Czytelnia
Kiedy Twoja paczka jest niestandardowa?

Kiedy Twoja paczka jest niestandardowa?

Bez względu czy wysyłasz małą czy dużą paczkę, jednym z parametrów wpływających na koszt przesyłki jest kształt kartonu i sposób pakowania. Każda firma kurierska jasno określa sposób pakowania przesyłek  a wszystkie, które nie spełniają tych norm, traktowane są jako paczki niestandardowe. Uniknij wysokich dopłat i prawidłowo przygotuj paczkę.
 

Jak powinna wyglądać paczka i czego unikać:
1. Nie owijaj paczki folią stretch ani innym materiałem czy sznurkiem. Zabezpiecz tylko łączenia kartonu taśmą klejącą.
2. Karton powinien być nowy, sztywny, bez wypukłości i wklęsłości i mieć kształt prostopadłościanu.
3. Karton nie może przekraczać dozwolonych max. wymiarów.
4. Nie łącz kilku paczek w jedną, a wolne przestrzenie wypełnij wypełniaczami, aby towar nie przemieszczał się w kartonie.

 

Standardowo paczka powinna mieć kształt prostopadłościanu, a opakowanie musi być trwałe, szczelne i dobrze zabezpieczone (zamknięte), ale bez owijania go folią stretch lub innym materiałem. Wystarczy zabezpieczyć łączenia taśmą klejącą.
Pamiętaj, że opakowanie wlicza się do wagi paczki. 

Paczka niestandardowa, czyli jaka?

Przesyłka niestandardowa (przesyłka niesortowalna) to każda paczka, która spełnia jeden z poniższych warunków. UWAGA! Nie oznacza to, że możesz wysłać towar zabroniony w Regulaminie Kurierskim.

  • Ma nieregularny kształt - nie jest prostopadłościanem.
  • Jej kształt jest cylindryczny, owalny, okrągły (opony, tuby, walce, bębny, beczki, dywan, sedziska samochodowe).
  • Ma wystające elementy, wypukłości.
  • Ma oznaczenia “OSTROŻNIE” “GÓRA/DÓŁ” “SZKŁO”
  • Jej opakowanie uniemożliwia swobodne poruszanie się po taśmie sortującej (np. owinięta jest folią stretch lub taśmą klejącą)
  • Jest nieprawidłowo zapakowana np. tektura, papier pakowy, papier karbowany
  • Jest niezgodna z regulaminem wybranego przewoźnika np. koperta nie zapakowana w firmowe opakowanie DPD Polska, UPS czy innej firmy kurierskiej.
  • Najdłuższy bok przekracza max. dozwoloną w danej firmie kurierskij długość (np. 100 cm, 175 cm)

Przykłady paczek niestandardowych

Pamiętaj jednak, że każda firma kurierska posiada swoje standardy i warunki przesyłek niestandardowych, które mogą się różnić - sprawdź definicję paczek niestandardowych dla poszczególnych firm kurierskich.

Wszystkie paczki niestandardowe wymagają specjalnego traktowania, są sortowane ręcznie (dodatkowa usługa) a nie automatycznie. Jeśli podczas transportu Twoja paczka zostanie zakwalifikowana jako paczka niestandardowa, a podczas wysyłki nie zgłosiłeś tego przewoźnikowi - musisz liczyć się z naliczeniem dodatkowej opłaty przez firmę kurierską.

Dodatkowa opcja - paczka niestandardowa.

Formularz zamówienia - przesyłka niestandardowa

W przypadku paczki niestandardowej, zaznacz checkbox w formularzu zamówienia Przesyłarki

 

Firmy kurierskie chcą wyeliminować paczki niestandardowe ze swoich sieci, dlatego nakładają na nie wysokie dopłaty, aby zniechęcić Klientów do ich nadawania.
Jeśli więc Twoja paczka spełnia jeden z powyższych warunków możesz:

  • Spróbuj ponownie przepakować paczkę, tak by spełniała warunki przesyłki standardowej (taniej jest nadać dwie paczki niż jeden niestandard).

  • Zaznacz opcję wysyłki paczki niestandardowej  - unikniesz dodatkowej opłaty.

Weryfikacja paczki.

Weryfikacja przesyłek odbywa się w sortowni, gdzie automaty skanują wymiary i wagę paczki. W przypadku paczek międzynarodowych, odbywa się to w sortowni centralnej na terenie Polski lub w kraju tranzytowym. Paczki krajowe poddane są weryfikacji w oddziałach. Systemy weryfikujące są coraz dokładniejsze.

Twoja paczka jest zapakowana w karton, jednak nie ma zachowanego kształtu prostopadłościanu, na boku są wybrzuszenia, wypukłości - taka, paczka również zostanie zakwalifikowana jako paczka niestandardowa.

Wysyłasz paczkę i masz pytania - skontaktuj się z nami.

Czytaj więcej:

Jak zapakować paczkę kurierską - przewodnik

Przesyłarka.pl - dopłaty do paczek niestandardowych

Jak przygotować przesyłkę do transportu