Czytelnia
Paczki do Polski 2023 - najważniejsze informacje

Paczki do Polski 2023 - najważniejsze informacje

Chcesz wysłać świąteczne paczki do Polski z UK lub krajów Unii Europejskiej? Zobacz najważniejsze informacje na temat wysyłki paczek do Polski.

 

 

 

Paczki UK - Polska

1. Jaka jest max. wartość towaru w paczce z UK do Polski?

Deklaracja towaru w paczce z Anglii do Polski nie powinna przekrać 200 zł/ 45 EUR. Nie mamy przypadków, żeby urzędnicy celni podważyli wycenę towarów zadeklarowaną przez nadawcę paczki. Nie należy jednak przesadzić - wysyłka komputera o wartości 1 GBP może budzić podejrzenia:)

2. Czy zapłacę VAT i cło wysyłając paczki do Polski?

Nie zapłacisz VAT-u ani innych opłat jeśli paczka będzie o wartości do 200 zł/45 EUR i wysyłane jest między osobami prywatnymi w celach niehandlowych (np. jako prezent). To Nadawca decyduje, ile warte są jego przedmioty. 

Ważne - jeżeli wysyłasz kilka paczek do jednego odbiorcy ich wartość zostanie zsumowana i mogą pojawić się dopłata VAT jeżeli przekroczy 200 zł/ 45 EUR. Jak tego uniknąć?
a) dokładnie przelicz wartość towaru we wszystkich paczkach i dostosuj ją do 200 zł/45 EUR
b) możesz wpisać różnych odbiorców pod tym samym adresem - jedna paczka idzie do Haliny Kowalskiej, druga do Krzysztofa Kowalskiego, a trzecia do Anny Kowalskiej. Dla agencji celnej to będzie trzech różnych odbiorców.

3. Jak wycenić towary w paczce do Polski?

Ty decydujesz według własnego uznania, ile warte są przedmioty w paczce. Używana koszula czy sweter mogą być warte 5 zł lub 20 zł. Zabawka - 5, 10 lub 15 zł. Zobacz nasz filmik Jak uzupełnić formularz zamówienia na Paczki do Anglii.

4. Czy muszę przygotować dokumenty celne?

Dokumenty celne przygotujemy za Ciebie. Na podstawie danych, które wpiszesz w formularzu zamówienia przygotujemy dokumenty celne i wyślemy mailowo na adres wskazany w zamówieniu. Dokumenty należy wydrukować i w foliowej koszulce lub kopercie dokleić do kartonu, tak, aby pracownicy agencji celnej mieli do nich dostęp. Otrzymasz od nas FV Proformę, jeśli wybrałeś kuriera UPS i dokument CN23, jeśli wysyłasz paczkę kurierem Parcelforce.

5. Ile idzie paczka z Anglii do Polski?

Czas transportu paczki do Polski zależy od wybranej firmy kurierskiej. Średni czas transportu to 3-5 dni roboczych dla usługi UPS i 6-12 dni roboczych dla serwisu Parcelforce. Do czasu transportu nie wlicza się dnia odbioru oraz dni wolnych od pracy (weekendy i święta). 

6. Co mogę wysłać w paczce do Polski po Brexicie?

Możesz wysłać żywność suchą (czekolady, ciastka, herbaty, kawy). Możesz wysłać suplementy diety, ale należy je dokładnie opisać (nazwa, producent, waga opakowania). Inną żywność lub przetwory – wysyłasz na własną odpowiedzialność (nie wpisuj jej w formularzu zamówienia). Nie możesz wysłać towarów niebezpiecznych i zabronionych w transpocie drogowym. Szczegółową listę towarów zabronionych w transporcie do Polski znajdziesz na naszym blogu we wpisie Co można wysłać w paczce do Polski po Brexicie?

7. Ile kosztuje wysyłka paczki do Polski?

Cena transportu paczki do Polski zależy od wagi oraz wymiarów przesyłki. W firmie Parcelforce jest jedna cena dla paczek do Polski do 30 kg - ok. 150 zł/ £29.49. W usłudze kurierskiej UPS cena zależy od wagi i wymiarów paczki.
I tak za 5 kg paczkę zapłacisz £23.49, a 30-kilogramowa przesyłka do Polski będzie kosztowała £31.98 (jeśli wyślesz dwie paczki po 15 kg) lub £39.89 (jeśli wysyłasz jedną cięższą paczkę). Zanim złożysz zamówienie - spakuj, zważ i zmierz swoją paczkę do Polski. Korzystając z usługi UPS i Parcelforce nie musisz czekać na kuriera. Jeśli paczka waży do 20 kg możesz dowieźć ją do wybranego punktu UPS lub do najbliższej placówki Royal Mail/ Post Office. 

