Czytelnia
Zwrot towarów zakupionych online - prawo e-konsumenta.

Zwrot towarów zakupionych online - prawo e-konsumenta.

Coraz częściej kupujemy towary i usługi przez internet. W 2017 roku 54% polskich internautów zrobiło zakupy online. To wzrost o 4% w porównaniu z 2016 rokiem - wskazuje raport Gemiusa “E-commerce w Polsce”.

 

Co najczęściej ląduje w e-koszyku polskiego konsumenta? Jak się okazuje, najczęściej kupujemy odzież, książki, płyty, akcesoria do domu oraz podróże. A co skłania nas do zakupów online? Wygoda, dostępność oferty, szybkość zakupów oraz atrakcyjna cena - to główne powody naszych wyborów.

 

Zwrot towaru - masz prawo

 

Na popularność zakupów online, ma wpływ nie tylko łatwy dostęp i atrakcyjna cena, ale i zmiany w prawie dotyczącym sprzedaży na odległość (Internet, telefon). Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku (Dz.U. 2014 r. poz. 827 ze zm.), konsument, który zawarł umowę sprzedaży na odległość, ma prawo w terminie 14 dni kalendarzowych odstąpić od niej, bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów przesyłki towaru do sprzedawcy.

 

Co ważne, nie każdy zakupiony towar w internecie podlega zwrotowi - wyłączone są prawa niematerialne jak licencje programów i gier komputerowych.

 

Jak skorzystać?

By skorzystać z prawa 14 dniowego odstąpienia od umowy, konsument przed upływem 14 dni kalendarzowych musi wysłać oświadczenie sprzedawcy. Termin 14 dni liczony jest od momentu objęcia w posiadanie towaru przez konsumenta (odbiór od kuriera, odbiór w punkcie odbioru). W sytuacji zakupu wielu produktów, gdy zakupiony towar dostarczany jest konsumentowi w partiach, okres 14 dni liczony jest od doręczenia ostatniej paczki, jeśli jednak dostawa produktów odbywa się w określonym czasie w sposób regularny - czas 14 dni liczony jest od doręczenia pierwszej z paczek.

 

Co istotne, ustawa przewiduje zwrot kosztów zakupu produktu oraz zwrot kosztów dostarczenia produktu do konsumenta. Sprzedawca natomiast zobowiązany jest do zwrotu kwoty odpowiadającej najtańszej formie dostawy w danym e-sklepie. Zatem, jeśli możliwa była tańsza przesyłka, a kupujący wybrał droższą opcję dostawy, to sprzedawca ma obowiązek zwrotu kosztów najtańszego sposobu dostawy towaru. Decydując się na odstąpienie od umowy, a tym samym zwrot zakupionego towaru, konsument ponosi koszt odesłania produktu do sprzedającego.

 

Odesłanie zakupionego towaru

 

Część dużych, międzynarodowych sklepów internetowych oferuje bezpłatny zwrot zakupionych towarów. Dla konsumenta jest to wygodne i tanie rozwiązanie. Nie każdy e-sklep może sobie jednak pozwolić na taką usługę. Mniejsze sklepy nie dają możliwości bezpłatnego zwrotu i konsument powinien odesłać towar “na własną rękę”.

Kupujący ma kilka możliwości samodzielnego zwrotu towaru: pocztą polską (co oznacza konieczność udania się do placówki pocztowej i odstania swojego w kolejce) lub wygodnie i tanio za pośrednictwem firmy kurierskiej wybranej na stronie Przesyłarka.pl. Serwis ten umożliwia porównanie cen i zamówienie usługi kurierskiej “od drzwi do drzwi” - bez stania w kolejkach, bez umów, w wygodny i tani sposób. To proste i szybkie rozwiązanie dla osób, które chcą bezpiecznie i terminowo odesłać zakupiony towar do sprzedawcy.

 

Porównanie cen odesłania paczki o wymiarach max. 19x38x64 cm i wadze do 10 kg wykonana online w dniu 27.03.2018 r.

Nazwa

Koszt w PLN brutto

Uwagi

Paczka Polska (usługa Paczka+) 20,00
wydruk etykiety, dostarczenie paczki do placówki
pocztowej i "odstanie" w kolejce
InPost 16,99
konieczność rejestracji w systemie, wydruk etykiety,
dostarczenie przesyłki do paczkomatu - kurier dostarcza do sklepu
Przesyłarka.pl - kurier w usłudze "od drzwi do drzwi" 16,99
bez rejestracji, szybka wycena i złożenie zamówienia, płatność online
w kilku walutach, kurier przyjeżdża pod wskazany adres
i dostarcza paczkę do rąk adresata

Sprzedający, po otrzymaniu zwróconych towarów zobowiązany jest do zwrotu kosztów w ciągu 14 dni.
 

 
Rozmawiaj z konsultantem