Czytelnia
Jak zapakować paczkę kurierską - przewodnik

Jak zapakować paczkę kurierską - przewodnik

Paczki do Polski, z Polski do UE i przesyłki krajowe transportowane kurierem, warto odpowiednio zabezpieczyć i zapakować w taki sposób, aby w całości, bez uszkodzeń dotarły do Odbiorcy. 
 


Kilka cennych wskazówek, jak prawidłowo zapakować paczkę do transportu międzynarodowego:

Opakowanie/ karton

1. Opakowanie musi zawsze mieć odpowiednią wytrzymałość, a grubość odpowiednią do rozmiaru i wagi wysyłanych towarów.

2. Użyj nowego sztywnego kartonowego pudła, które jest wystarczająco wytrzymałe.

3. Upewnij się, że przedmioty w paczce będą zapakowane tak, aby nie przemieszczały się podczas przewozu i nie powodowały wzajemnych uszkodzeń, np. użyj paneli styropianowych do zabezpieczenia zawartości, puste przestrzenie wypełnij zmiętą gazetą lub folią. To umożliwi uzyskanie efektu „sztywnej paczki” i nie odkształci się ona w trakcie transportu.

4. Opakowanie wewnętrzne musi być wystarczająco mocne, np. duże przedmioty wymagają grubej warstwy ochronnej, np. styropianowe osłony, deski lub mocne poduszki powietrzne. Folia bąbelkowa nadaje się wyłącznie do dodatkowej ochrony dużych przedmiotów.

Towary

5. Sprzęt elektroniczny i komputery muszą być w oryginalnym opakowaniu plus dodatkowo chronione grubym, sztywnym styropianem.

6. Kruche przedmioty, np. szkło, ceramika, kamień, gips itp. muszą być zawsze odpowiednio zapakowane, aby uniknąć uszkodzenia w wyniku ułożenia ich nieprawidłowo z innymi przedmiotami. Indywidualnie zapakuj takie przedmioty, a następnie umieść je w większym pudełku. Pamiętaj, że wysyłka przedmiotów kruchych odbywa się na własne ryzyko. Firma kurierska może odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji, kiedy delikatny przedmiot uległ uszkodzeniu, a nie był odpowiednio zabezpieczony na czas transportu.

7. Instrumenty muzyczne należy wysyłać w twardym pudełku kartonowym. Torby lub futerały na gitarę nie mogą stanowić „opakowania” paczki. Futerał należy dodatkowo umieścić w kartonie i zabezpieczyć. 

8. Do wysyłania tabletów, laptopów lub podobnych delikatnych artykułów elektronicznych nie używaj miękkich futerałów lub toreb.

Zabezpieczenie

9. Nigdy nie łącz pudeł razem. Umieść wszystko w jednym kartonie lub wyślij jako osobne paczki.

10. Zawsze dobrze sklej paczkę, u góry i u dołu, plastikową lub wzmocnioną taśmą kartonową, a nie zwykłą taśmą domową. Nie owijaj całego kartonu taśmą, ponieważ taka przesyłka zostanie uznana za niestandardową i firma kurierska naliczy dodatkową opłatę.

11. Nie używaj sznurka, plastikowego paska, folii termokurczliwej ani folii bąbelkowej na zewnętrznej stronie paczki, ponieważ mogą one utknąć w maszynach sortujących, a dodatkowo firma kurierska może naliczyć dopłatę za paczkę niestandardową.

12. Mimo, iż kurier przywiezie gotowy list, nie zapomnij nakleić na paczkę kartki z danymi adresowymi Nadawcy i Odbiorcy oraz lokalnymi numerami telefonów przypisanych do danego kraju. Warto również napisać dane adresowe Nadawcy i Odbiorcy na kartonie wewnątrz oraz na zewnątrz.

13. Pamiętaj - oznaczenie przedmiotu jako „Delikatny/ Fragile/ Uwaga szkło” nie zastępuje odpowiedniego zabezpieczenia przedmiotu w opakowaniu.

14. Firma kurierska nie daje pewności, że przesyłka będzie transportowana w pozycji wskazanej na paczce. Naklejka lub oznaczenie „góra-dół” nie gwarantuje takiego przewozu.

Sortowanie ręczne czyli tzw. manual handling 

Obecnie większość paczek jest sortowanych automatycznie. W sortowniach stosowane są mechaniczne sortery, które zastępują ludzi i są w stanie przesortować znacznie więcej paczek w krótszym czasie, ale jednocześnie mają ustalone max. wymiary jakie może mieć sortowana przesyłka. W przypadku przesyłek niestandardowych/ nieprawidłowo zapakowanych, pracownicy firmy kurierskiej będą musieli sortować taką przesyłkę ręcznie, ponieważ opakowanie uniemożliwi swobodne przemieszczanie na sorterze. Indywidulne, ręczne sortowanie paczki może skutkować naliczeniem dodatkowych opłat. Poniżej znajdziesz przykłady paczek, które zostały przygotowane nieprawidłowo i wymagają ręcznego sortowania. Wskazówki powinny pomóc Ci uniknąć dodatkowych opłat.

Charakterystyczne cechy paczek niestandardowych:

- Paczki owinięte sznurkiem, tasiemką strunową, folią stretch/folią bąbelkową/nadmierną ilością taśmy, która może przykleić się do sortera.

Fot. z materiałów firmy Parcelforce. Paczki powinny byc spakowane w karton w kształcie prostopadłościamu. 

 

- rolki kabli lub tkanin, które mogą samoczynnie przemieścić się poza sorter;

 

- przedmioty o nieregularnych kształtach;

Fot. z materiałów firmy Parcelforce. Firmy kurierskie traktują tego typu paczki jako niestandardowe i wymagające ręcznego sortowania.

 

- torby, worki, wiadra;

Fot. z materiałów firmy Parcelforce. Nie można nadać przesyłek we wiaderku, worku lub innym, miekkim opakowaniu.

 

-opony;

Fot. z materiałów firmy Parcelforce.

 

- duże przesyłki, których długość boku wynosi między 1,1m-1,5 m oraz drugi najdłuższy wymiar większy od 70 cm;

Fot. z materiałów firmy Parcelforce. Każda firma kurierska ma inne wytyczne odnośnie wymiarów - sprawdź je tutaj: Max. wymiary paczek

 

-Przesyłki zakwalifikowane jako bardzo cienkie lub płaskie, których grubośc wynosi poniżej 3cm;

Fot. z materiałów firmy Parcelforce

 

- Płyny lub inne przedmioty o nierównym rozkładzie masy;

 

Czytaj więcej:

Kiedy Twoja paczka jest niestandardowa

Jak przygotować paczkę dla kuriera