Czytelnia

Ubezpieczenie przesyłki kurierskie - co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej, to usługa dodatkowa - płatna, która dodatkowo zwiększa odpowiedzialność firmy kurierskiej. Wartość ubezpieczenia zazwyczaj wyliczana jest procentowo od zadeklarowanej wartości paczki, zazwyczaj dopłata wynosi kilka lub kilkanaście złotych. A  w sytuacji uszkodzenia lub zniszczenia, nadawca będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie. 
 
Dodatkowe ubezpieczenie można wykupić podczas składania zamówienia. W ramach standardowych usług kurierskich oferowanych w serwisie Przesyłarka.pl wszystkie paczki są ubezpieczone do kwoty zadeklarowanej przez firmę kurierską. W większości przypadków nie ma więc sensu zakupu dodatkowego ubezpieczenia chyba że, przesyłane przedmioty mają wyższą wartość. 
Pamiętaj, to że, paczka jest ubezpieczona nie zwalnia cię z obowiązku właściwego zapakowania i zabezpieczenie jej do transportu. Poza tym, ubezpieczeniu podlegają wyłącznie przedmioty, które zostały zadeklarowane w opisie przesyłki. Co więcej, jeśli w paczce znajdowały się przedmioty z listy rzeczy wyłączonych z transportu (lista przedmiotów zakazanych), ubezpieczenie automatycznie jest anulowane, a nadawca traci prawo do roszczeń.

W przypadku dochodzenia roszczeń, firma kurierska poprosi cię o przedstawienie dokumentów potwierdzających wartość przesyłanych dokumentów - faktura, rachunek lub paragon zakupu lub sprzedaży. Jest on podstawą do wypłacenia odszkodowania. W sytuacji uszkodzenia zawartości przesyłki, firma może poprosić cię o przedstawienie wyceny ewentualnej naprawy lub zaświadczenie o braku możliwości naprawy. Nie należy zawyżać wartości wysyłanych przedmiotów, ponieważ firmy to weryfikują.
 

Ubezpiecznie przesyłek w DPD Classic

Standardowe ubezpiecznie przesyłek w usługach DPD Classic to 1000 PLN. Nadawca ma możliwość podwyższenia deklarowanej wartości paczki i wykupienie wyższego ubezpieczenia. Maksymalna wartość przesyłki w ramach usług kurierskich DPD Classic wynosi 100 000 PLN.
 

Ubezpieczenie przesyłek w DPD International

W ramach standardowych przesyłek w usługach DPD International, każda paczka ubezpieczona jest do wartości SDR - oznacza to, że wartość ubezpieczenia wyliczana jest na podstawie wagi paczki, 40 PLN / kg. Nadawca ma również możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia do maksymalnej wartości 2000 PLN.
 

Ubezpieczenie przesyłek w GLS

W usługach kurierskich świadczonych przez firmę GLS, każda paczka standardowo ubezpieczona jest do rzeczywistej wartości przesyłanych przedmiotów - jednak wartość ta nie może przekroczyć 4000 PLN. Nie ma możliwości podwyższenia wysokości ubezpieczenia.
 

Ubezpieczenie przesyłek w  UPS

W usługach kurierskich UPS, standardowe ubezpieczenie równe jest zadeklarowanej podczas składania zamówienia kwocie. Jednocześnie wraz z wzrastającą wartością przesyłki, wzrasta sam koszt usługi.
 

Ubezpieczenie przesyłek w  FedEx

W ramach usług kurierskich FedEx, standardowe ubezpieczenie przesyłek wyliczane jest z wagi paczki - 22€ / kg   W sytuacji gdy wartość paczki jest jednak wyższa niż standardowe ubezpieczenie, istnieje możliwość wykupienia dodatkowe ubezpieczenia, dodatkowa opłata według cennika FedEx - wykupienie wyższego ubezpieczenia jest opcjonalne.
 

Ubezpiecznie przesyłek w Geis

W ramach usług Geis, paczki standardowo ubezpieczone są do 10 000 PLN. W Geis nie ma możliwości dokupienia wyższego ubezpieczenia.
 

Ubezpiecznie przesyłek w Parcelforce

Paczki w usługach Parcelforce standardowo ubezpieczone są do kwoty 500 PLN. To maksymalna wartość ubezpieczenie przesyłki.

 

Rozmawiaj z konsultantem