Czytelnia
Doręczenia paczek w Polsce

Doręczenia paczek w Polsce

Czekasz na przesyłkę krajową lub międzynarodową? Zobacz, jakie zasady obowiązują w poszczególnych firmach kurierskich, które doręczają paczki w Polsce.

Paczki krajowe

Jeżeli Twoją paczkę doręcza kurier DPD Classic, zwyczajowo przy pierwszej nieudanej próbie doręczenie następuje kolejna. Jeżeli jest ona nieskuteczna – przesyłka wraca do oddziału i jest magazynowana przez 7 dni. W tym czasie warto skontaktować się z Działem Obsługi Klienta Przesyłarki, aby zaaranżować kolejne doręczenie. Jeżeli odbiorca jest nieobecny, po 7 dniach paczka jest zawracana do nadawcy na jego koszt.

 

W firmie DHL, jeżeli kurier nie zastanie odbiorcy pod adresem, zazwyczaj podejmowana jest kolejna próba lub kurier pozostawia awizo ze wskazaniem gdzie i kiedy Odbiorca może odebrać paczkę osobiście. W przypadku, kiedy druga próba doręczenia jest nieskuteczna, paczka jest magazynowana przez 7 dni kalendarzowych, po tym terminie wraca do nadawcy na jego koszt. 

 

Nasi konsultanci mogą interweniować i pomóc w kolejnym doręczeniu, jednak nie zawsze firmy kurierskie godzą się na to.

 

Paczki międzynarodowe

 

Jeżeli czekasz na paczkę międzynarodową i dostarcza ją firma GLS, to zwyczajowo następuje jedna próba doręczenia. Jeśli kurier nie zastanie odbiorcy pod wskazanym adresem może zostawić paczkę w najbliższym punkcie ParcelShop, aby odbiorca osobiście ją odebrał.

 

Kurierzy firmy UPS podejmą trzy próby dostarczenia przesyłki. Jeżeli wszystkie okażą się nieskuteczne – paczka jest zawracana na koszt zleceniodawcy.

Kurier DPD podejmie dwie próby doręczenia paczek. Jeżeli obie będą nieskuteczne – przesyłka jest magazynowana przez 7 dni. W tym czasie warto skontaktować się z Działem Obsługi Klienta Przesyłarki, aby zaaranżować kolejne doręczenie. Jeżeli odbiorca jest nieobecny, po 7 dniach paczka jest zawracana do nadawcy na jego koszt. Jeżeli odbiorca odmówi przyjęcia paczki – jest ona zawracana do nadawcy.


Najczęściej więc kurierzy podejmują 2 lub trzy próby doręczenia paczki. Jeżeli odbiorca jest nieobecny, możliwe jest pozostawienie paczki u sąsiada lub w najbliższym punkcie danej firmy kurierskiej.

Warto zatem śledzić status paczki, a jeśli pojawi się informacja o nieudanej próbie doręczenia, skontaktować się z naszym DOK. Zaaranżujemy dostawę przesyłki. Paczki najczęściej będą magazynowane przez 7 dni i w ciągu tego czasu należy je skutecznie odebrać, w przeciwnym razie będą zawrócone do nadawcy na jego koszt.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli odbiorca odmówi przyjęcia paczki – wtedy jest ona najczęściej automatycznie zawracana do nadawcy.

Pamiętaj, że kurier nie zawsze dzwoni przed doręczeniem przesyłki – warto zatem samodzielnie sprawdzać tracking paczek.

Czytaj więcej:
Jak wysłac paczki do Polski - przewodnik