Czytelnia
Paczki do Anglii – rozmowa z ekspertem

Paczki do Anglii – rozmowa z ekspertem

Wielu z nas ma rodziny i znajomych w Wielkiej Brytanii. Możemy pozostać z nimi w kontakcie i wysyłać paczki do Anglii. Rozmawiamy z ekspertem z serwisu Przesyłarka.pl o wysyłce przesyłek do UK.

 

 

Anna Zubel: Czy możesz powiedzieć nam, jak najlepiej wysłać paczki do Anglii?

Katarzyna Maziak: Najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem na wysyłkę paczki do Anglii jest skorzystanie z usług firm kurierskich. 

Dlaczego jest to rekomendowana metoda wysyłki paczek do UK?

Ponieważ kuriera możesz zamówić online 24/7, bez wychodzenia z domu, bez stania w kolejkach i w rozsądnej cenie. Chcąc wysłać 20 kilogramową paczkę do Anglii Pocztą Polską zapłacisz 199 zł, a czas doręczenia podawany na stronie Poczty Polskiej to 7-9 dni roboczych. Współpracujemy z firmą Parcelforce, która odbiera paczki w UK a w Polsce doręcza je Poczta Polska i widzimy, że czas doręczenia wynosi ponad 15 dni roboczych. Nie jestem więc pewna czy te 7-9 dni jest dotrzymywanych przy wysyłce paczek z Polski do UK. Kurierzy, z którymi współpracujemy w Przesyłarka.pl dostarczają paczki do UK w 3-7 dni roboczych i to w niższej cenie.Jaka zatem jest cena paczki do Anglii na Przesyłarka.pl?

Cena przesyłki do Anglii zależy od jej wagi i wymiarów, czyli tzw. wagi gabarytowej. Najtańsze paczki do Anglii wyślesz kurierem DHL. 2 kg przesyłka do UK kosztuje 113,49 zł kurierem DHL i 115,49 zł kurierem UPS. Za 20 kg paczkę do Anglii trzeba zapłacić 127,49 zł w firmie DHL i 146,49 zł u przewoźnika UPS. W porównaniu do cen na Poczcie, Klient zyskuje ponad 70 zł. Jeżeli więc chcesz tanio, pewnie i szybko wysłać paczkę do Anglii – polecam UPS lub DHL.

Jaki jest najszybszy kurier do Anglii?

Co dwa tygodnie dokonujemy analizy czasu dostarczenia paczek przez współpracujące z nami firmy kurierskie. Aktualnie najszybszym kurierem do Anglii jest UPS. Większość paczek dostarczana jest na 3-5 dzień roboczy. Mówię większość, ponieważ zdarzają się pojedyncze przypadki, kiedy paczka zostanie błędnie przesortowana i jej czas wydłuży się. Jednak UPS utrzymuje średni czas dostarczenia paczek do UK w ciągu 3 – 5 dni roboczych. Czyli paczka odebrana przez kuriera w poniedziałek już w czwartek, piątek może być dostarczona do odbiorcy w Anglii, Walii czy Szkocji. Kurier DHL również utrzymuje dobry czas transportu, jest on jednak dłuższy o ok. 2 dni robocze od UPS.

Wiem, że dużym problemem dla ludzi jest odprawa celna. Jak sobie z tym radzicie?

Zaraz po Brexicie rzeczywiście nie do końca wiadomo było, jak wysyłać te paczki do Anglii, jakie dokumenty są wymagane i jaka jest max. wartość towaru. Czy wystąpi VAT i cło, czy nie. Minęło półtorej roku od pamiętnego 1-go stycznia 2021 i znamy już wszystkie formalności, mamy wypracowane i sprawdzone procedury działania. W Przesyłarka.pl Klient nic nie musi wypełniać – wszystkie dokumenty celne przygotowujemy za niego. Wystarczy złożyć zamówienie, a nasi konsultanci zajmują się resztą. Jeżeli wysyłamy paczkę do Anglii kurierem DHL – musimy wydrukować etykietę oraz dokumenty celne, które otrzymamy mailem przed nadaniem paczki. Wybierając kuriera UPS do przesyłki do Anglii nie musimy drukować żadnych dodatkowych dokumentów – wszystko jest przesyłane do agencji celnej w formie elektronicznej. Także dokumenty celne nie są najmniejszym problemem przy wysyłaniu paczek do UK.

