Czytelnia

Co można wysłać kurierem?

Wysyłka paczki kurierem jest coraz bardziej popularna. Polacy wysyłają coraz więcej przesyłek kurierskich krajowych i międzynarodowych. Ale nie wszystkie przedmioty nadają się do transportu kurierskiego. Zobacz, czego nie wyślesz w paczce kurierem.
 


Co wysyłamy kurierem?

Najczęściej kurierem wysyłamy ubrania, książki, zabawki, drobne upominki, małe AGD, elektronikę, a także części motoryzacyjne. I mimo że, usługi kurierskie są dziś łatwo dostępne, popularne i coraz częściej z nich korzystamy, wciąż w paczkach lądują przedmioty zakazane, wykluczone z transportu kurierskiego. Co roku pojawiają się “pomysłowe” paczki, zawierające żywe zwierzęta, rośliny, fajerwerki, broń czy nawet ludzkie prochy. To kilka bardziej oczywistych przykładów, jednak “nadużyć” jest znacznie więcej, a to jednoznacznie pokazuje, że osoby korzystające z usług kurierskich systematycznie, nie do końca znają regulamin transportu. Z drugiej strony trudno się dziwić, skoro na liście przedmiotów zakazanych znajdziemy np. artykuły spożywcze, tak często będące elementem przesyłek wysyłanych do bliskich.

Znajomość regulaminu jest więc podstawą do uniknięcia niepotrzebnych problemów. Co prawda firmy kurierskie nie kontrolują zawartości każdej przesyłki, jednak w razie podejrzenia trzeba mieć świadomość konsekwencji jakie będą musiały być poniesione. Należy pamiętać, że Nadawca wysyłając paczkę, poświadcza zapoznanie się z regulaminem przewoźnika, a kurier w razie podejrzenia ma prawo rozpakować przesyłkę i sprawdzić jej zawartość. W przypadku wykrycia w przesyłce przedmiotów zakazanych (chemikalia, żywe zwierzęta, rośliny) transport paczki zostanie wstrzymany w oddziale. Nadawca paczki jest zobowiązany do jej odbioru w wyznaczonym terminie, a po jego przekroczeniu paczka zostaje zniszczona.

W sytuacji gdy niedozwolone przedmioty uszkodziły lub zniszczyły inne paczki, pomieszczenie lub zagroziły bezpieczeństwu lub zdrowiu osób postronnych Nadawca paczki zostanie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody.

Każdy z przewoźników posiada własny regulamin, określający zasady transportu paczek oraz listę tzw. przedmiotów zakazanych. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże ci w szybkiej weryfikacji zawartości. Niemniej zawsze rekomendujemy zapoznać się z pełnym regulaminem wybranego przewoźnika, lub w razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym DOK.

Towary zabronione w paczce - czego nie wyślesz kurierem - Przesylarka.pl

Przedmioty zakazane, czyli czego nie możesz wysłać kurierem

Pewnie domyślasz się, że nie można przesyłać przedmiotów, które są zakazane i niedozwolone prawem lub przepisami, jak narkotyki, broń czy wymagające specjalnych warunków transportu i zezwoleń ( żywe rośliny i zwierzęta, części ludzkie, organy, prochy). Zakaz ten wydaje się oczywisty, a jednak wciąż zdarzają się takie przesyłki.

Druga grupę stanowią przedmioty może mniej oczywiste, a jednak wyłączone z transportu firm kurierskich. Zatem czego nie powinno być w Twojej paczce?

  • Pieniądze i dokumenty

​Na liście przedmiotów zakazanych znajdują się pieniądze (banknoty, monety - także kolekcjonerskie), wszelkie karty płatnicze, papiery wartościowe, czeki a także  dokumenty (prawo jazdy, paszport).

  • Alkohol i substancje płynne

Alkohol i inne płyny  w szczególności w opakowaniach szklanych znajdują się na liście przedmiotów zakazanych większości firm kurierskich. Głównie ze względu na łatwość rozbicia i zalania pozostałych przesyłek. Rozbite szkło to również niebezpieczeństwo dla osób postronnych.Niektóre firmy kurierskie dopuszczają wysyłkę alkoholu pod warunkiem dopełnienia wymagań dotyczących specjalnego opakowanie - jednak nie ponoszą odpowiedzialności, zatem wysyłka będzie na własną odpowiedzialność i w razie uszkodzenia nie będzie możliwe odszkodowanie.

