Czytelnia
Jak wysłać lekarstwa kurierem?

Jak wysłać lekarstwa kurierem?

Czy można wysłać lekarstwa w paczkach? Czy kurier przetransportuje medykamenty w przesyłkach międzynarodowych? Opisujemy, jak działają firmy kurierskie i co można transportować.


Firmy kurierskie uwzględniają leki na receptę, bez recepty oraz suplementy diety jako towar zakazany w transporcie międzynarodowym. Nadawca decydując się na wysłanie leków robi to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność. Oznacza to, że w przypadku zagubienia lub uszkodzenia towaru nie podlega on żadnemu ubezpieczeniu i reklamacji. 

Zdarzają sie sytuacje, kiedy nasi bliscy lub znajomi mieszkają i pracują w innym kraju europejskim i potrzebują pilnie leku z Polski. Jeżeli musisz wysłać lekarstwa - pamiętaj o odpowiednim zapakowaniu ich i zabezpieczeniu do transportu. Najlepiej oprócz oryginalnego opakowania zastosuj dodatkowe pudełko lub owiń je innym materiałem, który zamortyzuje wstrząsy w trakcie transportu.

Wolne przestrzenie w paczce powinny być wypełnione tak, aby umieszczone w niej towary nie przemieszczały się i nie były narażone na mechaniczne uszkodzenia.

Lekarstwa przeważnie wymagają odpowiedniego środowiska i specjalnego transportu. Istotna jest szczególnie temperatura. Samochody dostawcze lub ciężarówki używane do przewozu standardowych paczek nie są do tego przystosowane. Przed wysyłką leków kurierem przeczytaj dokładnie ulotkę i upewnij się, że nie wymagają one specjalnej temperatury przechowywania. Jeżeli taka jest wymagana - zastanaów się, czy chcesz wysłać leki.
Warto mieć na względzie fakt, że każda standardowa przesyłka w usługach ekonomicznych zostanie przetransportowana razem z innymi paczkami zawierającymi różnego rodzaju towary.  Ponadto przesyłka nie tylko zostanie przewieziona zwyczajnym transportem, ale też przejdzie przez maszyny sortujące co może mieć wpływ na jakość wysyłanych leków.

 

Rozporzadzenie Ministra Zdrowia na czas pandemii

W związku z zaistniałą sytuacją sanitarną na świecie, zostały wprowadzone restrykcje przez poszczególne państwa odnośnie transportu leków. Polski rząd wprowadził zakaz wysyłania za granicę artykułów medycznych tj. maseczek, rękawiczek czy żeli antybakteryjne itp.  Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia.