Waga gabarytowa paczki czyli o co w tym chodzi?
Zobacz jaka jest różnica między wagą rzeczywistą a wagą gabarytową paczki.
Osoby korzystające z usług kurierskich zapewne nie raz spotkały się z terminem “waga gabarytowa paczki”. Z naszych doświadczeń wiemy jednak, że nawet Ci, którzy często wysyłają przesyłki kurierskie nie rozumieją lub mylą ten termin z wagą rzeczywistą.
Waga gabarytowa, czasem określana jako waga objętościowa, wolumetryczna, określa objętość przesyłki. I mimo, że w nazwie terminu jest słowo “waga” z wagą kilogramową paczki nie ma nic wspólnego. Waga objętościowa wyliczana jest na podstawie wzoru:
długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 6000 (przelicznik wybranej firmy kurierskiej)
Sprawdźmy zatem wagę gabarytową na przykładzie paczki:
-
długość: 80 cm
-
szerokość: 60 cm
-
wysokość: 40 cm
-
waga rzeczywista: 32 kg
80 x 60 x 40 / 6000 = 192 000 / 6000 = 32
W naszym przypadku waga gabarytowa paczki wynosi 32 kg
Po co waga gabarytowa?
Dla firm kurierskich ważna jest przestrzeń, jaką paczki zajmują “na pace”. Dlatego w przypadku przesyłek lekkich ale o dużych wymiarach (często nieproporcjonalnych do swej wagi rzeczywistej) firmy kurierskie podczas wyceny usług biorą pod uwagę wagę gabarytową (objętościową) a nie wagę rzeczywistą.
Inaczej? Duża paczka ale o małej wadze zajmuje więcej miejsca, niż mała paczka ale cięższa paczka. To dlatego firmy kurierskie w takich przypadkach w kalkulacji kosztów transportu biorą pod uwagę wagę objętościową, w przypadku kiedy jest ona większa niż waga rzeczywista.
Jaśniej? Wyliczona waga objętościowa naszej paczki to 32 kg - a waga rzeczywista to 5 kg. W tej sytuacji firma kurierska w wycenie weźmie pod uwagę wagę objętościową, w innej sytuacji w wycenie usługi brana byłaby waga rzeczywista.
Czy muszę obliczać wagę gabarytową?
Korzystając z Przesyłarka.pl nie musisz nic wyliczać - całą kalkulację wykona za Ciebie kalkulator wyceny.
Sprawdź w naszym poradniku, jaki jest wzór na wagę gabarytową w poszczegołnych firmach kurierskich i jaka jest max. waga paczki.
Kalkulator wyceny paczki w serwisie Przesyłarka.pl
Przeczytaj także:
Dopłata do przesyłki – z czego wynikają dodatkowe koszty?
5 błędów przy wysyłce paczki do Polski
Paczki do Polski 10, 20 i 30 kg
Paczki do Niemiec - dodatkowe opłaty - czy mamy się czym przejmować