Przedmioty zabronione w transporcie

§ 3 pkt. 3d - towary zakazane i wyłączone z transportu

1. Każdy z Przewoźników oferujących usługi na stronie Przesyłarka.pl posiada listę rzeczy zakazanych w transporcie drogowym - dokładna lista przedmiotów znajduje się w Regulaminach poszczególnych firm kurierskich.
 
 
2. A. Towary z ograniczeniem transportu do Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku w usłudze UPS i DHL. Nadanie towarów zabronionych może skutkować wstrzymaniem całego transportu Przewoźnika przez służby celne, za co Przewoźnik może zażądać opłaty od Nadawcy zabronionego towaru.
 • Żywe zwierzęta bezkręgowe, np. owady, robaki
 • Mięso i podroby jadalne
 • Żywe zwierzęta
 • Mięso i podroby jadalne
 • Ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne
 • Produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione
 • Produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione
 • Żywe drzewa i inne rośliny; cebulki, korzenie i tym podobne; kwiaty cięte i liście ozdobne
 • Nasiona i owoce oleiste; różne ziarna, nasiona i owoce; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza
 • Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski zwierzęce lub roślinne
 • Przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych
 • Cukry i wyroby cukiernicze
 • Kakao i przetwory kakaowe
 • Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; wyroby cukiernicze
 • Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub innych części roślin
 • Różne przetwory jadalne
 • Pozostałości i odpady przemysłu spożywczego; gotowa pasza dla zwierząt
 • Produkty farmaceutyczne, olejki eteryczne i rezinoidy; preparaty perfumeryjne, kosmetyczne lub toaletowe
 • Substancje albuminoidowe; skrobie modyfikowane; kleje; enzymy
 • Surowe skóry i skórki (inne niż skóry futerkowe) oraz skóry wyprawione
 • Artykuły ze skóry; wyroby rymarskie i uprząż; artykuły podróżne, torebki i podobne pojemniki; artykuły z jelit zwierzęcych (innych niż z jelit jedwabników)
 • Skóry futerkowe i futra sztuczne
 • Drewno i artykuły z drewna; węgiel drzewny
 • Wełna, cienka lub gruba sierść zwierzęca; przędza i tkanina z włosia końskiego
 • Włókna odcinkowe chemiczne
 • Pióra i puch preparowane oraz artykuły z piór lub puchu; sztuczne kwiaty; artykuły z włosów ludzkich
 • Broń i części do broni
 • Wyroby akcyzowe
2. B. Towary z ograniczeniem transportu z Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku w usłudze DPD IP. Nadanie towarów zabronionych może skutkować wstrzymaniem całego transportu Przewoźnika przez służby celne, za co Przewoźnik może zażądać opłaty od Nadawcy zabronionego towaru.
- żywe zwierzęta;
- mięso i przetwory mięsne;
- ryby i owoce morza;
- produkty spożywcze i jadalne;
- rośliny;
- warzywa i owoce oraz ich przetwory;
- zboża i przetwory zbożowe;
- słodycze, słód, skrobia;
- nasiona i owoce;
- gumy i żywice;
- tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego;
- napoje, alkohol i ciecze;
- żywność dla zwierząt;
- tytoń i artykuły tytoniowe;
- paliwa mineralne, oleje i woski;
- substancje chemiczne;
- leki, substytuty diety i produkty farmaceutyczne;
- nawozy;
- materiały pirotechniczne;
- surowe skóry i wyroby skórzane;
- wełna i włosie zwierząt;
- gotowe artykuły z materiałów włókienniczych;
- perły, diamenty wartościowe kamienie i metale;
- papierosy elektroniczne;
- sprzęt elektryczny i jego części;
- lokomotywy i tramwaje;
- pojazdy powietrzne, kosmiczne i ich części;
- łodzie, statki i ich części;
- optyczne, fotograficzne, kinematograficzne,
- przyrządy pomiarowe, medyczne lub chirurgiczne;
- broń i amunicja;
- różne artykuły przemysłowe.
 
2. C. Towary z ograniczeniem transportu z Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku w usłudze Parcelforce. Nadanie towarów zabronionych może skutkować wstrzymaniem całego transportu Przewoźnika przez służby celne, za co Przewoźnik może zażądać opłaty od Nadawcy zabronionego towaru.
