Czytelnia
Dopłaty UPS w okresie szczytu paczkowego

Dopłaty UPS w okresie szczytu paczkowego

Wielkimi krokami zbliżają się strategiczne momenty w działaniu firm kurierskich: Black Friday, Cyber Monday, Mikołaj i w końcu Święta Bożego Narodzenia. W tym okresie firma UPS wprowadza dodatkowe opłaty dla przesyłek niestandardowych, dużych i przekraczających dozwolone limity.

Klienci wysyłający paczki firmą UPS (zarówno w serwisie krajowym, jak i międzynarodowym) muszą liczyć się z dodatkowymi dopłatami. Czyli do już obowiązujących dopłat naliczona będzie dodatkowa opłata.

 

 

Niestandardowe przesyłki UPS

Dodatkowa opłata za paczki niestandardowe wynosi 20 zł. UPS kwalifikuje przesyłkę jako niestandardową, jeżeli spełni ona jeden z poniższych punktów:

  • Przedmioty opakowane w zewnętrzne kontenery wysyłkowe wykonane z metalu lub drewna,

  • Paczka o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym: np. tuby, bębny, beczki, wiadra, opony itp., które nie są całkowicie zamknięte w opakowaniu zewnętrznym z tektury falistej,

  • Przedmioty o kształcie okrągłym, cylindrycznym, owalnym, o nieregularnych kształtach, z wystającymi elementami lub z lepką powierzchnią, uniemożliwiające swobodne zsuwanie się (np. z gumy itp.),

  • Przedmioty, których zawartość stanowią luźne, ciężkie elementy lub płyny (w tym chemikalia),

  • Paczki, których dłuższy bok przekracza 100 cm lub drugi dłuższy bok przekracza 76 cm,

  • Paczki, których waga rzeczywista jest większa niż 32 kg,

  • Przesyłki, w których średnia waga paczki w przesyłce przekracza 32 kg i waga każdej paczki nie jest określona w dokumencie źródłowym lub w automatycznym systemie wysyłkowym UPS,

  • UPS zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za dodatkową obsługę dla każdej paczki, która w ocenie UPS wymaga specjalnej obsługi.


Nie owijaj paczki folią stretch. Owinięta zostanie zakwalifikowana jako niestandard.

Duża paczka UPS

Dopłata za Dużą paczkę wynosi 285 zł. Firma UPS kwalifikuje przesyłkę jako "Duża paczka", kiedy jej obwód (liczony jako 2 x szerokość + 2 x wysokość + długość) są większe niż 300 cm, ale mniejsze niż 400 cm. Minimalna waga takiej paczki do wyceny to 40 kg + opłata za dużą paczkę + opłata sezonowa za dużą paczkę.

Jeżeli chcesz wysłać paczkę do Anglii, przesyłki z UK do Polski lub do innego kraju UE – przed wyceną dokładnie zważ i zmierz przesyłkę. Czasem korzystniej będzie nadać dwie mniejsze paczki niż wysłać jedną, na którą UPS dorzuci dodatkowe opłaty.

Przesyłki przekraczające dozwolone limity UPS

UPS definiuje przesyłki jako przekraczające dozwolone limity, jeśli:

- waga rzeczywista przekracza 70 kg;

- najdłuższy bok jest dłuższy niż 274 cm;

- obwód (liczony jako 2 x szerokość + 2 x wysokość + długość) jest większy niż 400 cm.

Generalnie UPS nie przyjmuje takich paczek do transportu, ale jeżeli przesyłka przekraczająca dozwolone limity znajdzie się w sieci UPS, zostanie na nią nałożona bardzo wysoka opłata (1 365 zł)

Przesyłarka, jako pośrednik i broker nie ma wpływu na regulamin firm kurierskich. Klient powinien odpowiednio przygotować paczkę do transportu i wycenić ją zgodnie z rzeczywistą wagą i wymiarami.

Jak bezpiecznie wysłać paczkę?

1. Zważ zapakowaną przesyłkę i dodaj 1-2 kg (nasze domowe wagi nie są skalibrowane).

2. Zmierz zapakowaną przesyłkę i dodaj po 2 cm na każdy bok (karton może się odkształcić i zmienić rozmiar w trakcie sortowania).

3. Dokładnie zabezpiecz przedmioty w paczce i wypełnij wolne przestrzenie.

4. Nie owijaj kartonu folią stretch ani żadnym innym materiałem czy sznurkiem.

5. Najlepiej przed wysyłką paczki zrób zdjęcie kartonu na wadze i z miarką – będziesz mieć dowód, jeżeli UPS lub inna firma kurierska błędnie zweryfikują wagę lub wymiary przesyłki.

Dopłaty do przesyłek w firmie UPS obowiązują od 2.10.2022 do 14 stycznia 2023 roku.

Czytaj więcej:

Kiedy Twoja paczka jest niestandardowa?

Przesyłki niestandardowe

Dopłaty do paczek niestandardowych

Paczki wyłącznie w kartonie