Czytelnia
Jak wysłać paczkę z i do Niemiec

Jak wysłać paczkę z i do Niemiec

Sprawdziliśmy jak najszybciej i najtaniej możesz wysłać paczkę z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski. Zobacz, jaki kurier do i z Niemiec sprawdza się najlepiej.

Według ostatnich danych statystycznych, w Niemczech jest już ponad 600 tysięcy Polaków i liczba ta wzrasta z roku na rok. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost zapotrzebowania na transport osób i przesyłek na kierunku do i z Niemiec. W erze cyfryzacji, szybkiej wymiany informacji, zmieniają się nasze wymagania i potrzeby. Coś, co funkcjonowało kilka lat wstecz, dziś często okazuje się historią. Chcemy szybko, łatwo, wygodnie i.. tanio. 
 

 

Poczta Polska i Deutsche Post

Dla wielu to wciąż podstawowe rozwiązanie, dla innych znak przeszłości - Poczta Polska. Nadając paczkę z Polski do Niemiec musimy się liczyć z wydatkiem od 90 do 153 zł (w zależności od gabarytów i wagi samej przesyłki). Średni czas doręczenia to 4 dni. To rozwiązanie nie jest złe, jednak wiąże się z dużym zaangażowaniem z naszej strony. Naszą paczkę należy dostarczyć do placówki pocztowej, a to często łączy się z “odstaniem swojego” w kolejce. No dobrze, plusem jest miła pani w okienku i możliwość nawiązania nowych relacji w trybie offline. 

A jak wygląda sprawa z nadaniem paczki z Niemiec? Tu możemy skorzystać z usługi instytucji Deutsche Post, a dokładnie Deutsche Post/DHL, który realizuje przesyłki międzynarodowe. W tej opcji, w zależności od gabarytów paczki, zapłacimy od 17.99 EUR - 44.99 EUR. Całość realizowana jest przez firmę DHL, a czas doręczenia  wynosi 3 dni (czyli dzień krócej). Nieco wygodniejszy jest również proces składania zamówienia, który możemy zrealizować online, korzystając z kalkulatora wyceny, a następnie przedzierając się przez formularz zamówienia firmy DHL - jest to jednak opcja dla tzw. hard userów. Mniej zaawansowani mogą skorzystać z tradycyjnej formy zamówienia offline, bezpośrednio w oddziale DP. 

Firmy przewozowe/ busy

Firmy przewozowe, czyli popularne busy, oprócz regularnego przewozu osób oferują także transport przesyłek. To jedna z popularnych opcji wysyłki paczek, przesyłek gabarytowych i sprzętu sportowego, z i do Niemiec. Wśród wielu firm, których ogłoszenia znajdziemy w sieci, możemy wybrać tę, której trasa przejazdu jest najbliżej nas. Należy pamiętać, że usługa tego typu realizowana jest wyłącznie na określonych trasach przejazdu. Po wcześniejszym kontakcie - najczęściej telefonicznym, ustalamy sposób dostarczenia przesyłki, na szczęście niektóre firmy oferują bezpośredni odbiór pod wskazanym adresem - a to spore udogodnienie. W innym przypadku to na nas spoczywa obowiązek dostarczenia przesyłki. 

Średni koszt przewozu przesyłki o wadze 31 kg to wydatek około 80-130 zł (w zależności od wybranego przewoźnika). I należy przyznać, w przypadku większych i nietypowych przesyłek to atrakcyjna cenowo, a także czasowo opcja - dostawa zwykle wynosi 1-2 dni. Musimy jednak pamiętać, że nadanie i odbiór jest ściśle uzależniony od trasy i czasu przejazdu. Co więcej, taka przesyłka nie jest ubezpieczona i w razie uszkodzenia jesteśmy zdani na uczciwość przewoźnika. 
 

Rodzina i znajomi

Rodzina, przyjaciele, znajomi i znajomi znajomych, czyli tzw. przesyłka “przy okazji”  to chętnie wykorzystywana opcja przesyłania paczek. Koszt usługi, a raczej przysługi jest bliżej nieokreślony i jak łatwo się domyślić uzależniony od siły wzajemnych relacji. To opcja dająca duże poczucie bezpieczeństwa oraz pewność dostarczenie paczki. 

