Czytelnia
Cena paliwa, a cena usługi kurierskiej

Cena paliwa, a cena usługi kurierskiej

Dlaczego zmienia się cena usługi kurierskiej w trakcie roku i z czego wynika ta zmiana?

Pewnie zauważacie Państwo, że kilka razy w roku zmienia się cena oferowanej przez Przesyłarka.pl usługi kurierskiej. Waloryzacja robiona jest zarówno w górę (ceny są wyższe), jak i w dół (ceny są niższe) i zależy od stosowanej w danej firmie kurierskiej wysokości opłaty paliwowej.
 


Opłata paliwowa zależna jest od cen paliwa na rynku światwym i każda firma kurierska nakłada opłatę paliwową w różnej wysokości. Zawsze jest ona jednak wyrażona w % w odniesieniu do podstawowej ceny transportu.

W sierpniu 2022 opłata paliwowa DPD jest na poziomie – 29,90% dla paczek o wadze do 20 kg i 36% dla paczek powyżej 20 kg.

W kwietniu i maju 2022 roku wysokość opłaty paliwowej wyglądała następująco:

DPD – 29,90% dla paczek o wadze do 20 kg i 36% dla paczek powyżej 20 kg.

Jeszcze na początku tego roku opłata paliwowa DPD kształtowała się następująco: do 20 kg – 19,3%, a powyżej 20 kg – 23%.

Oznacza to, że paczka, która na początku roku kosztowała 123 zł (100 zł transport + 23 zł opłaty paliwowej) już w kwietniu kosztowała 136 zł (100 zł transport + 36 zł opłaty paliwowej).

Podobnie sytuacja wygląda w innych firmach kurierskich GLS, UPS, DHL i Parcelforce. Kiedy ceny paliw spadną, a sytuacja na rynku paliwowym ustabilizuje się i zostanie obniżona dopłata paliwowa, wówczas ceny transportu także będą dostosowane do wysokości wskaźnika stosowanego przez firmy kurierskie.

Aktualne poziomy dopłat paliwowych możesz sprawdzić na stronie przewoźnika.

Dopłata paliwowa DPD

Dopłata paliwowa GLS

Dopłata paliwowa UPS

Dopłata paliwowa DHL

Czytaj więcej:

5 składników ceny paczki kurierskiej
 

 

Photo by engin akyurt on Unsplash