Czytelnia
Nie popełniaj tych błędów przy wysyłce paczek międzynarodowych

Nie popełniaj tych błędów przy wysyłce paczek międzynarodowych

Mimo pandemii i obostrzeń w podróżowaniu, wielu z nas poleci na wakacje zorganizowane przez biuro podróży lub samodzielnie. Wielu też zdecyduje się na wysyłkę kurierem bagażu lub nadbagażu w drodze powrotnej. Zobacz, jakich błędów unikać przy wysyłce paczek w ramach Unii Europejskiej.
 


1. Nie zostawiaj nadania na ostatnią chwilę

Aby mieć pewność, że paczka zostanie doręczona do miejsca docelowego na czas, warto nadać ją z lekkim wyprzedzeniem. Nie czekaj więc do ostatniego dnia, ale zamów kuriera na dwa, trzy dni wcześniej. Unikniesz stresu, jeżeli paczka nie zostanie odebrana w pierwszym planowanym terminie. Ponad 90% przesyłek odbieranych jest w zaplanowanym dniu. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy kurier nie dojedzie i odbiór paczki zostanie przesunięty na kolejny dzień. Jeżeli kurier nie odebrał przesyłki w umówionym dniu – koniecznie skontaktuj się z nami – ponowimy zamówienia na dogodny dla Ciebie termin.

2. Nie kieruj się tylko ceną

Na stronie Przesylarka.pl masz kilka firm kurierskich do wyboru. W zależności od kraju, wagi oraz wartości paczki, możesz zdecydować się na przewoźnika DPD, GLS lub UPS. W usłudze DPD i GLS nie musisz drukować listu przewozowego, natomiast w cenie podstawowej UPS wymaga wydrukowania etykiet. W każdej firmie kurierskiej towary ubezpieczone są do określonej kwoty. I Tak w DPD paczki w cenie są ubezpieczone do 1 000 zł, w GLS do 4 000 zł, a w UPS do 323 lub według wskaźnika SDR (ok. 42 zł za kilogram). 

3. Nie nadawaj walizki lub bagażu bez kartonu

Już od kilku lat firmy kurierskie przyjmują do transportu wyłącznie towar zapakowany w karton. Nie ma szans na wysyłkę walizki lub (o zgrozo!) materiałowej torby bez kartonowego opakowania. Kurier nie odbierze takiej paczki, a Ty będziesz się denerwować, że wyjeżdżasz, a paczka jeszcze nie jest odebrana. Ważne jest także, aby przesyłka miała kształt prostopadłościanu. Jeżeli karton będzie niestandardowy – przesyłka zostanie objęta wysokimi dopłatami lub zawrócona do nadawcy, a tego przecież nie chcesz.

4. Nie wysyłaj zabronionego towaru

Firmy kurierskie mają listę towarów zabronionych, które nie są dopuszczone do transportu drogowego. Nie powinno się nadawać płynów, artykułów spożywczych, alkoholu i tytoniu. Jeżeli wracasz więc z Hiszpanii, Grecji lub Portugalii i chciałbyś wysłać wino lub oliwę, ponieważ nie masz już miejsca w bagażu samolotowym – zastanów się trzy razy. Jeżeli towar nie będzie odpowiednio zabezpieczony – szklana butelka może się rozbić i nie tylko uszkodzić Twoją paczkę, ale także zawartość innych paczek w danym transporcie. Wtedy Przewoźnik ma prawo żądać zwrotu pieniędzy za uszkodzone towary w innych przesyłkach. Lepiej towar zapakować do bagażu samolotowego niż ryzykować uszkodzenie paczki i konsekwencje finansowe. Sprawdź, Co można, a czego nie można wysłac kurierem.

5. Nie składaj zamówienia, póki nie znasz wymiarów i wagi paczki

Firmy kurierskie mają indywidulanie określone max. wymiary i wagę paczki, które sa dopuszczone do transportu. Nie składaj zamówienia, jeżeli jeszcze nie masz gotowej, zmierzonej i zważonej paczki. O ile w DPD nie będzie to robiło dużej różnicy, ponieważ jest jedna cena na paczki do 31,5 kg, o tyle w innych firmach kurierskich cena zależy od wymiarów i wagi paczki. Nie nadawaj też paczki, która przekroczyłaby max. wagę rzeczywistą lub gabarytową. Firmy kurierskie mierzą i ważą paczki w sortowniach. Na przesyłki, które przekroczą max. dopuszczalne wymiary lub wagę nakładane są wysokie dopłaty. Na wakacjach nie chcesz przecież martwić się niepotrzebnymi kosztami, których mogłeś uniknąć.

Zastosuj się do naszych wskazówek i spokojnie odpoczywaj na wakacjach. 

Czytaj więcej:

To musisz wiedzieć przed wysyłką paczki międzynarodowej

Jak wysłać paczki do Polski