Wiemy już, że radzicie sobie z dokumentami, a co z dodatkowymi opłatami typu VAT i co z cłem?

Odnośnie do dopłat celnych sprawa jest dosyć prosta – wszystkie paczki oznaczamy, że są wysyłane jako prezent. Przepisy i praktyka pokazują, że wysyłając do UK prezenty od osoby indywidualnej do osoby indywidualnej, której wartość nie przekracza £39 (ok. 200 zł) nie są naliczane żadne dopłaty celne. Wysyłamy nawet prezenty o wartości do £135 (ok. 675 zł) i na tysiące wysłanych paczek, klienci zgłosili nam tylko kilka dopłat – wyłącznie VAT-u. 

No tak, ale co, jeśli wiem, że mój towar jest droższy niż £39?

Dokumenty celne są przygotowywane na podstawie deklaracji nadawcy. Czyli nawet jeśli jest warty więcej, wciąż możesz zadeklarować taką kwotę, ile dla Ciebie, dla nadawcy, warty jest wysyłany towar w paczce do Anglii. Kurtka, o ile nie ma metki z ceną, może być warta 300 zł, 200 zł lub 20 zł. Na przestrzeni półtorarocznej zdarzyły nam się dwa przypadki, kiedy agencja celna podważyła deklaracje Klienta i było to na kierunku Anglia – Polska. Klient wysłał 30 kg paczkę i wycenił ją na £0,5, co zastanowiło agenta celnego. PO naszej interwencji, paczkę jednak zwolniona do doręczenia. Drugi przypadek, to klient wysyłał kilkadziesiąt sztuk słuchawek (jako prezent) i wycenił całość na kilka funtów. To już było podejrzane i Klient musiał dosłać rzeczywistą wartość towaru do agencji celnej i zapłacić VAT (cło nie wystąpiło, ponieważ wartość i pochodzenie towaru nie wskazywały na to). Poza tymi przypadkami – przesyłki do Anglii idą sprawnie i odprawiane są bez problemów.

Dobrze, to wysyłam w paczce do UK laptopa. Jest wart ok. 1000 zł, a ja deklaruję 200 zł. Laptop ulegnie uszkodzeniu. Ile otrzymam odszkodowania?

Deklaracja na potrzeby celne jest niezależna od deklaracji do ubezpieczenia. W firmie DHL możesz ubezpieczyć paczkę do 2000 zł (za dodatkową opłatą). Jeżeli przesyłka zostanie uszkodzona lub zaginie, to składamy reklamację do DHL z potwierdzeniem wartości towaru (paragonem lub FV) i uznawana jest kwota, którą potwierdzimy odpowiednimi dokumentami. W firmie UPS także ubezpieczenie jest niezależne od deklaracji celnej. W tym przypadku max. wartość to 675 zł. 

Patrząc na twoje wyjaśnienie mam wrażenie, że wszystko wróciło do normy i paczki do Anglii możemy wysyłać, jak przed Brexitem. Zgadza się?

Dokładnie. Spokojnie możemy wysyłać paczki do UK bez zbędnych formalności i w dobrej cenie – tak, jak przed Brexitem. Jeżeli mielibyście Państwo jakieś wątpliwości lub pytania – zapraszamy. Chętnie na nie odpowiemy.

Dziękuję za rozmowę. 

 

Czytaj więcej:

Przesyłki kurierskie do UK – to musisz wiedzieć

Paczki do Anglii – porównujemy kurierów

Paczki do Anglii i paczki do Polski po Brexicie