie używaj kartonu odpowiedniej wielkości i trwałości. Jeśli chcesz w tym celu wykorzystać karton wcześniej już użyty, upewnij się, że jest on odpowiednio wytrzymały i sztywny. Nie używaj kartonów, które są już zużyte, słabe - podczas transportu mogą ulec uszkodzeniu. Wytrzymałość a więc grubość kartonu powinna być dopasowana do ciężaru paczki, w przypadku wysyłki cięższych przedmiotów koniecznie użyj kartonu o grubszych ściankach.

Jak dobrać odpowiednie opakowanie paczki dla kuriera

Niedopuszczalne jest “oklejanie” paczki kartonem A gdy masz już przygotowany odpowiedni karton, pora zabrać się za pakowanie.

3. Pakowanie - kreatywnie ale z głową

Różne przedmioty wymagają innego sposobu pakowanie, układania i zabezpieczenia i w tym temacie zasada jest jedna - pakuj tak by w miarę możliwości zabezpieczyć wysyłane przedmioty. Twoja paczka będzie wielokrotnie przenoszona, przewożona, mechanicznie sortowana, układana niczym klocki - miej to na uwadze.

Jeśli w Twojej paczce znajdują się delikatne i kruche przedmioty, zabezpiecz je np. folią bąbelkową i dodatkowym mniejszym pudełkiem. A układając w kartonie postaraj się aby znalazły się w centralnej części paczki i nie dotykały jego ścianek.

Ułóż wszystkie wysyłane przedmioty w kartonie, a pozostałe wolne przestrzenie koniecznie wypełnij wypełniaczem, styropianem, folią bąbelkową, czy kulkami zwiniętego papieru. Przedmioty w paczce muszą być unieruchomione, tak by nie mogły swobodnie przemieszczać się w nim w czasie transportu. Pozbycie się wszystkich wolnych przestrzeni dodatkowo nadaje sztywności paczce, będzie ona mniej podatna na odkształcenie.

4. Nie łącz, nie owijaj

W żadnym wypadku nie łącz kilku paczek w jedną przesyłkę sklejając ją taśmą czy folią stretch - jest to niedozwolone w standardowych usługach kurierskich. Nie owijaj dodatkowo paczki folią, papierem czy sznurkiem - może to utrudnić jej transport po taśmie w sortowni. Taka paczka będzie wymagała ręcznego sortowania - zostaniesz też obciążony dodatkową opłatą za transport przesyłki niestandardowej. Z naszego doświadczenia wynika, że 90% takich paczek ginie, inne zostają zawrócone do nadawcy.

Zobacz, kiedy paczka jest niestandardowa 

5.  Bądź czujny - dwa razy sprawdź

Koniecznie sprawdź poprawność etykiet, adresów i danych. Pamiętaj, kurier ma obowiązek nakleić etykiety w Twojej obecności, jeśli nie ma ich przy sobie, zapomniał - nie wydawaj swojej paczki. Jeśli wysyłasz kilka paczek, koniecznie sprawdź czy etykiety zostały prawidłowo naklejone. Dobrą praktyką jest dodatkowe naklejenie własnych naklejek z adresem. Wiele problemów z realizacją transportu dotyczy właśnie błędnie naklejonych etykiet.