Co w sytuacji, kiedy potrzebujemy pilnie przesłać paczkę, a nikt z rodziny i znajomych nie jedzie w określonym kierunku? Tu z pomocą przychodzi tak prężnie rozwijający się - carpooling, mniej lub bardziej formalny, jednak zawsze wymagający od nas nieco więcej zaufania. Kierowcy podróżujący na różnych kierunkach oferują wolne miejsce w samochodzie, obniżając tym samym własne koszty przejazdu. Wśród wielu ofert z łatwością znajdziemy również oferty przewozu przesyłek i przedmiotów. 

Gdzie znajdziemy taką ofertę - tu z pomocą przychodzą społecznościowe grupy tematyczne, gdzie osoby podróżujące w określonych kierunkach oferują swój bagażnik. Koszt takiej usługi ustalamy indywidualnie z kierowcą. W większości przypadków tu także jesteśmy zobligowani do dostosowania się do miejsca i godziny nadania i odbioru przesyłki. 

Kurier z Polski do Niemiec 

Przesyłka kurierska to wygodna opcja, jednak w wielu przypadkach wydaje się być nadal dość droga. 

Można zamówić transport paczki bezpośrednio w firmie kurierskiej. Musimy jednak pamiętać, że firmy typu DPD, DHL, UPS etc, nastawione są głównie na Klienta biznesowego, hurtowego i często nie mają oferty dla osób indywidualnych lub ich cena jest bardzo wysoka (w okolicach 125 zł za paczkę z Polski do Niemiec). Ponadto formularz zamówienia i metody płatności na stronach firm kurierskich nie są przystosowane do naszych wymagań, a  przecież  zamówienie paczki powinno być intuicyjne, szybkie i wygodne. Dla osób indywidualnych firmy kurierskie oferują punkty nadań, gdzie można przynieść swój pakunek, ale czy jest to wygodne? Jeśli nadajemy paczkę 5 kg - możemy podjechać do punktu, ale jeśli nasza paczka waży ponad 20 kg - może być ciężko. Co zatem? 

Porównywarki usług kurierskich

Dobrą alternatywą dla wyżej wspomnianych form transportu paczek są porównywarki usług kurierskich, będące prawdziwym agregatem różnych firm kurierskich. Co oferują? Jedno to oszczędność czasu - tu w kilka sekund otrzymamy wycenę kilku firm kurierskich. Dwa - cena, różnice pomiędzy zamówieniem dokonanym bezpośrednio na stronie kuriera, a pośrednika wynoszą od kilku do kilkunastu złotych/euro. Trzy - wygoda - całe zamówieniem skladamy online w ciągu kilku minut, bez rejestracji i zbędnych formalności, dokonujemy finalizacji, opłacając zamówienie wybraną walutą i metodą płatności. Wygodnie - prawda? Co więcej, to kurier odbiera paczkę spod wskazanego adresu i doręcza “do drzwi” odbiorcy, a średni czas realizacji usługi to 3 dni. Coś jeszcze? Tak- bezpieczeństwo. Wszystkie towary są ubezpieczone i w razie uszkodzenia ich w transporcie drogowym, możemy ubiegać się o wypłatę odszkodowania od firmy kurierskiej. Przykładowo, 30 kg paczkę z Polski do Niemiec może wysłać przez serwis Przesyłarka.pl w cenie 59,99 zł kurierem DPD, a z Niemiec do Polski płacąc 89,99 zł.

 

Przewoźnik

Czas realizacji

Sposób nadania

Cena Niemcy - Polska

Cena Polska - Niemcy

Poczta Polska 4 dni Doręczenie do placówki ND 90-130 zł
Deutsche Post 3 dni Od drzwi do drzwi 44,99 EUR ND
Firmy przewozowe/ busy 1-2 dni Od drzwi do drzwi/ doręczenie do wskazanego miejsca 80 - 120 zł 80 - 120 zł
Znajomi/ carsharing 1-2 dni Od drzwi do drzwi/ doręczenie do wskazanego miejsca Ustalane indywidualnie Ustalane indywidualnie
Firmy kurierskie 2-3 dni Doręczenie do punktu/ od drzwi do drzwi 15.30 EUR (nadanie w punkcie) i 24 EUR odbiór od nadawcy 125 zł nadanie w punkcie
Przesyłarka.pl - porównywarka usług kurierskich 2-3 dni Od drzwi do drzwi 89,99 zł 59,99 zł

* Porównanie zostało wykonane na stronach internetowych firm kurierskich i przewozowych, Poczty Polskiej, Deutsche Post, Przesylarka.pl dla paczek o wadze 30 kg, max. obwodzie 300 cm i wartości 500 zł

Czytaj więcej:
Kurier do Niemiec
Paczki do Niemiec

 

 

Fot. Ricardo Gomez Angel/ Unsplash