czytelnia

Jak wysłać bagaż kurierem?

Z natury lubimy oszczędzać - czasem swój czas, a czasem pieniądze. Oszczędność zapewne jest jednym z powodów, dla którego coraz więcej osób chętniej korzysta z opcji wysyłki swego bagażu kurierem. Przy odpowiednim rozplanowaniu całej operacji, jest to opcja zwykle tańsza i wygodna podczas zagranicznych jak i krajowych podróży i dobre rozwiązanie w przypadku niespodziewanego nadbagażu np. w drodze powrotnej (Przypomnijmy, skorzystanie z usług kurierskich pozwala na wysyłkę paczki o wadze 30 kg na kierunkach międzynarodowych).
 

Przygotuj bagaż

Technik i sposobów samego pakowania bagażu jest wiele, z łatwością znajdziesz je w popularnych portalach podróżniczych. Bez względu jednak czy pakujesz walizkę, torbę czy plecak - zawsze należy wszystkie delikatne przedmioty odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem, lub zabrać ze sobą.
 

Zapakuj bagaż dla kuriera

Obecnie firmy kurierskie wymagają aby każda paczka była zapakowana w karton. W przeszłości niektóre firmy dopuszczały transport bagaży zapakowanych w folię stretch  - aktualnie bez względu czy wysyłasz plecak, walizkę, torbę - bagaż należy spakować w odpowienio duży i sztywny karton o regularnych kształcie prostopadłościanu. W innym przypadku kurier ma prawo odmówić przyjęcia paczki, lub przesyłka zostanie zwrócona do nadawcy po kontroli w sortowni, lub zakwalifikowana jako paczka niestandardowa.
Jak zapakować bagaż dla kuriera
Wysyłając bagaż konieczna zapakuj go w karton.
 
W celu dodatkowego zabezpieczenia bagażu, możesz torbę, walizkę lub plecak dodatkowo zabezpieczyć  - owijając folią stretch. Jednak nie jest to wystarczające opakowanie do wysłania kurierem.
 
Przygotowując paczkę, zwróć uwagę by karton miał odpowiednią grubość, sztywność i trwałość - dopasowaną do ciężaru bagażu. (jak dobrać karton?) Wielkość kartonu musi być również dopasowana do bagażu - nie może być on zbyt mały, ani zbyt duży. Umieszczony w środku bagaż nie może się swobodnie przemieszczać podczas transportu, dlatego pozostałą wolną przestrzeń należy wypełnić styropianem, folią bąbelkową, kulkami z papieru czy innym wypełniaczem. Tak przygotowaną paczkę, szczelnie zaklej mocną i trwałą taśmą. Zalecamy korzystać z nowych kartonów, jeśli jednak chcesz wykorzystać karton wcześniej używany - koniecznie usuń wszystkie stare naklejki i oznaczenia.
 

Zamów kuriera i nadaj bagaż

Wysyłka bagażu kurierem nie różni się od nadawania innych paczek, może poza odpowiednim rozplanowaniem czasu nadania i doręczenia. Zamów kuriera - korzystając z porównywarki usług kurierskich. Podaj wymiary i wagę paczki, kraj nadania oraz doręczenia by otrzymać natychmiastową wycenę transportu, a następnie zamów odbiór paczki przez kuriera w wybranym terminie. 

 

Planując wysyłkę bagażu kurierem zwróć uwagę, na istotne aspekty które oszczędzą ewentualnych problemów:
  • firmy kurierskie nie dają 100% gwarancji na odbiór paczki w pierwszym wskazanym terminie - odpowiednio wcześniej zaplanuj odbiór paczki
  • średni czas transportu paczki na terenie krajów europejskich wynosi od 2 do 5 dni roboczych
  • podczas pakowania bagażu podziel rzeczy na potrzebne i niezbędne, które weźmiesz ze sobą - tak byś mógł spokojnie poczekać na przesyłany bagaż
  • zwróć uwagę na przedmioty zakazane w transporcie kurierskim
  • firma kurierska nie odpowiada za jakość opakowania i jego uszkodzenie - dołóż starań by odpowiednie zabezpieczyć swoją paczkę
Przeczytaj także: