Czytelnia
Jak zwrócić towar kupiony online za granicą?

Jak zwrócić towar kupiony online za granicą?

Wielu z nas kupuje produkty w zagranicznych sklepach. Posiadają one w ofercie towary, które nie są dostępne w Polsce lub ich cena jest znacznie niższa niż na rodzimym rynku. Co w sytuacji, gdy zamówiony sprzęt lub odzież nie pasują i chcemy je zwrócić? Możesz odesłać towar wybierając międzynarodową usługę kurierską na Przesylarka.pl.

 

Czy mogę zawrócić przedmiot kupiony za granicą?

Prawo Unii Europejskiej reguluje politykę zakupów i zwrotu towarów nabytych online w innym kraju członkowskim. Konsument ma prawo do odstąpienia od umowy zakupu w ciągu 14 dni od jej zawarcia i 14 dni na odesłanie towaru sprzedawcy. Przy rezygnacji z zakupu online za granicą nie trzeba podawać przyczyny – jest to jednostronna wola nabywcy i nie wymaga zgody sprzedawcy. Warto zapoznać się z polityką zwrotów danego sklepu online.

Kto ponosi koszt zwrotu towaru do sklepu za granicę?

Dyrektywa Unijna mówi, że w przypadku zwrotu przesyłki do sprzedawcy, to konsument ponosi koszt wysłania paczki za granicę. Sprzedawca zwraca konsumentowi wartość zakupu towaru oraz koszt wysyłki paczki do konsumenta. 

Jak odesłać towar do sklepu za granicą? 

Ponieważ to konsument pokrywa koszt zwrotu paczki, warto wybrać najtańszą opcję wysyłki. W serwisie Przesylarka.pl porównasz oferty kilku firm kurierskich i wybierzesz tę, która najlepiej spełni Twoje wymagania. Porównasz oferty kurierów na paczki międzynarodowe firm DPD, GLS, UPS, DPD UK oraz Parcelforce. 

Wysyłka paczki do Niemiec, Holandii, Belgii czy innego kraju europejskiego jest prosta i nie wymaga rejestracji. Porównasz kurierów i zamówisz wysyłkę paczki za granicę w ciągu 3 minut, a ceny zaczynają się już od kilkudziesięcu złotych.

Ile trwa transport paczki międzynarodowej?

Czas transportu paczki z Polski do krajów Unii Europejskiej zależy od odległości tego kraju oraz wybranej usługi kurierskiej. I tak średni czas transportu paczki z Polski do Niemiec wynosi ok. 2-4 dni roboczych, a paczki do Irlandii są doręczane najczęściej na 5-7 dzień roboczy. 

Informacje na temat czasu transportu paczek międzynarodowych znajdziesz w naszym wpisie Ile jedzie paczka kurierska.

Czy muszę drukować etykietę?

To, czy konieczne jest drukowanie etykiety zależy od tego, jaką firmę kurierską wybierzesz. Usługa DPD i GLS nie wymaga drukowania etykiety, natomiast chcąc nadać paczkę kurierem UPS należy wydrukować list przewozowy i nakleić go na paczkę. 

Więcej na temat wysyłki bez konieczności drukowania listu przewozowego.

Czy przesyłka jest ubezpieczona?

Tak, każda paczka w transporcie międzynarodowym jest ubezpieczona. 


  • Wysyłając paczkę z Polski za granicę firmą DPD – w cenie towar jest ubezpieczony do 1 000 zł. Nadawca może podwyższyć poziom ubezpieczenia, jednak wymaga to dodatkowej opłaty.
  • Wysyłając przesyłki międzynarodowe GLS, w razie uszkodzenia lub zagubienia, otrzymasz odszkodowanie w wysokości iloczynu pełnych kilogramów i współczynnika SDR (ok. 42 zł za każdy kilogram wagi rzeczywistej paczki). Możesz za dodatkową opłatą ubezpieczyć towary do 4 000 zł.
  • Paczki międzynarodowe wysyłane UPS są ubezpieczone do wartości 323 zł lub 8,33x SDR za każdy kilogram wagi. Możesz ubezpieczyć towar za dodatkową opłatą.

Pamiętaj – bez względu na to jak ubezpieczysz paczkę – firma kurierska wypłaci odszkodowanie do wartości rzeczywistej wysyłanego towaru. Warto zachować potwierdzenie płatności lub rachunek z zagranicznego sklepu online.

Jeżeli wciąż masz pytania odnośnie wysyłki paczek za granicę – skontaktuj się z naszymi konsultantami. Pomożemy.

Czytaj więcej:

Nadałem paczkę za granicę, kiedy będzie na miejscu?

Gdzie jest moja paczka? Jak śledzić przesyłkę?

Krok po kroku - jak zwrócić towar kupiony online