Czytelnia
Czy musze drukować list przewozowy?

Czy musze drukować list przewozowy?

Wysyłasz paczkę kurierem i zastanawiasz się, czy musisz drukować list przewozowy, czy kurier przywiezie go z sobą? Podpowiadamy, co należy zrobić w poszczególnych usługach kurierskich.


Każda paczka wysyłana kurierem posiada swój unikalny numer – tzw. tracking numer, dzięki któremu nadawca i odbiorca mogą monitorować transport paczki. Tracking number umieszczony jest na etykiecie/ liście przewozowym gdzie znajdują się także dane nadawcy, odbiorcy oraz dane paczki.

Sprawdź, co to jest List Przewozowy

W zależności od tego, jaką usługę kurierską wybierzesz będziesz musiał wydrukować etykietę lub kurier przywiezie ją z sobą.

W przypadku tych kurierów nie drukujesz etykiety

List przewozowy DPD Classic

Zamawiając kuriera DPD Classic, czy to w usługach krajowych, czy międzynarodowych, nie musisz drukować listu przewozowego. Kurier przywiezie etykiety i naklei je na paczki  W dniu odbioru przesyłki, otrzymasz od Przesyłarki maila z informacją o numerze trackingowym Twojej paczki i już po odebraniu przesyłki przez kuriera zobaczysz nowy status swojej przesyłki. Kurier przyjedzie z wydrukowaną etykietą lub wypisze ją ręcznie przy Tobie, jeśli zamówienie było składane na odbiór tego samego dnia.

WAŻNE! Przy wysyłce kilku paczek do różnych odbiorców, dopilnuj, aby kurier poprawnie nakleił etykiety. To jest obowiązek nadawcy. Jeśli kurier pomyli się i niewłaściwie przyklei listy przewozowe, a paczki zostaną niepoprawnie doręczone, Klient ponosi koszt ponownego transportu.

List przewozowy DPD i Świat Przesyłek - usługa zawieszona

W tej usłudze kurier DPD przyjedzie po przesyłkę z gotowym listem przewozowym. Nie ma koniczności, aby nadawca drukował etykietę. 

List przewozowy GLS

Kurier GLS podejmie próbę odbioru przesyłki i będzie miał etykietę na Twoją paczkę. Nie musisz drukować listu przewozowego GLS.

Kurierzy, gdzie należy wydrukować list przewozowy

List przewozowy UPS

W usłudze UPS klient drukuje etykietę. Otrzymasz ją mailem po opłaceniu zamówienia. Należy wydrukować list przewozowy i nakleić go na paczce przed przyjazdem kuriera.

List przewozowy DHL

W tej usłudze nadawca jest zobowiązany do wydrukowania listu przewozowego. Etykieta jest wysyłana na adres e-mail podany w zamówieniu. 

List przewozowy DPD International Parcel 

List przewozowy otrzymasz mailem w dniu poprzedzającym dzień odbioru przesyłki przez kuriera. Należy go wydrukować i przymocować do paczki. Jeśli nie wydrukujesz etykiety, kurier może ją wypisać ręcznie.

UWAGA! Jeśli dojdzie do sytuacji, że kurier wypisuje etykietę ręcznie, to nadawca musi dopilnować, jakie dane znajdą się na liście przewozowym i jaką usługę zaznaczy kurier. Jeśli oznaczy usługę Two Days lub Air – jako pośrednik zostaniemy obciążeni znacznie wyższą kwotą niż w usłudze ekonomicznej. Opłatę tę przenosimy na nadawcę, gdyż to nadawca nie dopilnował kuriera i nie wydrukował etykiety. Kurier przy wypisywaniu listu ręcznie powinien oznaczyć usługę ekonomiczną.

W tej usłudze potrzebne są także dokumenty celne, ale nie musisz ich drukować. Przygotujemy je dla Ciebie i formie elektronicznej wyślemy do agencji celnej DPD.

List przewozowy DPD Drop Off

Etykietę otrzymasz po opłaceniu zamówienia. Należy ją wydrukować, nakleić na paczkę i dostarczyć do dowolnego Pick Up pointu firmy DPD. Bez etykiety punkt nie będzie mógł przyjąć paczki do transportu.

List przewozowy Parcelforce

Składając zamówienie na transport paczki z Anglii do Polski i wybierając usługę Parcelforce – musisz drukować etykietę oraz dokumenty celne, które dla Ciebie przygotujemy i wyślemy na email podany w zamówieniu. 

Jeżeli z jakiś powodów nie otrzymałeś etykiety, a korzystasz z usługi, gdzie jest ona wymagana – skontaktuj się z nami. Być może popełniłeś literówkę w adresie email i dlatego mail do dotarł do Ciebie. Wyślemy etykietę ręcznie i przy okazji uaktualnimy adres email w naszej bazie.

W razie pytań – zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Obsługi Klienta.

Czytaj więcej:

Gdzie jest moja paczka? Jak śledzić przesyłkę?

Ile jedzie paczka kurierska?
 

Rozmawiaj z konsultantem