czytelnia
Wysyłka elektroniki kurierem - o czym należy pamiętać?

Wysyłka elektroniki kurierem - o czym należy pamiętać?

Jeśli planujesz wysyłkę urządzeń elektronicznych paczką kurierską, warto wcześniej się do tego przygotować. Urządzenia elektroniczne to delikatny i wartościowy sprzęt, dlatego podpowiadamy jak wysłać go bezpiecznie.


O ile samo zamówienie kuriera jest szybkie i łatwe, to wysyłka telefonu, laptopa, tabletu, telewizora czy innych urządzeń elektronicznych wymaga małego rozeznania w temacie i przygotowania. I choć może brzmi to zabawnie, to znajomość zasad wysyłania urządzeń elektronicznych pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów, a w sytuacji ewentualnych szkód, pozwoli skutecznie uzyskać odszkodowanie (po wniesionej reklamacji).

Zacznijmy więc od początku… czyli od podstaw bezpieczeństwa:

  • wysyłane urządzenia muszą być wyłączone;

  • wbudowane akumulatory muszą być odpowiednio zabezpieczone, tak by zapobiec przypadkowemu włączeniu (zabezpiecz styki);

  • zasilacze, piloty i baterie muszą być spakowane (owinięte) osobno.

Zadbaj o szczegóły - opakowanie

Pakowanie urządzeń elektronicznych wymaga szczególnej uwagi. Transportowane paczki są sortowane przez automaty, przesuwane na taśmie, skanowane, przekładane - to wszystko może powodować wstrząsy, których delikatny sprzęt elektroniczny nie lubi. Dlatego należy dołożyć starań, by zapewnić maksymalną ochronę i bezpieczeństwo podczas transportu.

Zawsze rekomendujemy wykorzystanie oryginalnych opakowań, które dostarcza producent sprzętu. Istotne jest dokładne zabezpieczenie towaru styropianem, który także powinien być dopasowany do wymiarów urządzenia.

1. Wysyłaj sprzęt elektroniczny w oryginalnych opakowaniach - unikniesz problemów w sytuacji reklamacji usługi.

2. Jeśli wysyłasz nowy sprzęt i do paczki załączasz dowód zakupu (fv lub rachunek) - zrób jego kopię lub zdjęcie - w razie zagubienia lub uszkodzenia paczki, zostaniesz poproszony o dowód zakupu.
3. Jeśli wysyłasz wartościowy sprzęt elektroniczny nie pakuj go w paczce z rzeczami niedozwolonymi (żywność, substancje płynne itp). W razie uszkodzenia przesyłki firma kurierska może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli w paczce znajdowały sie towary zabronione.

Nie masz oryginalnego opakowania? Wykorzystaj inne dedykowane kartony i dokładnie zabezpiecz sprzęt elektroniczny za pomocą dostępnych materiałów: styropian, folia bąbelkowa, pianka w arkuszach (zaleca się piankę o grubości ¼ cala), wypełniacze tj. Flopak, Skropak. Pamiętaj by nie pozostawiać wolnej przestrzeni - wypełnienie jej nie tylko skutecznie unieruchamia przedmioty wewnątrz paczki ale chroni przed wstrząsami i upadkiem. Więcej na temat pakowania delikatnych przedmiotów.

Koszt paczki kurierskiej zależy od wymiarów i wagi - najtańsze paczki kurierskie to paczki standardowe. Zadbaj więc by paczka spełniała warunki paczki standardowej - więcej o przesyłkach niestandardowych.

Ubezpieczenie - sprawdź zasady

Standardowo wszystkie paczki wysyłane za pośrednictwem Przesyłarki są ubezpieczone, jednak nie każda firma kurierska obejmuje ubezpieczeniem sprzęt elektroniczny. Dla przykładu: w usługach DPD Classic warunkiem jest wykorzystanie oryginalnego lub dedykowanego opakowania, co oznacza, że w innej sytuacji roszczenia z powodu ewentualnych uszkodzeń urządzenia, nie będą rozpatrywane przez firmę kurierską. Przed wyborem firmy kurierskiej, sprawdź warunki świadczenia usług lub skontaktuj się z nami. Pamiętaj, ubezpieczeniu podlegają wyłącznie przedmioty zawarte w opisie przesyłki.

Firma kurierska

Ubezpieczenie paczki z elektroniką

Wymagania

Parcelforce

NIE

-

DPD Classic

TAK

oryginalne lub dedykowane opakowanie

DPD International Parcel

TAK, TV do 37 cali

oryginalne opakowanie

UPS

TAK, mała elektronika

oryginalne opakowanie

GLS

NIE

-

Warunki ubezpieczeń przesyłek ze sprzętem  elektronicznym.

Jeśli decydujesz się na wysyłkę elektroniki paczką kurierską, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia.  A jeśli masz wątpliwości - najlepiej skontaktuj się z nami, abyśmy mogli pomóc.