 
Firma Parcelforce transportuje towary z Anglii do Polski jako operator pocztowy, dlatego też lista towarów, które są zabronione w transporcie jest inna niż w DPD. Towary zabronione i objęte restrykcjami (nieobjęte odszkodowaniem)
- Aerosole do higieny osobistej lub medyczne.  Obejmują kosmetyki lub leki w aerozolu w tym na przykład dezodoranty, spray do ciała, lakiery do włosów, pianki i żele do golenia i usuwania włosów, leki i odzywki w sprayu.
- Aerozole do innych zastosowań. Obejmują wszystkie produkty w sprayu w tym farby w sprayu. 
- Alkohol i napoje alkoholowe;
- Pieniądze i dokumenty finansowe. 
- Płyny powyżej 1 litra. 
- Broń i amunicja. 
- Baterie. Wszystkie rodzaje baterii w tym akumulatory, baterie litowe bez opakowania lub niepodłączone do urządzenia elektronicznego oraz uszkodzone baterie. Wyjątkiem są nowe baterie alkaliczne, nowe baterie niklowo-metalowo-wodorkowe, nowe niklowo-kadmowe baterie, nowe baterie cynkowo- powietrzne. Dopuszczone rodzaje baterii muszą być nowe, w nieotwartym opakowaniu oryginalnym owinięte folią bąbelkową dla amortyzacji. 
- Artykuły spożywcze łatwopsujące się. Zamarznięta woda i suchy lód są zabronione do przewozu. Świeże owoce, mięso, ryby i inne łatwo psujące się artykuły spożywcze mogą być nadane jedynie w serwisie „guaranteed next day serwice” (nie za pośrednictwem Przesylarka.pl) . Wszystkie inne serwisy zabraniają wysyłki artykułów łatwo psujących się. Produkty muszą być schłodzone i hermetycznie zapakowane. Nadawca jest w pełni odpowiedzialny za prawidłowe przygotowanie produktów do transportu. 
- Substancje biologiczne. Wszystkie substancje biologiczne oraz próbki do badań obejmujące między innymi krew; mocz; kał; szczątki zwierzęce. 
- Christmas Crackers.
- Odpady laboratoryjne oraz medyczne. Wszystkie odpady w tym miedzy innymi zakażone i brudne opatrunki; bandaże; igły. 
- Narkotyki i leki. Wszystkie leki na receptę oraz narkotyki w tym kokaina, heroina, LSD, marihuana, opium, azotyn izoamylu, liście czuwaliczki jadalnej Catha, roślina i nasiona Edulis, mopfina, substancje psychotroniczne. 
- Produkty i substancje żrące. Obejmują miedzy innymi farby, kwasy, substancje do usuwania farb i rdzy, wodoretlenek sodu, rtęć, gal. 
- Podrobiona lub sfałszowana waluta. Obejmuje również sfałszowane znaczki. 
- Suchy lód. 
- Urządzenia elektroniczne z niedołączonymi bateriami litowymi. Obejmują wszystkie urządzenia elektroniczne zasilane bateriami litowymi, gdzie baterie są odłączone. Dopuszcza się nadanie przedmiotów elektronicznych (w tym telefonów komórkowych, cyfrowych aparatów fotograficznych) gdzie baterie litowe są zainstalowane w urządzeniu.  Dopuszcza się do przewozu urządzeń elektrycznych, w których znajdują się maksymalnie 2 baterie zainstalowane do urządzenia. Baterie muszą spełniać warunki UN Manual of Tests and Criteria, część III, punkt 38.3. Baterie lub części uszkodzone lub niekompletne są zabronione. Przedmioty zawierające baterie muszą być zapakowane w sztywne pudełko i zabezpieczone przed przemieszczaniem w opakowaniu zewnętrznym. 
- Odpady Środowiskowe. Obejmują między innymi używane baterie, używane oleje. 
- Materiały łatwo wybuchowe. Obejmują między innymi fajerwerki, flary (rakiety sygnalizacyjne), detonatory, party poppery. 
- Bilety. Obejmują wszystkie rodzaje biletów w tym bilety na jakikolwiek transport oraz bilety, które można wymienić na towary; kupony loteryjne. 
- Produkty łatwopalne. Obejmują wszystkie produkty łatwopalne w tym ropa, płyn do zapalniczek, niektóre kleje, rozpuszczalnik, farby na bazie rozpuszczalnika, lakier do drewna, emalie, aceton, wszystkie lakiery do paznokci, magnez, luminofor, sód, cynk w proszku, zapalniczki.
- Przedmioty wartościowe. Obejmują antyki, przedmioty wyrobione w dużej części ze złota lub srebra lub innych wartościowych metali, przedmioty kolekcjonerskie, diamenty oraz inne kamienie wartościowe, naturalne futra, karty sim.  Przedmioty te nie podlegają ubezpieczeniu.  
