Czytelnia
Czy można ubezpieczyć paczkę wysłaną z Niemiec do Polski?

Czy można ubezpieczyć paczkę wysłaną z Niemiec do Polski?

Wysyłasz paczkę z Niemiec do Polski i zastanawiasz się, czy transportowane towary są ubezpieczone? Wyjaśniamy, jak wygląda ubezpieczenie paczek do Polski w poszczególnych firmach kurierskich.

 

 

Streszczenie informacji, czy można ubezpieczyć paczkę wysłaną z Niemiec do Polski:
1. Wybierz usługe kurierską, która spełni Twoje oczekiwania.
2. Zapoznaj się z Regulaminem wybranego kuriera do Niemiec.
3. Odpowiednio przygotuj paczkę do wysyłki i transpotu.
4. Zapakuj towary w mocny, nowy karton i zabezpiecz je w środku wypeniaczami. 

Wybór odpowiedniego kuriera

Wysyłając przesyłkę z Niemiec do Polski należy zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczenia towaru. Każda firma kurierska ma bowiem inne zasady w tym względzie.

Ubezpieczenie paczki – DPD

Kurier DPD jest najczęściej wybieranym przewoźnikiem na trasie Niemcy – Polska. Cena za przesyłkę paczki jest najniższa w każdym przedziale wagowym, a dodatkowo w cenie towary są ubezpieczone do 1 000 zł. Nadawca może zwiększyć poziom ubezpieczenia do max. wartości 10 000 zł. Podniesienie wysokości ubezpieczenia paczki z Niemiec do Polski wiąże się jednak z dodatkowym kosztem. 

Wartość towaru Dodatkowa opłata
do 2 000 zł 4 zł
do 3 000 zł 6 zł
do 4 000 zł 8 zł
do 5 000 zł 10 zł
do 10 000 zł 30 zł

Tab. 1.Koszt dodatkowego ubezpieczenia paczek z Niemiec do Polski w DPD

Ubezpieczenie paczki – UPS

Decydując się na wysyłkę paczki z Niemiec do Polski kurierem UPS, należy mieć na uwadze, że w cenie usługi towary są ubezpieczone do 323 zł lub według wskaźnika SDR. Która wartość jest wyższa – tak będą ubezpieczone paczki. Wskaźnik SDR oznacza ubezpieczenie w wysokości ok. 44 zł za każdy kg trasnportowanego towaru. Jeżeli chcesz ubezpieczyć towar ponad gwarantowaną sumę ubezpieczeniową, musisz się liczyć z dodatkowym kosztem. Zostanie on automatycznie doliczony do wyceny przesyłki. Max. kwota ubezpieczenia to 5 000 zł.  

Ubezpieczenie paczki – GLS

Kurier GLS ma podobne warunki ubezpieczenia jak UPS. Są jednak drobne różnice. Paczki z Niemiec do Polski będą ubezpieczone do wartości 8,33 x wskaźnik SDR, czyli aktualnie ok. 44 zł za kg wysyłanego towaru. Za dodatkowe ubezpieczenie, max. do 4 000 zł, trzeba uiścić ekstra opłatę. 

Wartość towaru Dodatkowa opłata
do 2 000 zł 8,50 zł
do 3 000 zł 12 zł
do 4 000 zł 15 zł

Tab. 2.Koszt dodatkowego ubezpieczenia paczek z Niemiec do Polski w GLS

 

Rzeczywista wartość towaru a odszkodowanie

W razie zagubienia lub uszkodzenia towaru w przesyłce z Niemiec do Polski przewoźnik wypłaci odszkodowanie do wysokości zadeklarowanej w zamówieniu, nie wyższej jednak niż rzeczywista wartość towaru. Należy zatem mieć dowody potwierdzające wartość towaru. Mogą to być faktury, rachunki lub link do przedmiotu w sklepie online. W DPD uznawane są także reklamacje składane na podstawie oświadczenia nadawcy.

Uszkodzona paczka? Co zrobić?

Jeżeli Twoja przesyłka z Niemiec do Polski została uszkodzona, należy odnotować ten fakt przy odbiorze przesyłki lub jak najszybciej skontaktować się z naszym Działem Obsługi Klienta, abyśmy mogli wezwać kuriera na spisanie protokołu szkody. W kolejnym kroku otrzymasz od nas dokumenty, które należy wypełnić i odesłać do nas, a my w twoim imieniu złożymy reklamację w firmie kurierskiej.

Decyzja reklamacyjna

Zgodnie z przepisami przewoźnik ma 30 dni na odpowiedź w sprawie reklamacji. Jeśli ten termin nie zostanie dotrzymany, reklamacja jest uznana, a środki przelewane na Twój rachunek bankowy.

Pamiętaj – zawsze skontaktuj się z nami, jeżeli doszło do uszkodzenia lub zaginięcia Twojej przesyłki. Pomożemy Ci odzyskać odszkodowanie w firmie kurierskiej.

Czytaj więcej:

Czego nie można wysyłać w paczce do Niemiec - sprawdź!

Jak wysłać paczkę do Niemiec, aby uniknąć opóźnień w dostawie?

Jaką firmę kurierską wybrać wysyłając paczkę do Niemiec?