Jak przygotować paczkę dla kuriera?
Zamierzasz wysłać przesyłkę kurierem? Sprawdź jak bezpiecznie zapakować paczkę dla kuriera i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów.
Za jakość przygotowania paczki do transportu odpowiada Nadawca, a nie firma kurierska. Nadawca zobowiązany jest to odpowiedniego przygotowania paczki w sposób umożliwiający jej transport i zabezpieczenia przedmiotów wewnątrz.
5 zasad prawidłowego przygotowania paczki dla kuriera
Przygotowanie paczki dla kuriera, to tak naprawdę nic trudnego, pod warunkiem, że trzymasz się kilku podstawowych zasad.
Skontroluj zawartość paczki
Każdy z przewoźników ma własne regulacje dotyczące transportu paczek i przesyłanych przedmiotów. Poszczególne restrykcje dotyczące przedmiotów mogą się różnić, jednak u wszystkich firm kurierskich jest zakaz przesyłania takich przedmiotów jak: pieniądze, dokumenty osobiste (paszport, prawo jazdy itp) karty płatnicze, czeki, cenne przedmioty jak biżuteria, antyki, dzieła sztuki, narkotyki, środki farmaceutyczne, żywe zwierzęta i rośliny. Szczegółowe listy przedmiotów zabronionych w firmach kurierskich.
Znajdź odpowiedni karton - czyli w czym wysłac paczkę
Firmy kurierskie wymagają by nadawane przedmioty znajdowały się w kartonach - paczka ma mieć regularny kształt prostopadłościanu. Do pakowania używaj kartonu odpowiedniej wielkości i trwałości, najlepiej nowego. Jeśli chcesz w tym celu wykorzystać karton wcześniej już użyty, upewnij się, że jest on odpowiednio wytrzymały i sztywny. Nie używaj kartonów, które są już zużyte, słabe - podczas transportu mogą ulec uszkodzeniu. Wytrzymałość a więc grubość kartonu powinna być dopasowana do ciężaru paczki, w przypadku wysyłki cięższych przedmiotów koniecznie użyj kartonu o grubszych ściankach. Niedopuszczalne jest “oklejanie” paczki kartonem ani owijanie jej folią stretch, ponieważ taka paczka jest paczką niestandardową i podlega dodatkowym, niejedokrotnie bardzo wysokim dopłatom, o czym pisaliśmy w naszym tekście Kiedy Twoja paczka jest niestandardowa?
Pakowanie przesyłek kurierskich
Różne przedmioty wymagają innego sposobu pakowania, układania i zabezpieczenia i w tym temacie zasada jest jedna - pakuj tak by w miarę możliwości zabezpieczyć wysyłane przedmioty. Twoja paczka będzie wielokrotnie przenoszona, przewożona, mechanicznie sortowana, układana niczym klocki - miej to na uwadze.
Jeśli w Twojej paczce znajdują się delikatne i kruche przedmioty, zabezpiecz je np. folią bąbelkową i dodatkowym mniejszym pudełkiem. A układając w kartonie postaraj się aby znalazły się w centralnej części paczki i nie dotykały jego ścianek. Ułóż wszystkie wysyłane przedmioty w kartonie, a pozostałe wolne przestrzenie koniecznie wypełnij wypełniaczem, styropianem, folią bąbelkową, czy kulkami zwiniętego papieru. Przedmioty w paczce muszą być unieruchomione, tak by nie mogły swobodnie przemieszczać się w nim w czasie transportu. Pozbycie się wszystkich wolnych przestrzeni dodatkowo nadaje sztywności paczce, będzie ona mniej podatna na odkształcenie.
Nie łącz paczek i nie owijaj folią stetch
W żadnym wypadku nie łącz kilku paczek w jedną przesyłkę sklejając ją taśmą czy folią stretch - jest to niedozwolone w standardowych usługach kurierskich. Nie owijaj dodatkowo paczki folią, papierem czy sznurkiem - może to utrudnić jej transport po taśmie w sortowni. Taka paczka będzie wymagała ręcznego sortowania - zostaniesz też obciążony dodatkową opłatą za transport. Z naszego doświadczenia wynika, że 90% takich paczek ginie, inne zostają zawrócone do nadawcy, a na większośc nakładana jest dopłata.
Sprawdź dane w zamówieniu
Koniecznie sprawdź poprawność etykiet, adresów i danych nadawcy i odbiorcy paczki. Pamiętaj, kurier ma obowiązek nakleić etykiety w Twojej obecności, jeśli nie ma ich przy sobie, zapomniał - nie wydawaj swojej paczki. Jeśli wysyłasz kilka paczek, koniecznie sprawdź czy etykiety zostały prawidłowo naklejone. Dobrą praktyką jest dodatkowe naklejenie własnych naklejek z adresem. Wiele problemów z realizacją transportu dotyczy właśnie błędnie naklejonych etykiet.
Czytaj więcej:
Czy muszę drukować list przewozowy?
Ile jedzie paczka kurierska
Jak zapakować paczkę kurierską - przewodnik
5 błędów przy wysyłce paczki do Polski