- Biżuteria. Obejmuje wszystkie rodzaje biżuterii w tym zegarki. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.
- Przedmioty delikatne i kruche. Obejmują artykuły ceramiczne lub zawierające części ceramiczne, artykuły wykonane z kamienia lub zawierające części kamienia; artykuły szklane oraz zawierające części szklane w tym telewizory, laptopy, tablety, monitory. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu. 
- Materiały ilustracyjne, graficzne, przedmioty sztuki. Obejmuje wszystkie przedmioty podatne na uszkodzenia oraz te o znaczącej wartości w tym obrazy, rysunki, wazy, wydruki, statuetki i inne elementy sztuki. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.
 -Dzieła sztuki. Działa sztuki nie podlegają ubezpieczeniu w przypadku zagubienia lub uszkodzenia, nie mniej mogą być nadane.
- Produkty filmowe. Obejmują wszystkie filmy, zdjęcia, negatywy i pochodne. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.
- Walizki i opakowania etui. Obejmują wszystkie rodzaje walizek oraz etui twardych.  Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.
- Oświetlenie. Obejmuje lampy i świetlówki jarzeniowe, neonowe, neonowe znaki i wyroby, wszystkie rodzaje żarówek, lampy rentgenowskie. 
- Części motoryzacyjne w tym części samochodowe i motocyklowe, silniki I ich części, części karoserii. Przedmioty te nie podlegają pod ubezpieczenie. 
- Meble – wszystkie rodzaje mebli we flatpacku oraz zmontowanych, w tym stoły, krzesła, półki, szafki i inne. Przedmioty te nie podlegają pod ubezpieczenie. 
- Modele zabawkowe w tym domki dla lalek, modele do składania. Przedmioty te nie podlegają pod ubezpieczenie. 
- Artykuły budowlane w tym cement, elementy granitowe i inne. Przedmioty te nie podlegają pod ubezpieczenie.
- Dokumenty tożsamości w tym paszporty, akty urodzenia, wizy, prawo jazdy. Przedmioty nie są objęte ubezpieczeniem.
- Gaz. Obejmuje wszystkie rodzaje gazu w tym gazy toksyczne i skompresowane, nowe, używane oraz puste pojemniki gazowe, butan, etan, wkłady do zapalniczek, gaśnice, butle tlenowe, kamizelki ratunkowe, kanistry z dwutlenkiem azotu i węgla, syfony. 
- Elektryczna deskorolka i skuter. Obejmują hoverboard i elektryczne skutery. 
- Szczątki ludzkie i zwierzęce. Obejmują wszystkie szczątki ludzkie i zwierzęce oraz prochy, nieżywe zwierzęta, zakonserwowane części zwierząt lub skór. 
- Nieprzyzwoite, obsceniczne, obraźliwe artykuły. Obejmują wszystkie nieprzyzwoite i obraźliwe teksty, plakaty, książki, fotografie i zdjęcia. 
- Substancje zaraźliwe lub chorobotwórcze. Obejmują wszystkie substancje zgodnie z ICAO. 
- Zapalniczki i wkłady do zapalniczek z łatwopalnym gazem lub płynem. Obejmują nowe, używane i puste kanistry z butanem, benzyną oraz zapalniczki. 
- Żywe zwierzęta, insekty, pszczoły i osy, pająki. Wszystkie żywe zwierzęta, insekty i inne. 
- Materiał magnetyczne. Obejmuje magnesy oraz materiały magnetyczne na dystans większy niż 4.6 metra mierzony od opakowania. 
- Materiały gipsowe. Obejmują gładź szpachlową, wszystkie rodzaje gipsu.  
- Zapałki. Wszystkie rodzaje zapałek w tym zapałki bezpieczne.  
- Mylące lansowanie. Przesyłki nie mogą zawierać żadnych słów, znaków, zdjęć czy logo bez autoryzacji, które mogą zmylić odbiorcę ,jako przesyłka pochodząca z serwisu Królowej Wielkiej Brytanii. 
- Lakiery do paznokci.  Wszystkie rodzaje lakierów i produktów do malowania paznokci w każdej ilości. Wskazówki dotyczące opakowania: Objętość za sztukę nie może przekraczać 30 ml. Nie więcej niż cztery przedmioty w jednej paczce. Musi być umieszczony w mocnym opakowaniu zewnętrznym i amortyzowany, aby zapobiec złamaniu. Nazwa i adres nadawcy muszą być widoczne na przesyłce. Te przesyłki należy przesłać tylko za pośrednictwem Urzędu Pocztowego i okazać przy nadaniu.
