Czytelnia
Paczki z Anglii do Polski - jak wysyłacie

Paczki z Anglii do Polski - jak wysyłacie

Każdego roku między Wielką Brytanią a Polską wysyłanych jest kilkaset tysięcy paczek. Przygotowaliśmy dla was zestawienie, jak wysyłacie paczki za pośrednictwem Przesyłarka.pl i z jakich firm kurierskich korzystacie.


Jeszcze do niedawna zwycięzcą w naszym rankingu była firma DPD UK z usługą International Parcel oraz Drop Off. Za jej pośrednictwem nadawanych było 60% paczek z Anglii do Polski.
Ostatni kwartał i obniżka cen w usłudze Parcelforce zmieniła lidera - aktualnie 54% paczek z UK do Polski wysyłanych jest usługą Parcelforce, 44% DPD i DPD Drop off, a 2% stanowią zamówienia UPS i GLS.

Jak wysyłacie paczki z Anglii do Polski - wykres

Przyjrzyjmy się usługom najpopularniejszych firm kurierskich transportujących paczki z Anglii do Polski.

DPD International Parcel 

Ceny i wymiary paczek z Anglii do Polski - kurier DPD

Kurier DPD stosuje jedną cenę dla paczek od 1 do 31,5 kg.  Za przesyłkę zapłacisz więc, bez względu na jej wagę, 104,45 zł/ £20.89

Max. waga paczki nie może przekroczyć 31,5 kg, zaś obwód paczki nie może być większy niż 300 cm. Obwód paczki liczymy według wzoru: 2x wysokość+ 2 x szerokość + długość = max. 300 cm. Najdłuższy bok nie może być dłuższy niż 175 cm.

Po przekroczeniu max. wagi lub wymiarów, firma kurierska nakłada dopłatę w wysokości £24. Nie ma możliwości odwołania się od decyzji przewoźnika, dlatego przed nadaniem paczki, pamiętaj, aby nie przekraczała ona max. wagi ani wymiarów, ponieważ wtedy koszt usługi znacznie wzrasta.

Ceny i wymiary paczek z Anglii do Polski – usługa DPD Drop Off

Za paczkę w tej usłudze zapłacisz 95,95 zł/ £19.29. Znowu, ustalona jest jedna cena dla przedziału 1-20 kg. W tej usłudze kurierskiej, to Klient dostarcza paczkę do jednego z tysięcy punktów DPD Drop Off w Wielkiej Brytanii.  Waga paczki nie może przekroczyć 20 kg, a jej wymiary po obwodzie 300 cm. Z tym, że najdłuższy bok nie powinien być dłuższy niż 120 cm. Jeżeli paczka przekroczy dopuszczalną wagę i wymiary, wtedy naliczana jest dopłata w wysokości £24.

Ile jedzie paczka z Anglii do Polski

Średni czas transportu przesyłek z UK do Polski trwa 4-5 dni roboczych. Do tego czasu nie wliczamy dnia odbioru paczki oraz dni wolnych od pracy (weekendy oraz święta). W 95% przypadków paczki rzeczywiście doręczone są na 4 dzień roboczy. Zdarzają się przypadki, kiedy Klienci otrzymali przesyłkę z UK już na trzeci dzień po jej nadaniu.

Etykieta – DPD IP i DPD Drop Off

W obu tych usługach Klient ma obowiązek wydrukować etykietę przed przyjazdem kuriera i nakleić ją na paczkę. W oddziale nie przyjmą paczki bez etykiety, a jeśli kurier odbierze przesyłkę bez listu przewozowego może się ona zagubić lub znacznie wydłużyć transport. Paczki nadane bez etykiety mogą zostać obarczone dopłatą, ponieważ kurier może oznaczyć opcję transportu priorytetowego (lotniczego), który jest znacznie droższy niż usługa drogowa.

Ubezpieczenie paczek w DPD IP i DPD Drop Off

W cenie podstawowej paczka z Anglii do Polski jest ubezpieczona do wartości SDR, czyli ok. 42 zł za kg. Jeżeli wysyłany towar ma wyższą wartość, można podwyższyć poziom ubezpieczenia do kwoty 2 000 zł. Koszt podwyższenia ubezpieczenia to 1% zadeklarowanej wartości, nie mniej niż 42 zł.
 

Parcelforce

Cena i wymiary paczki z Anglii do Polski – Parcelforce

Firma Parcelforce stosuje jedną cenę dla paczek od 1 do 30 kg. Za transport z Wielkiej Brytanii do Polski zapłacisz 97,49 zł/ £19.29. Jest to najtańsza opcja kurierska w formule „od drzwi do drzwi”.

Parcelforce jest częścią Royal Mail i dosyć restrykcyjnie przestrzega regulaminu i prawa BHP dla kurierów, dlatego też paczki nie mogą być cięższe niż 30 kg, a wymiar nie może przekroczyć 300 cm (suma obwodu podstawy i wysokości opakowania nie może przekroczyć 300 cm, obliczane według wzoru: 2xH + 2xW + L = max. 300 cm (gdzie: H - wysokość; W - szerokość; L - długość, najdłuższy bok).

Najdłuższy bok w usłudze Parcelforce nie może przekroczyć 150 cm.

Jeżeli zostanie złamany Regulamin i paczki będą cięższe lub większe – firma nakłada na Nadawcę dopłatę w wysokości £50. Dlatego przy nadaniu paczki z UK tym kurierem należy bardzo ostrożnie i dokładnie zważyć i zmierzyć paczkę, aby uniknąć dopłaty. Bardziej racjonalną cenowo opcją jest nadanie dwóch paczek, niż przekroczenie wagi/wymiarów jednej.

Ile trwa transport Parcelforce z Anglii do Polski

Z doświadczenie wiemy, że paczki dostarczane są czwartego dnia roboczego od dnia odebrania przez kuriera licząc. Firma nie stosuje gwarantowanego czasu dostawy paczki.

Etykieta w Parcelforce

Usługa Parcelforce jest o tyle wygodna, że Klient nie musi drukować listu przewozowego – kurier będzie miał etykietę ze sobą. Obowiązkiem nadawcy jest upewnienie się, że zostanie ona w jego obecności naklejona na paczkę, a przy nadaniu więcej niż jednej paczki – dopilnowanie, aby kurier prawidłowo nakleił listy przewozowe.

Ubezpieczenie paczek – Parcelforce

Firma stosuje dosyć restrykcyjne formy ubezpieczenia. Paczki z Anglii do Polski ubezpieczone są do kwoty 500 zł, ale tylko od zagubienia. Ubezpieczenie nie obejmuje uszkodzenia przesyłki w trakcie transportu. Jeżeli chcesz doubezpieczyć przesyłkę na ewentualność uszkodzenia – koszt takiej usługi to 15 zł do wartości 500 zł i odpowiednio więcej przy wyższej wartości towaru. Max. ubezpieczenie to 2 000 zł. 

Każda z firm kurierskich ma swoje mocne i słabe strony. Klient musi zdecydować, co jest dla niego ważniejsze i wygodniejsze. 

Czytaj więcej:

Paczki do Anglii - zamów kuriera
Paczki z Anglii do Polski - nadaj je samodzielnie

Rozmawiaj z konsultantem