Czytelnia
Ile wcześniej przesłać paczkę, aby mieć pewność, że dojdzie na czas?

Ile wcześniej przesłać paczkę, aby mieć pewność, że dojdzie na czas?

Wysyłka paczki, niezależnie od tego, czy ma dotrzeć na drugi koniec Polski, czy też do innego kraju Unii Europejskiej lub do UK, wymaga starannego planowania. Aby uniknąć stresu związanego z opóźnieniami, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi zasadami, które pomogą zapewnić, że nasza przesyłka dotrze na czas.

 

Wybór odpowiedniej usługi kurierskiej

Różne firmy kurierskie oferują szeroki zakres usług, od ekspresowych, gwarantujących dostawę w ciągu 1-2 dni roboczych, po standardowe, gdzie czas dostawy wydłuża się do 3-5, a nawet 12 dni roboczych w przypadku niektórych kierunków. Ekspresowe usługi, takie jak UPS Express, są idealnym rozwiązaniem dla pilnych przesyłek, natomiast dla mniej pilnych przesyłek, gdzie priorytetem jest koszt, lepszym wyborem mogą być standardowe opcje dostawy kurierów DPD, UPS Standard, FedEx, GLS lub Parcelforce.

Porównanie ofert i wybór firmy kurierskiej

Wybór firmy kurierskiej i serwisu ma kluczowe znaczenie w transporcie paczki krajowej i międzynarodowej. Różni przewoźnicy oferują różne czasy dostawy i ceny, które mogą zależeć od wielu czynników, takich jak waga, wymiary paczki czy kierunek wysyłki. Po wpisaniu kierunku transportu oraz wagi i wymiarów przesyłki otrzymasz porównanie firm kurierskich, które oferują transport na wybranym kierunku. Poza ceną znajdziesz tam także informację o średnim czasie transportu. Średni czas wyliczany jest na podstawie historycznych danych, czyli w jakim czasie były doręczane paczki na tym kierunku w odniesieniu do przesyłek naszych Klientów. Czym innym jest czas gwarantowany. Gwarancję doręczenia w określonym czasie (najczęściej w ciągu 7-10 dni roboczych) dają firmy DPD, GLS i UPS w serwisie Express. Przekroczenie tego czasu oznacza, że koszt transportu jest zwracany. 

Paczki do Anglii i przesyłki z UK do Polski

Przesyłki międzynarodowe na kierunku Polska – Wielka Brytania i UK – Polska nie mają niestety czasu gwarantowanego z uwagi na fakt, że towary w przesyłkach podlegają odprawie celnej i firmy kurierskie nie biorą odpowiedzialności za opóźnienia w agencjach celnych. Także wysyłając paczki do Anglii warto wybrać te firmy, które oferują najkrótszy czas transportu (FedEx i UPS) a decydując się na wysyłkę paczek z Anglii do Polski rekomendujemy wybrać kuriera UPS.

Jak liczymy czas transportu

Firmy kurierskie posługują się dniami roboczymi do szacowania czasu transportu. Czyli nie wliczamy sobót, niedziel, świąt i innych dni wolnych od pracy. Do czasu transportu nie wlicza się także dnia odbioru przesyłki od nadawcy – jest to tak zwany dzień zero. Warto wziąć to pod uwagę planując wysyłkę paczki, która ma dotrzeć w określonym czasie do adresata. 

Śledzenie przesyłki

W Przesyłarka.pl posługujemy się naszym autorskim programem do monitoringu przesyłek – ParcelAlert. Dzięki niemu wiemy, jaka paczka ma opóźnienie i otrzymujemy informację, że coś się dzieje niestandardowego z przesyłką. Narzędzia do monitoringu firm kurierskich również pomagają na bieżąco śledzić trasę paczki i wychwycić nieprawidłowości w transporcie. Jeżeli skany Twoich paczek nie aktualizują się dłużej niż 3 dni – skontaktuj się z naszym działem Obsługi Klienta.

Przygotowanie przesyłki

Odpowiednie przygotowanie przesyłki do transportu pomaga uniknąć opóźnień i wpływa na doręczenie w średnim czasie. Jeśli paczka jest owinięta w folie stretch lub jest niestandardowa, wymaga ona ręcznego sortowania, co może wpłynąć na czas transportu. 

Jeżeli w paczce znajdują się płyny i w wyniku uszkodzenia wyleją się – paczka zostanie wtrzymana do przepakowania (w firmie DPD) lub zutylizowana, jeśli zagraża innym przesyłkom lub płyn jest niewiadomego pochodzenia. Do zabezpieczenia towarów w paczce należy użyć mocnych kartonów i materiałów amortyzujących, aby zapewnić ochronę przedmiotom delikatnym.

Święta – wysyłaj szybciej

W okresach wzmożonego ruchu, takich jak święta czy okresy wyprzedażowe, paczki mogą być transportowane dłużej z uwagi na miliony przesyłek na sortowniach i braki kadrowe w firmach kurierskich. Dlatego warto wysłać paczkę z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że dojdzie na czas. Jeśli średni czas transportu na danym kierunki wynosi 3-5 dni robocze, w okresie szczytu paczkowego może się on wydłużyć do 5-7 dni roboczych. Dlatego dodaj 2-4 dni do średniego czasu transportu i wyślij paczkę z wyprzedzeniem. 

Podsumowując, aby upewnić się, że nasza przesyłka dotrze na czas, należy obliczyć czas transportu, wybrać odpowiednią firmę kurierską, śledzić przesyłkę na stronie Przesyłarka.pl lub na stronach przewoźnika. Warto pamiętać, aby odpowiednio przygotować i zabezpieczyć karton, a także planować wysyłkę z uwzględnieniem potencjalnych opóźnień np. związanych z warunkami pogodowymi, wydarzeniami w danym kraju (np. strajki) oraz wzmożoną liczba przesyłek w szczytach paczkowych. 

W razie pytań – możesz liczyć na pomoc naszych doświadczonych konsultantów w Dziale Obsługi Klienta. 

Czytaj więcej:
Jak waga paczki wpływa na jej cenę?