- Żywica i podobne. Obejmuje wszystkie rodzaje żywicy, bursztyny. 
- Utleniacze i rozjaśniacze. Obejmuj a środki dezynfekujące, azotan, farby do włosów, inne farby koloryzujące zawierające wodę utlenioną. 
- Perfumy i woda po goleniu. Obejmują wszystkie perfumy, wody toaletowe, wody kolońskie, wody po goleniu w każdej ilości. 
- Instrumenty muzyczne. Obejmuje wszystkie instrumenty muzyczne. Przedmioty nie podlegają ubezpieczeniu.
- Rośliny. Żywe rośliny są traktowane tak samo jak Produkty łatwopsujące się- mogą być nadane jedynie w usłudze „guaranteed next day serwice”.
- Środki ochrony roślin. Obejmują wszystkie chemiczne środki używane do usuwania chwastów i insektów. 
- Trucizna, toksyczne płyny, ciała stałe i gazy. Obejmują substancje, które mogą spowodować śmierć lub uraz, jeśli zostaną połknięte lub wchłonięte lub przez bezpośredni kontakt ze skórą. Substancje obejmują między innymi arszenik, cyjanek, fluor, trucizna na szczury. 
- Leki na receptę, narkotyki na potrzeby lecznicze lub naukowe. Dotyczy jedynie niepalnych przedmiotów w tym inhalatorów na astmę. Konieczna jest recepta. Leki musza być umieszczone w torbie plastikowej a następnie dokładnie zabezpieczone. Imię i nazwisko oraz adres nadawcy musi być dopisany na opakowaniu przesyłki. 
- Radioaktywne materiały i próbki. Wszystkie przedmioty radioaktywne są traktowane, jako niebezpieczne. 
- Ostre przedmioty. Dopuszcza się nadanie ostrych przedmiotów jedynie, gdy są poprawnie zabezpieczone tak, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa dla obsługi ani innych paczek. 
- Odpady, kurz, brud. Obejmuje wszystkie rodzaje odpadów i brudów w tym także odpadki domowe. Wyjątkiem są próbki ziemi na potrzeby laboratoryjne, ale poprawnie zabezpieczone tak, aby przecieki nie wydostały się z zewnętrznego opakowania. 
- Farby wodne, emalie, farby do drewna. Dopuszczalne są jedynie w pojemnikach 150ml. Konieczne jest opakowanie w torbę plastikową i owinięcie taśmą. Następnie należy owinąć łatwo chłonnym materiałem oraz gąbka w celu amortyzacji. Imię i nazwisko oraz adres nadawcy musi być widoczny na zewnętrznym opakowaniu. 
- Artykuły przemysłowe różne. Towary wytwarzane w więzieniach zagranicznych, z wyjątkiem tych, które są przywożone w celach niehandlowych.
- Pod żadnym względem firma Parcelforce nie wypłaca odszkodowania za utratę, uszkodzenie, opóźnienie w odbiorze lub dostawę towarów zabronionych.
Co można wysłać w paczce do Anglii po Brexcie?