  • Przedmioty wartościowe

​Biżuteria, antyki, dzieła sztuki, kamienie szlachetne,  to kolejna grupa przedmiotów, których transportu nie podejmują się firmy kurierskie. Problem stanowi trudna do oszacowania wartości przedmiotów. Wykluczają te przedmiotu z usług standardowych firmy kurierskie zabezpieczają się więc przed problemami wynikającymi z roszczeń i reklamacji. Decydując się na wysyłkę takich przedmiotów, łamiesz regulamin i robisz to na własną odpowiedzialność.

  • Materiały wybuchowe, żrące, niebezpieczne

Transport wszystkich materiałów niebezpiecznych, żrących, trujących, reguluje europejska umowa ADR (obowiązującą w Polsce od 1975). Materiały ADR to substancje i przedmioty wybuchowe, gazy palne, niepalne, substancje i gazy trujące, ciekłe materiały łatwopalne oraz różne materiały i substancje niebezpieczne. W grupie tej znajdują się np. farby, różne środki czystości, czy płyny motoryzacyjne znajdujące się np. w akumulatora, silnikach (stąd też konieczność opóźnienia i oczyszczenia elementów motoryzacyjnych przed wysyłką).  

  • Broń i amunicja

Grupa ta obejmuje zarówno broń, części broni, amunicję, kamizelki kuloodporne a także imitację broni. Możesz się zdziwić, w tej grupie znajdują się wszystkie przedmioty ostre - także np. noże kuchenne, noże turystyczne, scyzoryki. Niektóre osoby decydują się na ryzyko i wysyłają np. Kuchenne noże - pamiętaj, że artykuły te muszą być tylko oryginalnych opakowaniach, a wysyłka jest na własną odpowiedzialność.

  • Organizmy żywe lub martwe

W standardowych usługach kurierskich zakazany jest transport zarówno żywych jak i martwych organizmów, oraz ich części (futra, poroża, skóry). Mimo to nadal zdarzają się paczki zawierające np. owady, gady. Jeśli chcesz wysłać żywe rybki, rośliny sprawdź usługi poczty - która w swej ofercie ma transport żywych organizmów według określonych zasad.

  • Artykuły spożywcze

Można rzec, temat rzeka. Generalnie artykuły spożywcze, a w szczególności produkty szybko psujące się są zakazane w usługach wszystkich firm kurierskich. Podobnie jak produkty znajdujące się w opakowaniach szklanych - miody, domowe syropy, soki, przetwory, czyli wszystko co po uszkodzeniu opakowania może się wylać i zalać inne przesyłki. Z doświadczenia wiemy, że to właśnie artykuły spożywcze jak kiełbasy, czekolady, słodycze są częstym elementem zawartości paczki. Dlatego zawsze informujemy o możliwych konsekwencjach. Wysyłasz na własną odpowiedzialność.

  • Wyroby tytoniowe

Wszystkie wyroby tytoniowe są zabronione - bez względu na ilość. Decydując się na wysyłkę takich wyrobów, robisz to na własną odpowiedzialność i musisz liczyć się z ich konsekwencjami.

Czego jeszcze nie wysyłamy w ramach standardowych usług kurierskich?

Meble, blaty, okna, kuchenki, sprzęt AGD, elementy samochodowe (takie jak drzwi samochodowe, maski, zderzaki), duże telewizory, monitory  - to przedmioty, które wysyłamy transportem dedykowanym, na specjalnie przygotowanych do tego paletach. W paczce kurierskiej nie powinny się znaleźć też: leki, kosmetyki płynne w szczególności perfumy. Jeśli decydujesz się na wysyłkę jakiegokolwiek z wyżej wymienionych przedmiotów, pamiętaj, że w razie uszkodzenia, zniszczenia będziesz musiał ponieść konsekwencję złamania regulaminu Przewoźnika.

Przeczytaj nasz wpis Jak wysłać lekarstwa kurierem

Jeśli masz wątpliwości co do zawartości swojej paczki - skontaktuj się z naszym DOK.

Przedmioty zakazane w DPD, GLS, UPS, Parcelforce:

Czytaj więcej:

5 błędów przy wysyłce paczki do Polski

Co można wysłać w paczce do Anglii i do Polski po Brexicie?

Jak wysłać paczkę DPD z domu