Czytelnia
Jak wysłać paczkę z i do Niemiec

Jak wysłać paczkę z i do Niemiec

Sprawdziliśmy jak najszybciej i najtaniej możesz wysłać paczkę z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski. Zobacz, jaki kurier do i z Niemiec sprawdza się najlepiej.

Według ostatnich danych statystycznych, w Niemczech jest już ponad 600 tysięcy Polaków i liczba ta wzrasta z roku na rok. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost zapotrzebowania na transport osób i przesyłek na kierunku do i z Niemiec. W erze cyfryzacji, szybkiej wymiany informacji, zmieniają się nasze wymagania i potrzeby. Coś, co funkcjonowało kilka lat wstecz, dziś często okazuje się historią. Chcemy szybko, łatwo, wygodnie i.. tanio. 
 

 

Poczta Polska i Deutsche Post

Dla wielu to wciąż podstawowe rozwiązanie, dla innych znak przeszłości - Poczta Polska. Nadając paczkę z Polski do Niemiec musimy się liczyć z wydatkiem od 90 do 153 zł (w zależności od gabarytów i wagi samej przesyłki). Średni czas doręczenia to 4 dni. To rozwiązanie nie jest złe, jednak wiąże się z dużym zaangażowaniem z naszej strony. Naszą paczkę należy dostarczyć do placówki pocztowej, a to często łączy się z “odstaniem swojego” w kolejce. No dobrze, plusem jest miła pani w okienku i możliwość nawiązania nowych relacji w trybie offline. 

A jak wygląda sprawa z nadaniem paczki z Niemiec? Tu możemy skorzystać z usługi instytucji Deutsche Post, a dokładnie Deutsche Post/DHL, który realizuje przesyłki międzynarodowe. W tej opcji, w zależności od gabarytów paczki, zapłacimy od 17.99 EUR - 44.99 EUR. Całość realizowana jest przez firmę DHL, a czas doręczenia  wynosi 3 dni (czyli dzień krócej). Nieco wygodniejszy jest również proces składania zamówienia, który możemy zrealizować online, korzystając z kalkulatora wyceny, a następnie przedzierając się przez formularz zamówienia firmy DHL - jest to jednak opcja dla tzw. hard userów. Mniej zaawansowani mogą skorzystać z tradycyjnej formy zamówienia offline, bezpośrednio w oddziale DP. 

Firmy przewozowe/ busy

Firmy przewozowe, czyli popularne busy, oprócz regularnego przewozu osób oferują także transport przesyłek. To jedna z popularnych opcji wysyłki paczek, przesyłek gabarytowych i sprzętu sportowego, z i do Niemiec. Wśród wielu firm, których ogłoszenia znajdziemy w sieci, możemy wybrać tę, której trasa przejazdu jest najbliżej nas. Należy pamiętać, że usługa tego typu realizowana jest wyłącznie na określonych trasach przejazdu. Po wcześniejszym kontakcie - najczęściej telefonicznym, ustalamy sposób dostarczenia przesyłki, na szczęście niektóre firmy oferują bezpośredni odbiór pod wskazanym adresem - a to spore udogodnienie. W innym przypadku to na nas spoczywa obowiązek dostarczenia przesyłki. 

Średni koszt przewozu przesyłki o wadze 31 kg to wydatek około 80-130 zł (w zależności od wybranego przewoźnika). I należy przyznać, w przypadku większych i nietypowych przesyłek to atrakcyjna cenowo, a także czasowo opcja - dostawa zwykle wynosi 1-2 dni. Musimy jednak pamiętać, że nadanie i odbiór jest ściśle uzależniony od trasy i czasu przejazdu. Co więcej, taka przesyłka nie jest ubezpieczona i w razie uszkodzenia jesteśmy zdani na uczciwość przewoźnika. 
 

 

Rodzina i znajomi

Rodzina, przyjaciele, znajomi i znajomi znajomych, czyli tzw. przesyłka “przy okazji”  to chętnie wykorzystywana opcja przesyłania paczek. Koszt usługi, a raczej przysługi jest bliżej nieokreślony i jak łatwo się domyślić uzależniony od siły wzajemnych relacji. To opcja dająca duże poczucie bezpieczeństwa oraz pewność dostarczenie paczki. 

Co w sytuacji, kiedy potrzebujemy pilnie przesłać paczkę, a nikt z rodziny i znajomych nie jedzie w określonym kierunku? Tu z pomocą przychodzi tak prężnie rozwijający się - carpooling, mniej lub bardziej formalny, jednak zawsze wymagający od nas nieco więcej zaufania. Kierowcy podróżujący na różnych kierunkach oferują wolne miejsce w samochodzie, obniżając tym samym własne koszty przejazdu. Wśród wielu ofert z łatwością znajdziemy również oferty przewozu przesyłek i przedmiotów. 