Aktualnie na trasie Polska – UK współpracujemy z firmą UPS i jej serwis świadczymy naszym Klientom, ponieważ jako jedna z niewielu firm na rynku UPS oferuje usługę dla Klientów indywidualnych ze zbiorową odprawa celną. Transport trwa od 8 do 20 dni roboczych, a UPS nie przyjmuje towarów:
• Żywe zwierzęta bezkręgowe, np. owady, robaki
• Mięso i podroby jadalne
• Żywe zwierzęta
• Mięso i podroby jadalne
• Ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne
• Produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione
• Produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione
• Żywe drzewa i inne rośliny; cebulki, korzenie i tym podobne; kwiaty cięte i liście ozdobne
• Nasiona i owoce oleiste; różne ziarna, nasiona i owoce; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza
• Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski zwierzęce lub roślinne
• Przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych
• Cukry i wyroby cukiernicze
• Kakao i przetwory kakaowe
• Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; wyroby cukiernicze
• Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub innych części roślin
• Różne przetwory jadalne
• Pozostałości i odpady przemysłu spożywczego; gotowa pasza dla zwierząt
• Produkty farmaceutyczne, olejki eteryczne i rezinoidy; preparaty perfumeryjne, kosmetyczne lub toaletowe
• Substancje albuminoidowe; skrobie modyfikowane; kleje; enzymy
• Surowe skóry i skórki (inne niż skóry futerkowe) oraz skóry wyprawione
• Artykuły ze skóry; wyroby rymarskie i uprząż; artykuły podróżne, torebki i podobne pojemniki; artykuły z jelit zwierzęcych (innych niż z jelit jedwabników)
• Skóry futerkowe i futra sztuczne
• Drewno i artykuły z drewna; węgiel drzewny
• Wełna, cienka lub gruba sierść zwierzęca; przędza i tkanina z włosia końskiego
• Włókna odcinkowe chemiczne
• Pióra i puch preparowane oraz artykuły z piór lub puchu; sztuczne kwiaty; artykuły z włosów ludzkich
• Broń i części do broni
• Wyroby akcyzowe
 
2 D. Przedmioty ujęte w "słowniku negatywnym" PUESC - Poczta Polska nie dokona odprawy celnej tych towarów:
 • Ramy rowerowe
 • Koła łańcuchowe i piasty, rowerowe
 • Hamulce, piasty hamujące rowerowe
 • Korby i pedały rowerowe
 • Bagażniki, kierownice, koła, koła zamachowe, przerzutki, sztyce rowerowe
 • Oryginalne rzeźby i posągi, z dowolnych materiałów;
 • Antyki o wieku przekraczającym 100 lat
 • Gitary i pozostałe instrumenty strunowe
 • Gitary elektryczne
 • Perfumy, wody toaletowe
 • Produkty lecznicze
 • Zabawki - suszone uszy świńskie
 • Przynęty na ryby
 • Naczynia z drewna tropikalnego
 • Naczynia kuchenne z porcelany lub porcelany chińskiej
 • Naczynia kuchenne inne niż z porcelany lub porcelany chińskiej
 • Paliwo z odzysku
 • Nasiona fasoli
 • Owoce i warzywa za wyjątkiem bananów, durianu, kokosów, ananasów, daktyli
 • Płyn do papierosów elektronicznych
 • Susz tytoniowy
 • Susz tytoniowy
 • Susz tytoniowy
 • Papierosy, cygara, cygaretki
 • Papierosy, cygara, cygaretki
 • Papierosy, cygara, cygaretki
 • Tytoń do palenia
 • Tytoń do palenia
 • Wyroby nowatorskie
 • E-papieros
 • Płyn do papierosów elektronicznych
 • Części do e-papierosa
 • Przetwory spożywcze, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone (Tylko przetwory zawierające mięso i/lub mleko)
 • Suplementy diety w kapsułkach, tabletkach, pastylkach i innych odmierzanych dawkach oraz w postaci płynu, który wymaga rozcieńczenia przed spożyciem - niezgodne z prawodawstwem UE.
 • Białko w proszku pochodzenia zwierzęcego
 • Przynęty na ryby
 • Żywe rośliny (cebule, bulwy, korzenie, sadzonki, zrazy, grzybnia, kwiaty cięte, pąki, liście, pozostałe części roślin, słód, nasiona, orzeszki, rośliny, części roślin)
 • Laktoza i syrop laktozowy
 • Ekstrakt słodowy; przetwory spożywcze z mąki, kasz, mączki, skrobi lub z ekstraktu słodowego, niezawierające kakao lub zawierające mniej niż 40 % masy kakao, obliczone w stosunku do całkowicie odtłuszczonej bazy, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; przetwory spożywcze z towarów objętych pozycjami od 0401 do 0404, niezawierające kakao lub zawierające mniej niż 5 % masy kakao, obliczone w stosunku do całkowicie odtłuszczonej bazy, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone (Tylko przetwo
 • Folia aluminiowa spożywcza w rolkach
 • Artykuły spożywcze wszelkiego pochodzenia
2 E Towary z ograniczeniem transportu z Wielkiej Brytanii do Polski od 1 stycznia 2021 roku w usłudze UPS. Nadanie towarów zabronionych może skutkować wstrzymaniem całego transportu Przewoźnika przez służby celne, za co Przewoźnik może zażądać opłaty od Nadawcy zabronionego towaru.
