Czytelnia

Jak przygotować paczkę do wysyłki kurierem?

Zamierzasz wysłać paczkę kurierem? Sprawdź jak bezpiecznie zapakować paczkę i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów.
 
Za jakość przygotowania paczki do transportu odpowiada Nadawca, a nie firma kurierska.  Nadawca zobowiązany jest to odpowiedniego przygotowania paczki w sposób umożliwiający jej transport i zabezpieczenia przedmiotów wewnątrz.
 

5 zasad, które pomogą uniknąć Ci problemów

Przygotowanie paczki dla kuriera, to tak naprawdę nic trudnego, pod warunkiem, że trzymasz się kilku podstawowych zasad.
 

Skontroluj zawartość paczki

Każdy z przewoźników ma własne regulacje dotyczące transportu paczek i przesyłanych przedmiotów. Poszczególne restrykcje dotyczące przedmiotów mogą się różnić, jednak u wszystkich firm kurierskich jest zakaz przesyłania takich przedmiotów jak: pieniądze, dokumenty osobiste (paszport, prawo jazdy itp) karty płatnicze, czeki, cenne przedmioty jak biżuteria, antyki, dzieła sztuki, narkotyki, środki farmaceutyczne, żywe zwierzęta i rośliny. Szczegółowe listy przedmiotów, które nie mogą znaleźć się w paczce znajdziesz tu a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami.
 

Znajdź odpowiedni karton

Firmy kurierskie wymagają by nadawane przedmioty znajdowały się w kartonach - paczka ma mieć regularny kształt prostopadłościanu. Do pakowanie używaj kartonu odpowiedniej wielkości i trwałości. Jeśli chcesz w tym celu wykorzystać karton wcześniej już użyty, upewnij się, że jest on odpowiednio wytrzymały i sztywny. Nie używaj kartonów, które są już zużyte, słabe - podczas transportu mogą ulec uszkodzeniu. Wytrzymałość a więc grubość kartonu powinna być dopasowana do ciężaru paczki, w przypadku wysyłki cięższych przedmiotów koniecznie użyj kartonu o grubszych ściankach. Niedopuszczalne jest “oklejanie” paczki kartonem
A gdy masz już przygotowany odpowiedni karton, pora zabrać się za pakowanie.
 

Pakowanie - kreatywnie ale z głową

Różne przedmioty wymagają innego sposobu pakowanie, układania i zabezpieczenia i w tym temacie zasada jest jedna - pakuj tak by w miarę możliwości zabezpieczyć wysyłane przedmioty. Twoja paczka będzie wielokrotnie przenoszona, przewożona, mechanicznie sortowana, układana niczym klocki - miej to na uwadze.
 
Jeśli w Twojej paczce znajdują się delikatne i kruche przedmioty, zabezpiecz je np. folią bąbelkową i dodatkowym mniejszym pudełkiem. A układając w kartonie postaraj się aby znalazły się w centralnej części paczki i nie dotykały jego ścianek. Ułóż wszystkie wysyłane przedmioty w kartonie, a pozostałe wolne przestrzenie koniecznie wypełnij wypełniaczem, styropianem, folią bąbelkową, czy kulkami zwiniętego papieru. Przedmioty w paczce muszą być unieruchomione, tak by nie mogły swobodnie przemieszczać się w nim w czasie transportu. Pozbycie się wszystkich wolnych przestrzeni dodatkowo nadaje sztywności paczce, będzie ona mniej podatna na odkształcenie.
 

Nie łącz i nie owijaj!

W żadnym wypadku nie łącz kilku paczek w jedną przesyłkę sklejając ją taśmą czy folią stretch - jest to niedozwolone w standardowych usługach kurierskich. Nie owijaj dodatkowo paczki folią, papierem czy sznurkiem - może to utrudnić jej transport po taśmie w sortowni. Taka paczka będzie wymagała ręcznego sortowania - zostaniesz też obciążony dodatkową opłatą za transport przesyłki niestandardowej. Z naszego doświadczenia wynika, że 90% takich paczek ginie, inne zostają zawrócone do nadawcy. 
 

Bądź czujny - sprawdź 2 razy

Koniecznie sprawdź poprawność etykiet, adresów i danych. Pamiętaj, kurier ma obowiązek nakleić etykiety w Twojej obecności, jeśli nie ma ich przy sobie, zapomniał - nie wydawaj swojej paczki. Jeśli wysyłasz kilka paczek, koniecznie sprawdź czy etykiety zostały prawidłowo naklejone. Dobrą praktyką jest dodatkowe naklejenie własnych naklejek z adresem. Wiele problemów z realizacją transportu dotyczy właśnie błędnie naklejonych etykiet.
 

 

Dowiedz się też:

 

Rozmawiaj z konsultantem