Gdzie znajdziemy taką ofertę - tu z pomocą przychodzą społecznościowe grupy tematyczne, gdzie osoby podróżujące w określonych kierunkach oferują swój bagażnik. Koszt takiej usługi ustalamy indywidualnie z kierowcą. W większości przypadków tu także jesteśmy zobligowani do dostosowania się do miejsca i godziny nadania i odbioru przesyłki. 

Kurier z Polski do Niemiec 

Przesyłka kurierska to wygodna opcja, jednak w wielu przypadkach wydaje się być nadal dość droga. 

Można zamówić transport paczki bezpośrednio w firmie kurierskiej. Musimy jednak pamiętać, że firmy typu DPD, DHL, UPS etc, nastawione są głównie na Klienta biznesowego, hurtowego i często nie mają oferty dla osób indywidualnych lub ich cena jest bardzo wysoka (w okolicach 125 zł za paczkę z Polski do Niemiec). Ponadto formularz zamówienia i metody płatności na stronach firm kurierskich nie są przystosowane do naszych wymagań, a  przecież  zamówienie paczki powinno być intuicyjne, szybkie i wygodne. Dla osób indywidualnych firmy kurierskie oferują punkty nadań, gdzie można przynieść swój pakunek, ale czy jest to wygodne? Jeśli nadajemy paczkę 5 kg - możemy podjechać do punktu, ale jeśli nasza paczka waży ponad 20 kg - może być ciężko. Co zatem? 

Porównywarki usług kurierskich

Dobrą alternatywą dla wyżej wspomnianych form transportu paczek z Niemiec do Polski są porównywarki usług kurierskich, będące prawdziwym agregatem różnych firm kurierskich. Co oferują? Jedno to oszczędność czasu - tu w kilka sekund otrzymamy wycenę kilku firm kurierskich. Dwa - cena, różnice pomiędzy zamówieniem dokonanym bezpośrednio na stronie kuriera, a pośrednika wynoszą od kilku do kilkunastu złotych/euro. Trzy - wygoda - całe zamówieniem skladamy online w ciągu kilku minut, bez rejestracji i zbędnych formalności, dokonujemy finalizacji, opłacając zamówienie wybraną walutą i metodą płatności. Wygodnie - prawda? Co więcej, to kurier odbiera paczkę spod wskazanego adresu i doręcza “do drzwi” odbiorcy, a średni czas realizacji usługi to 3 dni. Coś jeszcze? Tak- bezpieczeństwo. Wszystkie towary są ubezpieczone i w razie uszkodzenia ich w transporcie drogowym, możemy ubiegać się o wypłatę odszkodowania od firmy kurierskiej. Przykładowo, 30 kg paczkę z Polski do Niemiec może wysłać przez serwis Przesyłarka.pl w cenie 59,99 zł kurierem DPD, a z Niemiec do Polski płacąc 89,99 zł.

 

Przewoźnik

Czas realizacji

Sposób nadania

Cena Niemcy - Polska

Cena Polska - Niemcy

Poczta Polska 4 dni Doręczenie do placówki ND 90-130 zł
Deutsche Post 3 dni Od drzwi do drzwi 44,99 EUR ND
Firmy przewozowe/ busy 1-2 dni Od drzwi do drzwi/ doręczenie do wskazanego miejsca 80 - 120 zł 80 - 120 zł
Znajomi/ carsharing 1-2 dni Od drzwi do drzwi/ doręczenie do wskazanego miejsca Ustalane indywidualnie Ustalane indywidualnie
Firmy kurierskie 2-3 dni Doręczenie do punktu/ od drzwi do drzwi 15.30 EUR (nadanie w punkcie) i 24 EUR odbiór od nadawcy 125 zł nadanie w punkcie
Przesyłarka.pl - porównywarka usług kurierskich 2-3 dni Od drzwi do drzwi 89,99 zł 59,99 zł

* Porównanie zostało wykonane na stronach internetowych firm kurierskich i przewozowych, Poczty Polskiej, Deutsche Post, Przesylarka.pl dla paczek o wadze 30 kg, max. obwodzie 300 cm i wartości 500 zł

Czytaj więcej:
Kurier do Niemiec
Paczki do Niemiec

 

 

Fot. Ricardo Gomez Angel/ Unsplash