 • Żywe zwierzęta bezkręgowe, np. owady, robaki
 • Mięso i podroby jadalne
 • Żywe zwierzęta
 • Mięso i podroby jadalne
 • Ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne
 • Produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione
 • Produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione
 • Żywe drzewa i inne rośliny; cebulki, korzenie i tym podobne; kwiaty cięte i liście ozdobne
 • Nasiona i owoce oleiste; różne ziarna, nasiona i owoce; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza
 • Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski zwierzęce lub roślinne
 • Przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych
 • Cukry i wyroby cukiernicze
 • Kakao i przetwory kakaowe
 • Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; wyroby cukiernicze
 • Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub innych części roślin
 • Różne przetwory jadalne
 • Pozostałości i odpady przemysłu spożywczego; gotowa pasza dla zwierząt
 • Produkty farmaceutyczne, olejki eteryczne i rezinoidy; preparaty perfumeryjne, kosmetyczne lub toaletowe
 • Substancje albuminoidowe; skrobie modyfikowane; kleje; enzymy
 • Surowe skóry i skórki (inne niż skóry futerkowe) oraz skóry wyprawione
 • Artykuły ze skóry; wyroby rymarskie i uprząż; artykuły podróżne, torebki i podobne pojemniki; artykuły z jelit zwierzęcych (innych niż z jelit jedwabników)
 • Skóry futerkowe i futra sztuczne
 • Drewno i artykuły z drewna; węgiel drzewny
 • Wełna, cienka lub gruba sierść zwierzęca; przędza i tkanina z włosia końskiego
 • Włókna odcinkowe chemiczne
 • Pióra i puch preparowane oraz artykuły z piór lub puchu; sztuczne kwiaty; artykuły z włosów ludzkich
 • Broń i części do broni
 • Wyroby akcyzowe
 
3. W przypadku zidentyfikowania w Przesyłce towarów zabronionych i nałożenia na Przesyłarka.pl dodatkowych opłat bądź kar z tego tytułu przez Przewoźnika bądź organy celno-skarbowe, Przesyłarka.pl jest uprawniona do żądania ich zwrotu bezpośrednio od Klienta. Odpowiedzialność za nadanie przedmiotów zakazanych ponosi Zleceniodawca.
 
4. Lista przedmiotów najczęściej zakazanych w transporcie obejmuje:
 • rzeczy niebezpieczne lub mogące wyrządzić szkodę osobom lub w mieniu, w tym w szczególności: materiały łatwopalne, wybuchowe lub radioaktywne, substancje żrące lub cuchnące, fajerwerki;
 • broń i jej części, amunicję;
 • narkotyki, leki lub środki psychotropowe, próbki medyczne;
 • krew;
 • żywe rośliny i zwierzęta;
 • wyroby tytoniowe w jakiejkolwiek ilości;
 • alkohol w jakiejkolwiek ilości;
 • futra, skóry
 • kamizelki kuloodporne;
 • zwłoki, szczątki ludzkie lub zwierzęce;
 • żywność (np. słodycze, mięso, artykuły spożywcze, słoiki lub opakowania zawierające ciecze);
 • produkty pochodzenia zwierzęcego;
 • substancje płynne, w tym między innymi: farby, kleje, oleje, zbiorniki, beczki, substancje ADR, żywność, środki czystości;
 • kosmetyki płynne;
 • części samochodowe, w tym między innymi: silniki, akumulatory, skrzynie biegów, napinacze pasów bezpieczeństwa, poduszki powietrzne;
 • tablice rejestracyjne;
 • skutery oraz quady;
 • sprzęt i materiały budowlane;
 • drzwi, okna, meble;
 • zawiera akwaria;
 • przesyłka ma na opakowaniu lub w widocznej części zawartości napisy lub rysunki naruszające dobra chronione przez prawo;
 • przesyłka, ze względu na swoje właściwości uniemożliwia wykonanie usługi spedycyjnej i dokonanie przewozu przy użyciu posiadanych środków i urządzeń transportowych;
 • dzieła sztuki, antyki (obrazy, rzeźby, figurki), kamienie i metale szlachetne w jakiejkolwiek postaci lub formie;
 • biżuterię, w tym zagarki złote lub srebrne;
 • waluty, karty kredytowe lub płatnicze, zbywalne papiery wartościowe, banderole, certyfikaty i jakiekolwiek inne walory zbywalne;
 • paszporty;
 • przesyłka jest w opakowaniu mogącym zabrudzić lub w inny sposób uszkodzić pozostałe przesyłki;
 • pornografię;
 • przewóz przesyłki jest zakazany z mocy ogólnych przepisów prawa;
 • przesyłka zaklasyfikowana jest jako materiał lub towar niebezpieczny, artykuł, którego transport jest niedozwolony lub ograniczony przez IATA, ICAO lub organy administracji publicznej;