Czytelnia

List przewozowy - co to takiego

List przewozowy inaczej zwany jest etykietą. To dokument, który potwierdza przyjęcie paczki do transportu przez przewoźnika.


Na etykiecie znajdują się najczęściej: dane nadawcy paczki (imię i nazwisko, adres odbioru, zawartość paczki oraz waga przesyłki). Znajdują się tam także dane odbiorcy przesyłki (adres doręczenia, numer kontaktowy do odbiorcy) oraz dane zleceniodawcy, jeśli jest inny niż nadawca paczki.

Na liście przewozowym znajdziesz także kod kreskowy, który powiązany jest z numerem trackingowym przesyłki. Dzięki temu kodowi, paczki są skanowane w oddziale przyjęcia, w trakcie transportu w sortowniach oraz w oddziale doręczającym. Kod kreskowy na liście przewozowym ma zaszyte dokładne informacje o przesyłce. Jeżeli dochodzi do zagubienia paczki w transporcie, to główną przyczyną jest odklejenie się etykiety, po której można identyfikować paczki.

Jak nadać paczkę bez drukowania etykiety?

Jeżeli nie masz drukarki, a chcesz wysłać paczkę – możesz zamówić kuriera, który przywiezie gotowy list przewozowy. 

Sprawdź, który kurier przywiezie etykietę, a przy których usługach musisz wydrukować etykietę przed przyjazdem kuriera.

Naklejanie etykiety na paczki

UWAGA! Jeżeli nadajesz więcej paczek i to kurier przyjechał z gotowymi etykietami – dopilnuj, aby odpowiednio nakleił je na paczki. Jeżeli tego nie zrobisz – paczki mogą pójść „na krzyż”. 

Dowód nadania

Przy odbiorze przesyłki, kurier naklei etykietę na paczkę, a nadawcy powinien zostawić kopię listu przewozowego. Taką etykietę należy zachować, ponieważ stanowi ona dowód nadania paczki i może być wymagana do ewentualnej reklamacji uszkodzenia lub zagubienia przesyłki.