Czytelnia
Świąteczne przysmaki – co można wysłać w paczce

Świąteczne przysmaki – co można wysłać w paczce

Świąteczne przesyłki zawierają nie tylko prezenty dla najbliższych, ale także artykuły spożywcze i gotowe potrawy, które wysyłamy najbliższym. Co można wysyłać kurierem, a na jakie produkty należy uważać?

 

Co jest zakazane?

Firmy kurierskie nie chcą przewozić produktów, które łatwo się psują, są delikatne, płynne lub w szklanych opakowaniach. Dlaczego? W wyniku uszkodzenia szklanego opakowania i rozlania się cieczy, paczka taka może uszkodzić i zabrudzić inne przesyłki oraz maszyny do sortowania. Poza tym, pracownicy sortowni nie mogą być narażeni na kontakt z substancjami płynnymi o nieznanym pochodzeniu – nie każdy domyśli się, że czerwona ciecz na paczce, to barszcz.

Co więcej, jeśli transport trwa 9 dni roboczych, a w paczce znajdują się gotowe potrawy – wydzielają one nieprzyjemny zapach, co dla pracowników magazynów i przeładowni może być uciążliwe, a odbiorcy paczki także nie przyniesie spodziewanej radości.

Co można wysłać?

Radzimy trzymać się zasady, aby nie wysyłać towarów łatwopsujących się i płynnych. Jeśli w paczce świątecznej znajdzie się czekolada, cukierki lub mak to raczej nic się z nimi nie stanie, ale jeśli będzie w niej kiełbasa, smażona ryba lub barszcz w słoiku – może być różnie. 

Wysyłka na własne ryzyko

Możemy nadać paczkę na własne ryzyko, mając na względzie możliwe konsekwencje. Jeżeli wysyłamy w jednej paczce miód płynny oraz laptopa i dojdzie do uszkodzenia przesyłki, firma kurierska nie wypłaci odszkodowania ze względu na fakt, że zawartość paczki stanowiły towary zakazane (miód). Zatem wysyłając tego typu towary, trzeba liczyć się z ewentualnością, że w razie uszkodzenia paczki – nie otrzymamy rekompensaty. 

Najważniejsze wskazówki

- Wybieraj produkty stałe, o dłuższym terminie ważności, które będą bezpieczne w transporcie drogowym.

- Wybieraj mocne, trwałe i bezpieczne opakowania towarów do ich zabezpieczenia oraz nowe kartony, najlepiej 5-warstwowe.

- Puste przestrzenie w paczce powinny być wypełnione folią lub innymi wypełniaczami, które zabezpieczą towary przed wstrząsami w trakcie transportu i przeładunku.

- Wstrzymaj się od wysyłania produktów płynnych, łatwopsujących się i w szklanych opakowaniach.

- Nadaj paczkę odpowiednio szybko, aby dotarła do adresata na czas.

Udanych przygotowań do Świąt.

 

Czytaj także: 

Paczki na Święta? Nie zwlekaj z wysyłką.

Co można wysłać w paczce do Anglii i do Polski po Brexicie?