Czytelnia
5 składników ceny paczki kurierskiej

5 składników ceny paczki kurierskiej

Zastanawiałeś się, z czego wynika cena przesyłki kurierskiej? Dlaczego paczki do Niemiec kosztują niecałe 70 zł, a paczki do Anglii już 150 zł? Co tak naprawdę ukryte jest w cenie, którą płacisz za przesyłki kurierskie? Zebraliśmy te informacje w kilku punktach.
 

 

1. Podstawowa cena transportu

Jest to najdroższa część usługi kurierskiej. Każdy z pośredników ma wynegocjowane inne stawki na podstawową cenę transportu w określonej firmie kurierskiej. W cenie tej zawarta jest usługa odbioru, sortowania paczek, transportu i doręczenia przesyłki do odbiorcy.  

2. Opłata paliwowa i drogowa

Firmy kurierskie nie działają w próżni, a ich samochody nie jeżdżą na wodę:) Dlatego też do każdej przesyłki, firma kurierska dolicza koszt opłaty paliwowej. Czasem dochodzi również opłata drogowa (koszt korzystania z autostrad). Jest to procentowo ustalana stawka, która zależy od ceny paliwa w danym okresie. Dlatego od czasu do czasu w Przesyłarce następują minimalne zmiany cen, które skorelowane są z wysokością opłaty paliwowej i drogowej.

3. Usługi dodatkowe

Wszelkie usługi dodatkowe, typu SMS z numerem do kuriera, SMS z informacją o odbiorze i doręczeniu przesyłki, doręczenie w soboty, usługa gwarantowana stanowią osobny koszt, który ponosi Przesyłarka.pl kupując usługę w firmie kurierskiej. Aktualnie powiadomienia SMS-owe dla Klientów Przesyłarka.pl są bezpłatne. Zależ nam na Twoim zadowoleniu i sprawnym transporcie towaru, dlatego koszt ten bierzemy na siebie.

4. Kurs walutowy

Niektóre firmy kurierskie mają swoje cenniki biznesowe oparte na kursie EUR lub GBP. Jeżeli kurs danej waluty rośnie – Przesyłarka ponosi wyższy koszt w przeliczeniu na PLN. Świetnym przykładem jest kurs waluty GBP. W 2020 roku kurs wahał się między 4,6 a 4,9 zł (za 100 funtów trzeba było zapłacić 460 – 490 zł), a w 2021 jest powyżej 5,2 zł (100 funtów kosztuje 520 zł). Dlatego dwa razy w roku następuje aktualizacja kursu walutowego i zmiany cen.

5. Marża Przesyłarka.pl

To ta część ceny przesyłki, która stanowi przychód Przesyłarki. Co się na nią składa? Różnica między kosztem usługi a ceną transportu podstawowego, opłaty drogowej i paliwowej, koszt usług dodatkowych oraz różnica wynikające z kursu walut. W Przesyłarce masz w cenie już te wszystkie elementy. Poza tym nie płacisz za:

- usługę Parcel Alert, gdzie specjalnym narzędziem do monitorowania śledzimy Twoją paczkę i w czasie rzeczywistym wiemy, czy wydarzyło się coś niepokojącego. 

- SMS-y z numerem do kuriera oraz wiadomości przypominające o konieczności wydrukowania etykiety.

- kontakt z naszym Działem Obsługi Klienta, który sprawnie i rzetelnie pomaga w sytuacjach, kiedy z paczką dzieje się coś złego (numer jest podany na stronie i nie musisz czekać kilku minut w kolejce, żeby z nami porozmawiać).
- składanie reklamacji i zwroty.

Nie zapominajmy też o VAT, który stanowi znaczącą część ceny - 20% w UK i 23% w Polsce!

Bo w Przesyłarce ważny jesteś Ty i Twoja paczka! 

Wiedziałeś, że:

Za kilometr transportu paczki z Polski do Anglii płacisz niecałe 7 groszy!

1 kg towaru z Polski do Niemiec kosztuje 2,22 zł!

Za paczkę z Warszawy do Poznania (333 km) zapłacisz 7 groszy za kilometr trasy!

Czytaj więcej:

Jak zwrócić towar kupiony online

Jak wysłać paczki do Polski – przewodnik