Czytelnia
Wysyłasz paczki na święta? Sprawdź, jak uniknąć ewentualnych problemów

Wysyłasz paczki na święta? Sprawdź, jak uniknąć ewentualnych problemów

Koniec listopada oznacza okres przedświątecznych przygotowań. Większość z nas właśnie rozpoczyna poszukiwania świątecznych prezentów, ci bardziej przezorni i zapobiegliwi już czekają na kuriera z paczką lub zakup prezentów mają za sobą. Świąteczny szczyt, to czas kiedy firmy kurierskie mają ręce pełne pracy. Jak pokazują dane z ostatnich lat, liczba przesyłanych paczek w tym czasie wzrasta nawet o 70%. Kurierzy mają więc nie lada zadanie i mimo, że co roku firmy kurierskie czynią wiele przygotowań by temu podałać i doręczyć przesyłki na czas, ich liczba ma wpływ na możliwe opóźnienia w doręczeniach i odbiorach.
 
Jeśli planujesz w tym roku wysyłkę świątecznych prezentów i chcesz aby dotarły one na czas, miej na uwadzę wzrastającą liczbę paczek i możliwe utrudnienia w realizacji transportu. Nie warto więc liczyć na świąteczny cud, choć i takie się zdarzają, kilka poniższych rad pomoże Ci uniknąć świątecznej katastrofy.
 

Nie zwlekaj z wysyłką i pilnuj terminów

Firmy kurierskie przygotowując się do corocznego świątecznego bumu paczek przeprowadzają analizę i kalkulację swoich możliwości, podają też bezpieczne terminy wysyłek paczek, które gwarantują doręczenie ich do Świąt. Wysyłka po wskazanych terminach jest ryzykowna, chyba że, wybierzemy usługę ekspressową , ta niestety jest dość droga i może przekraczać wartość samej paczki. 
 
  • Wysyłasz paczkę z UK do Polski albo z Polski do UK? 
Bezpiecznie paczkę nadaj do 11 grudnia. Standardowy czas doręczenia przesyłki międzynarodowej to 3-5 dni roboczych, ale w okresie przedświątecznym transport może się wydłużyć. Wpływ na to mają: pogoda (śnieg, przymrozki, deszcz), zdecydowanie większa liczba przesyłek w sortowniach oraz sytuacje losowe, na które firmy kurierskie nie mają wpływu (warunki pogodowe, awarie systemów firm kurierskich, migranci w Eurotunelu itp.).
 
  • Wysyłasz paczki z krajów Unii Europejskiej do Polski lub odwrotnie?
Podobnie jak w przypadku paczek wysyłanych do / lub z  Wielkiej Brytanii, radzimy nadać paczkę do dnia 11 grudnia. Nadania paczki po tym terminie nie ma gwarancji doręczenie jej przed Świętami. 

 

  • Wysyłasz paczki krajowe?
​W przypadku przesyłek krajowych, bezpiecznym termin nadania paczki to 20 grudnia. Zazwyczaj paczki krajowe doręczane są kolejnego dnia roboczego, jednak w okresie przedświątecznym należy mieć na uwadze możliwe opóźnienia zarówno w odbiorach jak i doręczeniach przesyłek. 

 

 
Paczki międzynarodowe bezpiecznie jest nadać do 11 grudnia, a przesyłki krajowe do 20 grudnia.

Sprawdź dane nadawcy i odbiorcy

Z naszego doświadczenia wynika, że wiele problemów z odbiorem czy doręczeniem paczki, związanych jest z błędem w adresie popełnionym w trakcie składania zamówienia. Sprawdź dokładnie dane nadawcy i odbiorcy. Jeżeli zauważysz błąd - skontaktuj się z nami - zaktualizujemy Twoje zamówienie.
 

Opakowanie ma znaczenie

To, w jaki sposób opakujesz swoją przesyłkę może wpłynąć na terminowość doręczenia. Czy wiesz, że w przypadku niewłaściwego opakowania, kurier ma prawo odmówić jej przyjęcia? Paczki źle zabezpieczone mogą ulec zniszczeniu w transporcie, odkleja się od nich etykieta i paczki gubią się. Zalecamy, aby wewnątrz przesyłki umieścić kartkę z danymi nadawcy i odbiorcy - w przypadku zagubienia ułatwi to identyfikację przesyłki w sortowni. Tu dowiesz się, jak zapakować paczkę.
 

Zakazane przedmioty

Pamiętaj, każda firma kurierska ma swój regulamin, na który zgadzasz się podczas zamawiania usługi. Niektóre towary są zakazane w transporcie drogowym - kurier może odmówić odebrania przesyłki, jeśli zawiera ona rzeczy niedozwolone. Przepakowanie paczki i ponowne zamówienia kuriera spowoduje minimum 1 dzień opóźnienia w doręczeniu przesyłki. Zwróć uwagę na listę rzeczy zabronionych przygotowując świąteczną przesyłkę, a unikniesz nieporozumień i nerwów.

 

Monitoring przesyłki

W panelu do śledzenia znajdziesz wiele informacji dotyczących statusu Twojej paczki. W razie braku aktualizacji skanów ponad 48 godzin (nie liczymy weekendów, kiedy nie są one uaktualnianie) - niezwłocznie skontaktuj się z nami.

Jak co roku, dołożymy wszelkich starań, by wszystkie świąteczne przesyłki dotarły bezpiecznie i na czas. Wiele zależy od warunków pogodowych oraz sprawności działania wybranych przez Ciebie firm kurierskich. Duże znaczenie ma także to, jak opiszesz, zabezpieczysz i opakujesz swoją paczkę. W razie pytań - nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.
 
Udanych przygotowań do Świąt.