Czytelnia
Nadajesz paczkę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Nadajesz paczkę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Coraz częściej osoby indywidualne wysyłają paczki za pośrednictwem Przesyłarka.pl. Całe zamówienie jest bardzo proste, natomiast warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pomogą nam bezpiecznie i prawidłowo wysłać przesyłkę.
 


Dane na liście przewozowym
Za każdym razem w momencie nadania paczki należy zweryfikować poprawność danych na liście przewozowym. Przy kurierze wskazane jest sprawdzenie, czy adres nadania oraz doręczenia zgadza się z danymi podanymi w zamówieniu. W przypadku nadania dwóch lub więcej paczek ważne jest także, aby dopilnować poprawnego przydzielenia etykiet na paczki. Kurierzy nie mają obowiązku weryfikacji danych na kartonie i w przypadku braku informacji ze strony Nadawcy przyklejają etykiety losowo, co może powodować, że paczki pójdą "na krzyż".
Dowód nadania
Przy odbiorze przesyłki kurier powinien zostawić nadawcy dowód, że paczkę od niego odebrał. Jest to o tyle istotne, że w razie uszkodzenia lub zagubienia przesyłki, firma kurierska będzie wymagała poświadczenia, że przesyłka została rzeczywiście wysłana. Dlatego, nawet jeśli kurier nie bedzie miał przy sobie potwierdzenia - spiszmy krótką notatkę, na której kurier podpisze się.

Zdjęcie paczki
Od 2019 roku firmy kurierskie nakładają wysokie dopłaty za paczki, których waga rzeczywista lub wymiary są większe niż dopuszczalne u danego Przewoźnika i większe niż zadeklarowane w zamówieniu. Wysokimi dopłatami objęte są także paczki, które nie są propopadłościanem i opakowane są w materiał, który uniemożiiwia swobodne przesuwanie paczek po sorterze. Przed nadaniem paczki - zrób jej zdjęcie na wadze i najlepiej z miarką. Będzie to stanowiło dowód przy ewentualnej reklamacji w firmie kurierskiej. 

Na co zwrócić uwage w poszczególnych usługach

DPD Classic, DPD i Świat Przesyłek, Parcelforce oraz GLS:

- w tych usługach kurier przyjeżdza po odbiór paczki z gotowym listem przewozowym, jeżeli kierowca nie posiada takiego dokumentu nie należy wydawać paczki. W takiej sytuacji prosimy o kontakt z naszym biurem. Kurier powinien zostawić potwierdzenie nadania przesyłki, jeżeli sam tego nie zrobi najlepiej upomnieć się o ten dokument.

DPD International Parcel oraz UPS Standard i UPS Express Saver:

- przed odbiorem paczki przez kuriera Nadawca ma obowiązek wydrukowania listu przewozowego na paczkę. Brak tego dokumentu może skutkować problemami z doręczeniem. Jeżeli Nadawca nie posiada wydrukowanej etykiety nie należy wydawać paczki kurierowi. W przypadku tej usługi kurierzy rzadko kiedy zostawiają potwierdzenie nadania, dlatego etykieta jest bardzo ważną kwestią.

Uwaga: Wyjątkiem jest usługa UPS Standard oraz UPS Express Saver, jeżeli podczas składania zamówienia zostanie wykupiona usługa 'no printer'. Wówczas kurier przyjeżdża z gotową etykietą na przesyłkę. Usługa ta jest dodatkowo płatna.

DPD Drop Off:

- w tej usłudze Nadawca jest zobowiązany do samodzielnego nadania paczki w wybranym punkcie DPD. Aby punkt przyjął przesyłkę niezbędne jest wydrukowanie listu przewozowego, który Nadawca otrzymuje na adres e-mail po opłaceniu zamówienia.

Fot. Pixabay

Czytaj więcej:
Czy musze drukować list przewozowy?