czytelnia
Jak wysłać części samochodowe kurierem?

Jak wysłać części samochodowe kurierem?

W grupach dyskusyjnych i na forach motoryzacyjnych często pojawia się pytanie dotyczące możliwości wysyłki kurierem sprzedawanych przez użytkowników “moto elementów”. W Internecie znajdziemy wiele informacji dotyczących wysyłki części motoryzacyjnych - niestety wiele z nich traktuje temat pobieżnie.
W ramach standardowych usług kurierskich istnieje możliwość wysyłki, jednak nie wszystkie firmy kurierskie dopuszczają transport części samochodowych, a te które to umożliwiają - mają jasno określone reguły ich wysyłki.  Każda z firm, ma regulamin i zasady dotyczące zarówno dopuszczonych przedmiotów, jak i ich pakowania. Tak jest i w przypadku części motoryzacyjnych.

 

Sprawdź co możesz wysłać

W transporcie standardowym zakazana jest wysyłka takich części jak silnik, akumulator, skrzynia biegów, napinacze pasów bezpieczeństwa, poduszki powietrzne. Elementy ciężkie i o dużych wymiarach, takie jak skrzynie biegów - mogą być transportowane wyłącznie na paletach. Podobnie rzecz się ma z transportem elementów o nieregularnych kształtach, jak drzwi samochodowe, zderzak. Przesyłarka nie oferuje transportu palet, w tej sytuacji najlepiej skorzystać z transportu świadczonego przez firmę spedycyjną np. Schenker, Raben.
Standardową przesyłką kurierską możemy wysłać małe części i elementy samochodowe tj. filtry, części układów hamulcowych, wycieraczki, kierownicę, części układu kierowniczego. Oświetlenie i części oświetlenia wysyłamy na własną odpowiedzialność. Ze względu na rozmiar i wagę, problematyczna może być wysyłka opon, felg czy kół - w szczególności, że aktualnie w większości firm wymogiem jest ich zapakowanie w karton. Należy jednak pamiętać, że każda opona lub felga, musi być zapakowana w karton osobno. Nie mam możliwości ich łączenia. 

 

Karton, folia, styropian

Obecnie większość firm kurierskich wymaga, aby wysyłany przedmiot znajdował się w kartonie o regularnych kształtach prostopadłościanu. W przypadku wysyłki opon (kół), niektóre firmy kurierskie dopuszczają jeszcze  inny sposób pakowania, jednak należy przyjąć, że standardem jest wysyłka przesyłek o regularnych kształtach. Przesyłka o nieregularnych kształtach może zostać zakwalifikowana jako przesyłka niestandardowa, co wiąże się z wyższą opłatą lub odmową przyjęcia do transportu. 
Do pakowania stosuj odpowiednie pudła kartonowe - 3 lub 5 warstwowe, które są trwalsze i bardziej wytrzymałe. W zabezpieczaniu przedmiotów świetnie sprawdza się folia bąbelkowa, którą można nabyć w  marketach budowlanych. By unieruchomić przedmiot wykorzystaj styropianowe kształtki, poduszki powietrzne, wypełniacze, a nawet papierowe kulki ze starych gazet - zasada: “brak wolnej przestrzeni w kartonie”.

 

Pakuj tak, by Twoja przesyłka nie uszkodziła innych paczek

Co to oznacza? Wszystkie części motoryzacyjne, które wysyłasz muszą być czyste.  Absolutnie nie mogą zawierać resztek oleju, paliwa czy smaru. To podstawowa zasada wysyłki części i elementów motoryzacyjnych. Pozostawiony olej, smar, paliwo podczas transportu mogą się wylać i uszkodzić, zniszczyć inne przesyłki. W takiej sytuacji przewoźnik będzie miał prawo obciążyć nadawcę dodatkową opłatą. W przypadku wycieku płynu z paczki, firma kurierska może odmówić transportu paczki lub zutylizować ją.
Dołóż starań aby wysyłane części zostały odpowiednie w paczce zabezpieczone i unieruchomione. Zdarza się, że podczas transportu źle zabezpieczone elementy przebijają karton, a nawet wypadają z niego. Dlatego zwróć na to uwagę i nie pozostawiaj wolnych przestrzeni w kartonie.
Zadbaj by wszystkie ostre i wystające elementy zostały właściwie zabezpieczone - unikniesz ich uszkodzenia ale i zabezpieczysz przed ewentualnym zniszczeniem paczki (ostre, wystające elementy mogą przebić karton). W tym celu wykorzystaj np. Folię stretch a następnie dodatkowo owiń element gazetą lub tekturą.
 
Chcesz wysłać części motoryzacyjne kurierem - zapytaj o aktualne zasady ich wysyłki.