Czytelnia
Dokumenty potrzebne do odprawy celnej po Brexicie

Dokumenty potrzebne do odprawy celnej po Brexicie

Od 2021 roku, kiedy Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską, wszystkie paczki wysyłane do i z UK wymagają odprawy celnej. Dla Klientów Przesyłarka.pl dokumenty celne są przygotowywane przez nas, a odprawa celna jest już w cenie przesyłki. Zobacz, jakie dokumenty uzupełniamy.

 

 

 

Paczki do UK i paczki do Polski - najważniejsze informacje
1. Nie musisz martwić się formalnościami - dokumenty celne przygotujemy dla Ciebie w cenie usługi.
2. Wskaż grupy towarów w przesyłce do Anglii i wymień je wszystkie. Zobacz filmik instruktażowy Jak uzupełnić formularz zamówienia na Paczki do Anglii
3. W usłudze UPS do UK nie musisz drukować FV Proformy, a w serwisie DHL do UK należy wydrukować FV Proformę oraz dokument CN23 w dwóch kopiach, podpisać i dołączyć do kartonu.
5. Serwis UPS do Polski wymaga wydrukowania FV proformy, a usługa Parcelforce - dokumentu CN23.
6. Wszystkie dokumenty wyślemy Ci na maila najpóźniej dzień przed przyjazdem kuriera wraz ze wskazówkami i instrukcją postępowania.

Paczki do UK

Przesyłki wysyłane między osobami prywatnymi jako prezent, gdzie wartość towaru nie przekracza £135 wymagają zbiorczej odprawy celnej. W zależności, czy wybrany został kurier UPS czy paczka wysyłana jest usługa pocztową DHL, generowane są dwa rodzaje dokumentów: Faktura Proforma (UPS) i dokument CN23 (DHL).

Paczki do Anglii – UPS

Faktura Proforma do odprawy celnej, aby była dobrze wystawiona musi zawierać kilka niezbędnych informacji:

- rodzaj wysyłki – w celach niehandlowych jako prezent;

- dane nadawcy i odbiorcy;

- lokalny numer kontaktowy oraz adres email;

- nazwę towaru;

- kod taryfy celnej;

- liczbę sztuk danego towaru;

- wartość towaru za sztukę oraz całkowitą wartość towaru;

- kraj pochodzenia; 

- podsumowanie: Wartość całkowita/ Liczba paczek w przesyłce/ Waga całkowita;

- data wysyłki;

- podpis nadawcy.

Dokumenty te przygotowywane są w dwóch wersjach językowych (polskim i angielskim). W firmie UPS nadawca nie musi drukować FV Proformy – wysyłamy ją elektronicznie do agencji celnej UPS.

Paczki do Anglii – DHL

Decydując się na wysyłkę paczki do Anglii kurierem DHL, nadawca powinien wydrukować dokument CN23 oraz dodatkowo FV Proformę. Dokumenty celne są przygotowywane przez konsultantów Przesyłarka.pl i wysyłane na maila w dzień przed przyjazdem kuriera. Dokumenty należy wydrukować w 2 kopiach i załączyć z koszulce foliowej, kopercie lub innej przyldze do kartonu, w taki sposób, aby pracownicy agencji celnej mieli do niej dostęp.

FV Proforma w DHL zasadniczo zawiera podobne dane, jak w przypadku firmy UPS, tylko wygląd jest inny oraz akceptowalna jest tylko wersja anglojęzyczna. DHL dodatkowo wymaga podania wagi netto każdego produktu w paczce i wagi brutto. Co przygotowujemy już dla naszych Klientów na podstawie danych przekazanych w zamówieniu.

Dokument CN23 zawiera:

- dane nadawcy i odbiorcy;

- lokalny numer kontaktowy oraz adres email;

- nazwę towaru;

- kod taryfy celnej;

- liczbę sztuk danego towaru;

- wartość towaru za sztukę oraz całkowitą wartość towaru;

- kraj pochodzenia; 

- kategorię wysyłki – prezent;

- nazwę serwisu PREMIUM;

- numer trackingowy;

- data wysyłki;

- podpis nadawcy.

 

Paczki do Polski

Aktualnie wyślesz paczkę do Polski kurierem UPS lub Parcelforce (usługa pocztowa).

Przygotujemy dla Ciebie dokumenty do odprawy celnej oraz wyślemy komplet do wydrukowania, podpisania i dołączenia do paczki. W usłudze UPS akceptujemy max. wartość towaru na poziomie £37/ 200 zł, a w Parcleforce £135/ 675 zł.

Paczki do Polski – UPS

Podobnie, jak w kierunku Polska – UK agencja celna firmy UPS wymaga Faktury proforma. Na kierunku UK – Polska nie mamy jeszcze możliwości wysyłania dokumentów elektronicznie, dlatego Nadawca musi wydrukować je przed przyjazdem kuriera. Wygląd FV jest taki sam, jak w przypadku kierunku Polska – Anglia, z tą różnicą, że na FV z UK do Polski jest już wpisany numer trackingowy przesyłki.

Paczki do Polski – Parcelforce

W usłudze pocztowej Parcelforce, paczki odbiera w UK kurier Parcelforce, a w Polsce doręcza Poczta Polska. Dokument CN23 przygotowujemy na wzorach od firmy Parcelforce wyłącznie w języku angielskim. W sytuacji, kiedy paczka zawiera wiele artykułów i nie mieszczą się one na dokumencie – wtedy pozostała część danych wysyłana jest do Przewoźnika elektronicznie. Dane na dokumencie są takie same, jak w przypadku usługi DHL.

Wielu osobom wydaje się, że procedury celne są skomplikowane i powstrzymują się od wysłania paczek. Nic bardziej mylnego. W Przesyłarce nie musisz martwić się żadnymi formalnościami – odprawę celną zrobimy dla Ciebie w cenie usługi.

Czytaj więcej: