Czytelnia
Cena przesyłki kurierskiej - od czego zależy?

Cena przesyłki kurierskiej - od czego zależy?

Zastanawiałeś się, z czego wynika cena przesyłki kurierskiej? Dlaczego paczki do Niemiec kosztują niecałe 90 zł, a paczki do Anglii już prawie 140 zł? Co tak naprawdę ukryte jest w cenie, którą płacisz za przesyłki kurierskie? Zebraliśmy te informacje w kilku punktach.
 

 

 

Streszczenie informacji na emat ceny przesyłek kurierskich:
1. Na cenę przesyłki składa się: usługa transportowa, opłata paliwowa i drogowa, usługi dodatkowe, odprawa celna oraz VAT;
2. Na Przesyłarka.pl wszystko masz w cenie.
3. Nie martwisz się formalnościami - dokumenty celne przygotujemy za Ciebie. 
4. Ceny indeksowane są na bieżąco - w zależności od kursu walut oraz wysokości opłaty paliwowej.

 

1. Podstawowa cena transportu

Największym kosztem usługi kurierskiej jest transport. Każdy z pośredników ma wynegocjowane inne stawki na podstawową cenę transportu w określonej firmie kurierskiej. W cenie tej zawarta jest usługa odbioru, sortowania paczek, transportu i doręczenia przesyłki do odbiorcy.  

2. Opłata paliwowa i drogowa

Firmy kurierskie nie działają w próżni, a ich samochody nie jeżdżą na wodę:) Dlatego też do każdej przesyłki, firma kurierska dolicza koszt opłaty paliwowej. Czasem dochodzi również opłata drogowa (koszt korzystania z autostrad). Jest to procentowo ustalana stawka, która zależy od ceny paliwa w danym okresie. Dlatego od czasu do czasu w Przesyłarce następują zmiany cen, które skorelowane są z wysokością opłaty paliwowej i drogowej. Aktualnie, w sierpniu 2022 roku, opłata paliwowa w DPD dla paczek do 20 kg to 29,90%, a dla przesyłek powyżej 20 kg to 36%. W UPS dopłata wynosi 22,5%, a w DHL do ceny transportu naliczane jest 26,5% opłaty paliwowej. Jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy ceny za baryłke ropy były stabilne - opłaty paliwowe były na poziomie kilkunastu procent. Niestety, ostatnimi czasy rosną z miesiąca na miesiąc.

3. Usługi dodatkowe

Wszelkie usługi dodatkowe, typu SMS z numerem do kuriera, zlecenie odbioru, SMS z informacją o odbiorze i doręczeniu przesyłki, doręczenie w soboty czy usługa gwarantowana stanowią osobny koszt, który ponosi Przesyłarka.pl kupując usługę w firmie kurierskiej. Powiadomienia SMS-owe dla Klientów Przesyłarka.pl są bezpłatne. Zależy nam na Twoim zadowoleniu i sprawnym transporcie towaru, dlatego koszt ten bierzemy na siebie. Dla klientów wysyłających na kierunku Polska - Wielka Brytania dochodzi koszt agencji celnej i koszt przygotowania dokumentacji do odprawy celnej. Wszystko jest już zawarte w cenie.

4. Kurs walutowy

Niektóre firmy kurierskie mają swoje cenniki biznesowe oparte na kursie EUR lub GBP. Jeżeli kurs danej waluty rośnie – Przesyłarka ponosi wyższy koszt w przeliczeniu na PLN. Świetnym przykładem jest kurs waluty GBP i EUR. W 2021 roku kurs GBP wahał się między 4,9 a 5,40 zł (za 100 funtów trzeba było zapłacić 490 – 540 zł), a w 2022 jest powyżej 5,5 zł (100 funtów kosztuje 550 zł). Podobnie sytuacja wygląda z EUR. W 2021 roku koszt transportu 20 EUR to było 88 złotych. W ostatnim czasie za ten sam transport trzeba zapłacić nie 88 zł, a 96 zł. Dlatego aktualizacja kursu walutowego robiona jest na bieżąco. 

5. Marża Przesyłarka.pl

To ta część ceny przesyłki, która stanowi dochód Przesyłarki. Co się na nią składa? Różnica między kosztem usługi a ceną transportu podstawowego, opłaty drogowej i paliwowej, koszt usług dodatkowych oraz różnica wynikające z kursu walut. W Przesyłarce masz w cenie już te wszystkie elementy. Poza tym nie płacisz za:

- usługę Parcel Alert, gdzie specjalnym narzędziem do monitorowania śledzimy Twoją paczkę i w czasie rzeczywistym wiemy, czy wydarzyło się coś niepokojącego. 

- SMS-y z numerem do kuriera oraz wiadomości przypominające o konieczności wydrukowania etykiety.

- kontakt z naszym Działem Obsługi Klienta, który sprawnie i rzetelnie pomaga w sytuacjach, kiedy z paczką dzieje się coś złego (numer jest podany na stronie i nie musisz czekać w kolejce, żeby z nami porozmawiać).
- składanie reklamacji i zwroty;
- przygotowanie i wygenerowanie dokumentów celnych i kontakt z agencją celną.

Nie zapominajmy też o VAT, który stanowi znaczącą część ceny - 20% w UK i 23% w Polsce (poza kierunkami Polska - Wielka Brytania - tam VAT wynosi 0%).

Bo w Przesyłarce ważny jesteś Ty i Twoja paczka! 

Wiedziałeś, że:

Za kilometr transportu paczki z Polski do Anglii płacisz niecałe 7 groszy!?

Za paczkę z Warszawy do Poznania (333 km) zapłacisz 7 groszy za kilometr trasy!?

Czytaj więcej:

Jak zwrócić towar kupiony online

Jak wysłać paczki do Polski – przewodnik

Cena paliwa a cena przesyłki kurierskiej