8. Jak zapakować paczki do Polski?

Paczki powinny być spakowane w mocny karton, a łączenia zabezpieczone taśmą klejącą. Z kartonu nie mogą wystawać żadne elementy i musi on miec regularny kształ prostopadłościanu. Nie owijaj paczki folią stretch ani żadnym innym materiałem. Taka przesyłka zostanie zakwalifikowana jako niestandardowa i nałożona zostanie dopłata przez firmę kurierską. Zobacz, kiedy paczka do Polski jest niestandardowa.

 

 

 

Paczki do Polski z krajów Unii Europejskiej

1. Jakie wymiary i wagę mogą mieć paczki do Polski?

Max. waga paczki do Polski to 31,5 kg a suma obwodu i długości nie może przekraczać 300 cm.

2. Jakie są ceny paczki do Polski?

Cena paczek do Polski zależy od kraju, z jakiego paczka jest wysyłana, wagi oraz wymiarów przesyłki. W usłudze DPD jest jedna cena dla paczek do 31,5 kg, wybierając GLS lub UPS należy liczyć się z tym, że wycena paczki do Polski zależeć będzie od wagi i wymiarów przesyłki. Przykładowo: 30 kilogramowa paczka z Niemiec do Polski kosztuje 93,69 zł w usłudze DPD, a cena 30 kilogramowej paczki z Holandii do Polski to 96,99 zł.

3. Czy muszę drukować etykietę wysyłając paczkę do Polski?

Nie musisz drukować etykiety na paczkę do Polski, jeśli zdecydujesz się skorzystać z kuriera DPD lub GLS. Jeśli wybierzesz UPS - należy wydrukować etykietę i nakleić ją na paczkę przed przyjazdem kuriera. List przewozowy wyślemy Ci dzień przed przyjazdem kuriera.

4. Ile jedzie paczka do Polski?

Średni czas transportu paczki do Polski w ramach Unii Europejskiej to 5 dni roboczych. Paczki z Niemiec do Polski dostarczane są w ciągu 2-3 dni roboczych, a z Włoch, czy Portugalii do Polski transport trwa ok. 5-7 dni roboczych. Do czasu transportu nie wliczamy dnia odbioru paczki do Polski oraz weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy.

5. Kiedy kurier przyjedzie po paczkę do Polski?

W usługach ekonomicznych DPD i GLS paczki odbierane są w godzinach 9:00 - 18:00 czasu lokalnego. W usłudze UPS można wskazać preferowany przedział czasowy, kiedy kurier może podjechać po paczkę. W 95% kurierzy odbierają paczki do Polski w pierwszym wskazanym terminie. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje losowe, kiedy kurier nie zdąży podjechać po paczkę we wskazanym dniu i odbioór nastąpi kolejnego dnia. Jeśli kurier nie odebrał Twojej paczki - skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta.
 

6. Jak zostanie doręczona paczka w Polsce?

W zależności od kuriera realizującego nasze zamówienia - doręczenie paczki w Polsce może wyglądać nieco inaczej.

Doręczenie paczki do Polski kurier DPD

Kurier DPD podejmie 2 próby doręczenia paczki w Polsce. Jeżeli nie uda się dostarczyć paczki do odbiorcy - kurier zawiezie ją do najbliższego punktu DPD Pick-up lub zostanie zawrócona do nadawcy na jego koszt. Warto śledzić paczkę DPD na stronie przewoźnika, ponieważ w dniu doręczenia paczki można uzyskać numer do kuriera realizującego nasze zamówienie i umówić się z nim na doręczenie paczki. 

Doręczenie paczki do Polski kurier GLS

Pracownik firmy GLS podejmie tylko jedną próbę doręczenia. Jeżeli odbiorca będzie nieobecny paczka zostanie skierowana do najbliższego parcel Shopu GLS i tam będzie można odebrać przesyłkę. Informację na temat adresu miejsca, gdzie można odebrać paczkę będą wskazane na stronie przewoźnika po wpisaniu numeru trackingowego paczki.

Doręczenie paczki do Polski kurier UPS

Paczki do Polski wysłane kurierem UPS będą przez trzy kolejne dni wydawane do doręczenia. Odbiorca otrzyma informację o nieudanej próbie doręczenia. Jeżeli nie jest możliwe skuteczne dostarczenie paczki w Polsce - firma UPS zawróci ja do Nadawcy na jego koszt.

 

 

 

Jak nadać paczkę w punkcie?

Max. waga i wymiary paczki do Polski

Jak zapakować paczkę do Polski na Święta?

Towary zabronione w paczce do Polski na święta 2022

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Paczki z Anglii do Polski

 

 

Paczki z UE do Polski

5 błędów przy wysyłce paczki do Polski 

Jak wysłać paczki do Polski – przewodnik