Czytelnia
Jak bezpiecznie wysłać świąteczne przysmaki kurierem?

Jak bezpiecznie wysłać świąteczne przysmaki kurierem?

Wysyłasz świąteczne smakołyki? Radzimy, jak wysłać je bezpiecznie -  rozmowa z Katarzyną Maziak z Przesyłarki.

Dla większości z nas Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas prezentów i wspólnych rozmów, ale także wyjątkowy smak świątecznych potraw, które dla wielu są nieodzownym elementem Świąt. Jednak nie wszystkim, dane będzie wspólnie zasiąść przy jednym stole i delektować się Świątecznymi smakami dzieciństwa.

 

Moja rodzina mieszka w Wielkiej Brytanii. Chciałabym wysłać jej świąteczne przysmaki. Jak mam to zrobić?

KM: Każda z firm kurierskich inaczej reguluje kwestie transportu produktów spożywczych i inaczej definiuje te towary. Teoretycznie, najbardziej popularne firmy kurierskie jak DPD czy GLS, nie pozwalają na transport żywności - jest ona na liście przedmiotów zakazanych.


Czy wszystkie produkty spożywcze są zabronione?

KM: Dla firm kurierskich ważne jest, aby nie przesyłać produktów:

  • łatwo psujących się (w razie dłuższego transportu ulegają one zepsuciu i wydzielają nieprzyjemną woń, co dla pracowników sortowni może być uciążliwe).
  • delikatnych, umieszczonych w słoikach (miody, przetwory i inne produkty w szklanych opakowaniach narażone są na uszkodzenie w transporcie. Zawartość wylewa się z paczki, przecieka przez karton, przez co może uszkodzić i zabrudzić inne paczki oraz maszyny do sortowania. Co więcej, pracownicy sortowni nie wiedzą, czym jest “czerwona ciecz” wydostająca się z kartonu i czy “nasz barszcz” nie zagraża ich bezpieczeństwu.
  • płynnych (wszelkie ciecze, zupy, płyny). One także, po uszkodzeniu opakowania  mogą przeciekać i uszkodzić inne paczki.

Czy to oznacza, że Klienci nie mogą wysyłać artykułów spożywczych?

KM: Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiemy, że Klienci wysyłają czekolady, cukierki czy kiełbasy i często docierają one bez żadnych uszkodzeń. Zdarzają się także przypadki, że w jednej paczce jest komputer i słoik miodu. W trakcie transportu słoik zbija się i zalewa komputer - w tym przypadku firma kurierska może odmówić wypłaty odszkodowania za uszkodzony komputer, ponieważ w paczce były przedmioty niedozwolone. Decyzja leży po stronie Klienta/nadawcy - on wysyła żywność na własną odpowiedzialność. Musi mieć świadomość, że jeżeli paczka ulegnie uszkodzeniu, to może nie uzyskać odszkodowania, a co więcej przesyłka może zostać zutylizowana przez przewoźnika, jeśli stwierdzi on, że zagraża zdrowiu pracowników lub bezpieczeństwu innych przesyłek.

 

Czy jest jakieś ryzyko wysyłania pokarmów?

KM: Oczywiście - firmy kurierskie zastrzegają w Regulaminach, że nadawca jest odpowiedzialny za zabezpieczenie paczki do transportu drogowego. Jeżeli słoik miodu się zbije lub barszcz wycieknie i uszkodzi, zniszczy lub zabrudzi inne paczki, przewoźnik ma prawo narzucić karę za uszkodzenie innych przesyłek. Więc jeśli już ktoś decyduje się na wysłanie żywności, to powinien ją odpowiednio zapakować i zabezpieczyć.


Domyślam się, że ludzka kreatywność nie zna granic. Jakie produkty z listy zakazanych były transportowane za Waszym pośrednictwem?

KM: Zdarzają się telefony od Klientów, którzy pytają, czy mogą przesłać smażoną rybę z Polski do Wielkiej Brytanii. Proszę sobie wyobrazić, że transport trwa regulaminowe 7 dni - czy odbiorca będzie zadowolony, gdy otrzyma taką przesyłkę:)?


Był Klient, który transportował pszczoły. Były one uśpione, ale transport przedłużył się i owady obudziły się. Kierowca ciężarówki nie wiedział, co się dzieje.


Klienci powinni zdawać sobie sprawę, że w trakcie transportu mogą zdarzyć się przeróżne sytuacje (opóźnienia, zagubienia, uszkodzenia) i jeśli w paczce są niedozwolone artykuły spożywcze - mogą one stanowić zagrożenie dla pracowników firm kurierskich.


Proszę pamiętać, że przesyłki kurierskie to nie jest transport dedykowany. Paczki trafiają do różnych sortowni, są transportowane jedna na drugiej, nierzadko rzuca się nimi - dlatego przestrzeganie regulaminu, zdrowego rozsądku i oczywiście zabezpieczenie paczki jest tak ważne.


Które firmy kurierskie przyjmują żywność?

KM: UPS, FedEx oraz Geis dopuszczają transport paczek z żywnością, jednak pod określonymi warunkami. Paczkę z żywnością Klienci wysyłają na własną odpowiedzialność, a to oznacza, że w razie jej uszkodzenia, nie będą mogli dochodzić odszkodowania lub droga reklamacji będzie długa i ciężka. Na nadawcy spoczywa również obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia jej zawartości (tak by jej zawartość nie uszkodziła innych przesyłek). To dwie ważne zasady transportu paczek z żywnością, które Klienci powinni znać i do nich się stosować.

 

Kilka słów podsumowania?

KM: Oczywiście:

  • Przygotowując świąteczną paczkę, wybieraj produkty bezpieczne - stałe, o dłuższym terminie ważności, które nadają się do transportu.

  • Pakuj próżniowo - to nie tylko dobry sposób na zachowanie świeżości produktów ale i dodatkowe zabezpieczenie.

  • Wybieraj opakowania trwałe, odporne na ewentualne wstrząsy, uderzenia. Metalowe i plastikowe pojemniki - to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie, niż szklane słoiki.

  • Nie zapomnij o dodatkowym wypełnieniu kartonu, które dodatkowo zabezpieczy produkty w czasie transportu. W tym celu możesz wykorzystać folie bąbelkową, wypełniacze jak również zmięte gazety.


Chcesz nadać świąteczną paczkę z żywnością i nadal masz pytania - śmiało, zadzwoń lub napisz do nas.


Katarzyna Maziak, Dyrektor Zarządzający Przesyłarka.pl



 

Czytaj więcej: