czytelnia
Waga gabarytowa paczki czyli o co w tym chodzi?

Waga gabarytowa paczki czyli o co w tym chodzi?

Osoby korzystające z usług kurierskich zapewne nie raz spotkały się z terminem “waga gabarytowa paczki”. Z naszych doświadczeń wiemy jednak, że nawet Ci, którzy często wysyłają przesyłki kurierskie nie rozumieją lub mylą ten termin z wagą rzeczywistą.

 

Waga gabarytowa, czasem określana jako waga objętościowa, wolumetryczna, określa objętość przesyłki. I mimo, że w nazwie terminu jest słowo “waga” z wagą kilogramową paczki nie ma nic wspólnego. Waga objętościowa wyliczana jest na podstawie wzoru:

 

długość cm x szerokość cm x wysokość cm  /  6000 (przelicznik wybranej firmy kurierskiej)

 

Sprawdźmy zatem wagę gabarytową na przykładzie paczki:
  • długość: 80 cm
  • szerokość: 60 cm
  • wysokość: 40 cm
  • waga rzeczywista: 32 kg

 

Wymiary paczki - jak mierzyć

 

80 x 60 x 40 / 6000 = 192 000 / 6000 = 32  
W naszym przypadku waga gabarytowa paczki wynosi 32 kg

 

Po co waga gabarytowa?

Dla firm kurierskich ważna jest przestrzeń, jaką paczki zajmują “na pace”. Dlatego w przypadku przesyłek lekkich ale o dużych wymiarach (często nieproporcjonalnych do swej wagi rzeczywistej) firmy kurierskie podczas wyceny usług biorą pod uwagę wagę gabarytową (objętościową) a nie wagę rzeczywistą.
 
Inaczej? Duża paczka ale o małej wadze zajmuje więcej miejsca, niż mała paczka ale cięższa paczka. To dlatego firmy kurierskie w takich przypadkach w kalkulacji kosztów transportu biorą pod uwagę wagę objętościową, w przypadku kiedy jest ona większa niż waga rzeczywista.
 
Jaśniej? Wyliczona waga objętościowa naszej paczki to 32 kg - a waga rzeczywista to 5 kg. W tej sytuacji firma kurierska w wycenie weźmie pod uwagę wagę objętościową, w innej sytuacji w wycenie usługi brana byłaby waga rzeczywista.

 

Czy muszę obliczać wagę gabarytową?

Korzystając z Przesyłarki nie musisz nic wyliczać - całą kalkulację wykona kalkulator wyceny.

 

Kalkulator wyceny paczki - Przesyłarka.pl

Kalkulator wyceny paczki w serwisie Przesyłarka.pl
 

Przeczytaj także:

Dopłata do przesyłki – z czego wynikają dodatkowe koszty?

Nadaj paczkę kurierem